Profesor Lidia Morawska, polska fizyczka, profesor Uniwersytetu Technologicznego w Queensland w Australii i dyrektorka Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, otrzymała międzynarodową nagrodę L’Oréal-UNESCO For Women in Science w dziedzinie nauk o ziemi i środowisku, jako reprezentantka regionu Azja i Pacyfik. Jury doceniło wybitne badania prof. Morawskiej w dziedzinie zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zdrowie człowieka i środowisko. Efekty jej pracy naukowej i rekomendacje są wdrażane w praktyce, by zapewnić wszystkim czyste powietrze.
Kluczowym obszarem badań prof. Morawskiej jest wykrywanie najdrobniejszych cząstek w powietrzu, badanie spalania jako źródła zanieczyszczenia powietrza miejskiego, badanie cząstek obciążonych wirusami oraz promowanie lepszego zrozumienia jakości powietrza w pomieszczeniach. Jest autorką ponad tysiąca publikacji podkreślających zagrożenia dla zdrowia człowieka związane z narażeniem na zanieczyszczenia w budynkach, substancje chemiczne i czynniki biologiczne, wraz z gazami i cząstkami stałymi w wielu środowiskach, w tym na obszarach miejskich czy w obiektach takich jak domy, szkoły, hale sportowe czy transport publiczny.
Inne laureatki 25. edycji międzynarodowej nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science to: prof. Suzana Nunes – laureatka w dziedzinie chemii z regionu Afryka i kraje arabskie, prof. Anamaría Font – laureatka w dziedzinie fizyki z regionu Ameryka Łacińska i Karaiby, prof. Aviv Regev – laureatka w dziedzinie bioinformatyki z regionu Ameryki Północnej oraz prof. Frances Kirwan – laureatka w dziedzinie matematyki z regionu Europa.
Ceremonia wręczenia im nagród była także okazją do uczczenia jubileuszu 25-lecia programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science, w ramach którego od ćwierć wieku wyróżniane są wyjątkowe naukowczynie na szczeblu krajowym, regionalnym i międzynarodowym.