StoryEditor
Producenci
29.01.2024 16:41

Givaudan nie boi się problemów w rejonie Morza Czerwonego i raportuje doskonałe wyniki

Givaudan to szwajcarskie przedsiębiorstwo branży chemicznej, będące największym na świecie producentem substancji zapachowych do kosmetyków i aromatów spożywczych. / Thomas Deron via Givaudan
Szwajcarski producent zapachów kosmetycznych i aromatów spożywczych Givaudan stwierdził, że wolumeny sprzedaży stabilizują się po odnotowaniu wyższego niż prognozowano organicznego wzrostu sprzedaży w 2023 r. w związku z dobrymi wynikami w branży zapachów. Pytany o problemy w rejonie Morza Czerwonego producent czuje się pewnie i deklaruje doskonałe przygotowanie na ew. przeszkody.

Całoroczny zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją (EBITDA) spadł o 0,7 proc. do 1,47 miliarda franków szwajcarskich (1,70 miliarda dolarów), co odpowiada średniej prognozie analityków w ankiecie, otwiera nowa zakładka udostępniona przez firmę. Porównywalnie sprzedaż w 2023 r. wzrosła o 4,1 proc. do 6,92 miliarda franków, czyli powyżej szacunków analityków, przy wzroście w segmencie zapachów kosmetycznych o 7,6 proc. oraz w segmencie produktów spożywczych i self-care o 1,1 proc.

Głównym motorem wzrostu był segment delikatnych perfum, który odnotował wzrost sprzedaży o 14 proc. Spółka, do której klientów zaliczają się firmy kosmetyczne i producenci napojów, w dalszym ciągu spodziewa się osiągnięcia do 2025 roku średniego organicznego wzrostu sprzedaży na poziomie od 4 proc. do 5 proc. w ujęciu porównywalnym oraz wzrostu wolnych przepływów pieniężnych o co najmniej 12 proc. Oczekuje niewielkich, jednocyfrowych wzrostów kosztów surowców w 2024 r. Givaudan zaproponował dywidendę w wysokości 68 franków na akcję za 2023 rok, czyli o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przez cały 2023 rok grupa z siedzibą w Genewie musiała równoważyć gwałtowne wzrosty kosztów produkcji przy słabych wolumenach ze względu na redukcję zapasów i niższy popyt, jednak pod koniec roku tendencje w zakresie wyczerpywania zapasów zaczęły się normalizować.

Zapytany o zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym, dyrektor finansowy Tom Hallam powiedział, że Givaudan posiada zapasy, aby złagodzić wszelkie skutki ewentualnych blokad, dodał jednak, że trudno jest ocenić, jaki wpływ będzie to miało na cały rok 2024. Analityk Vontobel, Arben Hasanaj, powiedział, że produkcja Givaudan jest wysoce zlokalizowana, co oznacza, że niekoniecznie musi ona dostarczać produkty, i uważa, że grupa może być mniej dotknięta zakłóceniami w Morzu Czerwonym niż inne firmy chemiczne.

Czytaj także: Kartel zapachowy stoi w obliczu fali pozwów antymonopolowych w USA

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 08:41