StoryEditor
Producenci
22.01.2021 00:00

Fundusz Innova Capital przejmuje udziały w firmie Bielenda Kosmetyki Naturalne

Fundusz Innova Capital przejmuje od dotychczasowych właścicieli polskiej firmy Bielenda Kosmetyki Naturalne większościowy pakiet udziałów. Finansowania w wysokości 215 mln zł udzielił bank BNP Paribas. Transakcja obejmuje jednoczesne przejęcie przez Bielendę marek Soraya i Dermika.

Bank BNP Paribas udzielił finansowania transakcji nabycia pakietu większościowego w spółce Bielenda Kosmetyki Naturalne przez jeden z wiodących funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej, Innova/6 SCA §SICAV z grupy Innova Capital. Transakcja obejmuje jednoczesne przejęcie przez Bielendę marek Soraya i Dermika, które wzmocni jej pozycję wiodącej polskiej firmy kosmetycznej. Pakiet finansowania strukturyzowanego w kwocie 215 mln zł umożliwi realizację transakcji, zapewni środki na inwestycje w rozwój i bieżącą działalność spółki.

Zespół BNP Paribas Structured Finance był współodpowiedzialny za strukturyzację oraz udzielenie finansowania w formule club deal z udziałem na poziomie 50 proc. Bank BNP Paribas pełni rolę organizatora i agenta ds. zabezpieczeń.

Kompleksowy pakiet finansowania w łącznej wysokości 215 mln złotych obejmuje finansowanie transakcji nabycia udziałów oraz finansowanie spółki operacyjnej przeznaczone na inwestycje w dalszy rozwój, jak również kredyt obrotowy.

– Cieszymy się, że dzięki ugruntowanym relacjom z Innova Capital, możemy umacniać naszą współpracę ze spółką Bielenda Kosmetyki. Niezależnie od pakietu finansowego związanego z przejęciem, przyznane zostały środki, które wesprą codzienną działalność spółki i pozwolą jej realizować plany rozwojowe – tłumaczy Łukasz Pobudejski, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.

Czytaj też: Bielenda przejmuje marki Dermika i Soraya

Bielenda Kosmetyki Naturalne należy do najważniejszych graczy na polskim rynku kosmetycznym i zajmuje pierwsze miejsce wśród krajowych producentów kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Rozszerzenie portfela spółki o dwie silne, rozpoznawalne marki – Soraya i Dermika – pozwoli Bielendzie dodatkowo umocnić pozycję lidera w tym segmencie rynku. W wyniku konsolidacji powstanie wiodąca grupa kosmetyczna w Polsce o dużej dywersyfikacji docelowych grup klientów, kanałów sprzedaży i przedziałów cenowych. Nowoutworzona grupa będzie osiągać roczne przychody powyżej 200 mln złotych i dysponować dużym potencjałem dalszego dynamicznego wzrostu w Polsce oraz za granicą.

W ciągu ostatnich trzech lat jej przychody firmy Bielenda rosły co roku średnio o ponad 20 proc. To wynik znacznie powyżej średniej rynkowej w tym okresie. Własny dział badawczo-rozwojowy i zespół kreatywnych technologów i kosmetologów pozwalają na tworzenie coraz doskonalszych receptur.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2025 02:55