Według raportu opublikowanego przez The Guardian, nowe badania przeprowadzone na zlecenie Mamavation ujawniły obecność substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w wielu popularnych produktach zdrowia seksualnego. Testy wykazały obecność fluoru, wskaźnika obecności PFAS, w 29 produktach, w tym w lubrykantach K-Y oraz prezerwatywach Trojan. PFAS są znane jako “wieczne chemikalia” z powodu ich trwałości i zdolności do gromadzenia się w organizmie oraz środowisku.
Czym są PFAs?
Substancje per- i polifluoroalkilowe, znane jako PFAS, to grupa syntetycznych chemikaliów, które od lat 40. XX wieku są szeroko stosowane w przemyśle ze względu na ich wyjątkowe właściwości. PFAS są odporne na wodę, tłuszcze i wysokie temperatury, co sprawia, że znajdują zastosowanie w różnych produktach codziennego użytku, takich jak powłoki na patelnie, opakowania żywności, odzież wodoodporna oraz produkty zdrowia seksualnego. Jednak ich trwałość i zdolność do bioakumulacji sprawiają, że PFAS są trudne do rozkładu w środowisku i organizmach żywych. Ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia, w tym możliwość wywoływania nowotworów, problemów hormonalnych i innych poważnych schorzeń, wzrasta zainteresowanie badaniem i regulacją tych chemikaliów.
Zgodnie z informacjami podanymi przez The Guardian, penis i pochwa są szczególnie narażone na działanie tych chemikaliów, ponieważ posiadają większą liczbę naczyń krwionośnych oraz cieńszą skórę w porównaniu do innych części ciała. To sprawia, że ekspozycja na PFAS w tych obszarach może być bardziej niebezpieczna dla zdrowia. Wyniki badań podkreślają potrzebę zwrócenia uwagi na skład produktów zdrowia seksualnego oraz potencjalne zagrożenia związane z używaniem tych chemikaliów.
Linda Birnbaum, doradczyni naukowa Mamavation, w rozmowie z The Guardian zaznaczyła, że ze względu na narażenie najbardziej wrażliwych obszarów ciała zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, branża powinna natychmiast podjąć działania mające na celu identyfikację i usunięcie tych niebezpiecznych chemikaliów z produktów drogerii erotycznej i prezerwatyw. Birnbaum apeluje do producentów o większą odpowiedzialność i przejrzystość w kwestii składników używanych w prezerwatywach i lubrykantach, aby zapewnić konsumentom bezpieczeństwo i ochronę ich zdrowia.
powiedziała Teresa Heinz, badaczka z Green Science Policy Institute, w raporcie.Obecnie nie wiadomo, jak sytuacja z obecnością PFAS wygląda w kwestii prezerwatyw i lubrykantów dostępnych na polskim rynku. Brak szczegółowych badań i analiz przeprowadzonych na produktach dostępnych w Polsce sprawia, że trudno ocenić, czy polscy konsumenci są narażeni na te niebezpieczne chemikalia w takich samych stopniu jak użytkownicy w innych krajach. W obliczu alarmujących wyników zagranicznych badań, ważne jest, aby polskie instytucje zdrowia oraz organizacje konsumenckie podjęły kroki mające na celu sprawdzenie obecności PFAS w produktach zdrowia seksualnego dostępnych w Polsce, aby zapewnić konsumentom odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo.
Czytaj także: „Płynem do higieny intymnej należy myć wnętrze pochwy” - z jakimi jeszcze mitami zgadzają się Polki i Polacy?