StoryEditor
Producenci
29.03.2024 12:14

Grupa AB Grigeo przejęła fabrykę papieru celulozowego i artykułów higienicznych w Niedomicach

Głuchołaskie zakłady produkcji papieru zmieniły ostatecznie właściciela. / AB Grigeo
Litewska spółka akcyjna Grigeo, będąca jednym z czołowych przedsiębiorstw branży papierniczej i drzewnej w regionie krajów bałtyckich, z powodzeniem zakończyła proces przejęcia jednego z zakładów należących do Głuchołaskich Zakładów Papierniczych Sp. z o.o. (GZP).

Po spełnieniu warunków określonych w umowie przedwstępnej, UAB Grigeo Hygiene, będąca częścią koncernu AB Grigeo, przejęła wszystkie udziały w spółce córce GZP, odpowiedzialnej za prowadzenie zakładu w Niedomicach, który produkuje papier celulozowy i produkty higieniczne. Zakup został zrealizowany przy użyciu środków finansowych własnych AB Grigeo. Obiekt w Niedomicach, znajdujący się 90 km na wschód od Krakowa i zatrudniający 175 osób, stanowi pierwszą inwestycję AB Grigeo na rynku polskim i jest wyposażony w nowoczesne maszyny papiernicze oraz linie produkcyjne.

Kompleks produkcyjny fabryki papieru składa się z trzech zakładów zlokalizowanych w Polsce. Oprócz centrali w Głuchołazach, produkcję papieru prowadzi również w zakładach w Nysie oraz w Niedomicach, nieopodal Tarnowa. Łącznie, zakłady produkują miesięcznie 5600 ton nieprzetworzonego papieru. Głuchołaskie Zakłady Papiernicze Sp. z o.o. są obecnie rozpoznawalne na polskim rynku jako producent papierowych ręczników, chusteczek higienicznych oraz innych produktów z celulozy.

W procesie akwizycji firma Superia zapewniła doradztwo finansowe, wsparcie prawne zostało zaoferowane przez kancelarie Glimstedt i Penteris, a przegląd finansowy przeprowadził audytor KPMG, specjalizujący się w audycie oraz doradztwie podatkowym i biznesowym. Niedawno przejęty zakład GZP w Niedomicach zgłosił nieaudytowany roczny obrót na poziomie około 40 milionów euro w 2023 roku, z wartością przedsiębiorstwa szacowaną na około 22 miliony euro.

Grupa AB Grigeo zatrudnia około 860 pracowników, a jej nieaudytowany roczny obrót w 2023 roku osiągnął 195,4 miliona euro. EBITDA grupy wzrosła o 17,6 miliona euro w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 38,9 miliona euro. Zysk netto grupy w 2023 roku wyniósł 29,6 miliona euro, co oznacza wzrost o 18,0 miliona euro w stosunku do roku poprzedniego. Akcje AB Grigeo są notowane na głównej liście giełdy AB Nasdaq Vilnius.

Czytaj także: Lidl wprowadził do sprzedaży perfumowany papier toaletowy...o zapachu EDT Chloé?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
23.08.2024 15:38
Zmarł Janusz Andryszak, założyciel firmy IN-TE i w przeszłości dyrektor PSPKD
Janusz Andryszak, założyciel firmy IN-TE Informacje Naukowo-Techniczne, były dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego zmarł w sierpniu 2024 r.PSPKD

Zmarł Janusz Andryszak, założyciel firmy Informacje Naukowo-Techniczne, wieloletni Członek Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, pełniący w przeszłości funkcję Dyrektora Stowarzyszenia. Stowarzyszenie poinformowało o śmierci Janusza Andryszaka.

Dziś Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego poinformowało o śmierci Janusza Andryszaka, założyciela firmy IN-TE Informacje Naukowo-Techniczne, który przez lata był członkiem PSPKD, a także w przeszłości był jego dyrektorem.

„Wielu z Państwa miało okazję Pana Janusza poznać osobiście. Zapamiętamy Go jako wybitnej klasy eksperta – o ogromnej wiedzy merytorycznej i niespotykanym doświadczeniu w branży kosmetycznej i detergentowej. Wspominamy Go jako osobę, która była jednym z filarów trudnego procesu wdrożenia rozporządzeń Unii Europejskiej do polskiego porządku prawnego w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. A także późniejszych procesów legislacyjnych, mających wpływ na obowiązki firm branży kosmetycznej i detergentowej. Człowieka życzliwego ludziom i ogromnie pracowitego”.

Zarząd PSPKD podkreśla, że Janusz Andryszak często reprezentował Stowarzyszenie i branżę w kontaktach z władzami i administracją, broniąc interesów sektora i firm w obszarach, które były  zagrożone złymi lub nadmiernymi regulacjami.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
23.08.2024 14:51
Chantal pozyskuje unijne środki na promocję zagraniczną i chce zwiększyć przychody z eksportu
Katarzyna Kostrzyńska, dyrektor marketingu firmy Chantal wraz z zespołem firmy podczas Cosmoprof Worldwide Bologna 2024fot. Chantal

Firma Chantal specjalizująca się w produkcji kosmetyków do włosów, pozyskała środki unijne na rozwój eksportu i promocję firmy na zagranicznych rynkach. Projekt, który realizowany jest z dofinansowaniem ma przynieść polskiej firmie wzrost przychodów ze sprzedaży eksportowej.

Chantal, polska firma kosmetyczna produkująca profesjonalne marki (Prosalon Professional, Intensis), drogeryjne (Sessio) i apteczne marki (Hair Biotic) kosmetyków do włosów, otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych na promocję marki na rynkach zagranicznych.

Celem projektu jest promocja produktów z portfolio Chantal a także Marki Polskiej Gospodarki (branża kosmetyczna), na rynkach międzynarodowych, szczególnie poprzez udział w wydarzeniach targowych, na których będą organizowane stoiska narodowe oraz w wyjazdowych misjach gospodarczych. Firma będzie również realizowała kampanie promocyjne związane ze wspomnianymi działaniami.

Wykorzystując dotacje Chantal chce dotrzeć do importerów, dystrybutorów i konsumentów na rynkach zagranicznych – szczególnie w Europie Azji i na Bliskim Wschodzie. Poprzez te działania producent chce zwiększyć przychody z eksportu.

Wartość projektu wynosi 711 747 zł, a dofinansowanie połowę tej kwoty, a dokładnie 355 873,50 zł.

Chantal regularnie wystawia się na najważniejszych branżowych imprezach targowych,  w tym na Cosmoprof w Bolonii i Beautyworld Middle East w Dubaju oraz na targach marek własnych PLMA w Amsterdamie.

W tym roku na Cosmoprof Worldwide Bologna we Włoszech po raz pierwszy firma rozdzieliła ekspozycję swoich marek detalicznych. Stoisko Sessio znalazło się w pawilonie „Natura”, a stoisko z markami profesjonalnymi zostało umiejscowione w pawilonie narodowym.

Czytaj więcej: Katarzyna Kostrzyńska, Chantal: Mieliśmy bardzo dużo rozmów biznesowych, pojawili się kupcy z Ameryki [Cosmoprof Bolonia 2024]

Branża kosmetyczna znalazła się wśród 15 strategicznych sektorów, które uzyskały wsparcie ze środków unijnych na promocję eksportu i realizujących rządowy projekt promocji Marki Polskiej Gospodarki na rynkach zagranicznych. Według danych Zespołu Analiz Sektorowych PKO BP ponad połowa przychodów polskiej branży kosmetycznej ogółem pochodzi ze sprzedaży na rynki zagraniczne.

Według najnowszych danych zaprezentowanych w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego i WiseEuropa „Kosmetyczna Polska. Raport o stanie branży kosmetycznej”, Polska jest dziewiątym eksporterem kosmetyków na świecie (3,8 proc. udział w eksporcie) oraz piątym w Unii Europejskiej (8 proc.).W 2023 r. Polska wyeksportowała kosmetyki za 5,7 mld euro, głównie do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: WiseEuropa i Kosmetyczni [RAPORT]: Polska jest coraz ważniejszym graczem w światowym handlu kosmetykami

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. sierpień 2024 01:14