Ecowipes, producent m.in. nawilżanych, biodegradowalnych chusteczek kosmetycznych i gospodarczych, dostępnych pod markami własnymi największych sieci handlowych w Polsce, w 2022 r. zwiększył produkcję chusteczek o ponad 10 pkt. procentowych, kontynuując wzrostowy trend z poprzednich lat.
Firma wykorzystuje do produkcji autorską biodegradowalną włókninę Tricell i zainwestowała w rozwój drugiej linii produkcyjnej, która powstaje w Pomiechówku, niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego. Powodem był 20 proc. wzrost produkcji przedsiębiorstwa już w pierwszym roku istnienia technologii.
– Skupiamy się na produkcji chusteczek nawilżanych widząc w nich największy potencjał rozwojowy. W tej kategorii jest też najwięcej do osiągnięcia pod kątem innowacji i ekologii, gdyż chusteczki nawilżane oparte na tradycyjnej technologii w 80 proc. składają się z plastiku. W 2002 r., w stosunku do 2021 roku nasza produkcja biodegradowalnych chusteczek urosła o ponad 10 punktów procentowych – mówi Gabriel Kermiche, prezes Ecowipes.
Gabriel Kermiche podkreśla, że dla Ecowipes produkcja marek własnych to okazja do testowania nowych rozwiązań technologicznych, a współpraca z popularnymi sieciami handlowymi, jak Lidl czy Biedronka, pozwala szybciej wdrożyć je na rynek.
– Dzisiaj ponad 90 proc. naszej produkcji stanowią marki własne. W tej kategorii także panuje konkurencja. Marki własne muszą się od siebie odróżniać. Cały czas pracujemy z sieciami nad tym, żeby zmieniać półki sklepów i oferować konsumentom chusteczki pochodzenia naturalnego z biodegradowalnych włókien. Obecnie już 85 proc. produkowanych przez nas globalnie chusteczek – nie tylko na rynek polski, ale również europejski - jest wytwarzana na bazie włóknin pochodzenia naturalnego, przede wszystkim z włókniny Tricell, dzięki której od 2021 roku diametralnie zmieniliśmy rynkowe standardy jakościowe w kategorii chusteczek nawilżanych. Jesteśmy przekonani, że ekologiczne produkty marek własnych będą cieszyć się jeszcze większą popularnością – twierdzi prezes Ecowipes i podkreśla, że aby eko rewolucja miała sens, produkt musi być przystępny cenowo dla konsumenta, co jest szczególnie istotne zwłaszcza teraz, kiedy to cena jest głównym motywem wyboru danego produktu.
Jak wynika z badania Retail Index NielsenIQ za okres od czerwca 2002 do czerwca 2022, blisko 1/4 konsumentów decyduje się obecnie na produkty marek własnych. Ten odsetek może być jeszcze wyższy, 42 proc. ankietowanych w 13. fali badania „Current Consumer Mood” GfK przyznało, że szuka zbliżonych produktów w niższych cenach.
Z założenia marki własne są o 20-30 proc. tańsze od ich markowych odpowiedników.
Czytaj także: Gabriel Kermiche, Ecowipes: Eko nie znaczy, że produkt musi być droższy