Jak podało Ministerstwo Finansów, w kwietniu br. policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli na terenie Wólki Kosowskiej ponad 54 tys. podrobionych artykułów.
Nad rozpracowaniem siatki przemycającej podrabiane produkty do Polski pracowało ponad 200 funkcjonariuszy. W wyniku akcji zatrzymano 12 osób i przejęto nielegalny towar o wartości ok. 10 mln zł.
Wszystkie produkty były oznakowane podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi. Były to odzież, obuwie, galanteria, kosmetyki i biżuteria.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
„Fałszowanie znaków towarowych znanych marek związane jest z daleko idącym niebezpieczeństwem, zagrażającym zdrowiu i życiu. Badania laboratoriów celno-skarbowych wykazują, że do produkcji takich artykułów wykorzystywane są często niebezpieczne materiały i substancje” – poinformowała Anna Szczepańska Rzecznik prasowy IAS w Warszawie.
Eksperci firmy ARC Rynek i Opinia wskazują, że Polacy często spotykają się z podróbkami, które przybierają różną postać. Są to albo artykuły naśladujące produkty oryginalne jeden do jednego - posiadające znaki towarowe wyglądające jak oryginalne, jednak nie są wyprodukowane przez właściciela marki oraz produkty będące imitacją produktów oryginalnych, nieznacznie różniące się wyglądem, jednak nawiązujące do konkretnych produktów danych marek, co jest typowym przykładem pasożytnictwa marketingowego.
Polscy konsumenci w różny sposób podchodzą do zakupu podróbek – świadomie i nieświadomie.
„W pierwszym przypadku konsumenci mają świadomość, że kupują produkt podrobiony, jednak ze względu np. na niższą cenę decydują się na niego. W drugim przypadku, który występuje dosyć często, klienci kupują podróbkę nieświadomie i z poczuciem, że jest to jednak produkt oryginalny” – zaznacza Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia odnosząc się do badania przeprowadzonego w kwietniu 2016 r. (jest to ostatnie badanie firmy na ten temat).
Dodaje, że konsumenci najczęściej nieświadomie kupują podróbki w Internecie i na bazarach. Wprawdzie kupując produkt taniej klienci powinni mieć świadomość, że może on nie być oryginalny, jednak mogą być przeświadczeni, że kupują produkty przecenione, z poprzednich kolekcji lub ze specjalnych partii.
Podróbki kupują zarówno kobiety jak i mężczyźni, przy czym zdecydowanie najczęściej młodzi konsumenci w wieku 15-24 lat, a najrzadziej - osoby z grupy wiekowej 45-55 lat.
Najczęściej kupowane produkty - podróbki to perfumy (zwłaszcza przez kobiety), odzież i dodatki, a także obuwie.