Tegoroczna edycja rankingu „Global Powers of Luxury Goods 2019” przeprowadzonego przez firmę audytorsko-konsultingową Deloitte, plasuje graczy luksusowych według ich obrotów w roku fiskalnym 2017.
Łącznie sięgnęły one 247 mld dolarów (nieco ponad 218 mld euro) w przypadku całej setki wiodących firm, działających w branży odzieży prêt-à-porter, akcesoriów, wysokiej jakości biżuterii i zegarków, a także kosmetyków i perfum.
To wzrost o 13,8 proc. w porównaniu z 2016 rokiem, kiedy skoczył o 14,2 proc. Przy stałych kursach wymiany wzrósł o 10,8 proc. wobec + 1 proc. rok wcześniej. Należy zauważyć, że 76 proc. ze 100 największych firm odnotowało wzrost sprzedaży w 2017 roku a tylko dziesięciu liderów rankingu stanowi 48 proc. całkowitej sprzedaży.
Francuskie grupy nadal dominują na rynku luksusowym, będąc liderami pod względem obrotów. Najliczniejsze z kolei są firmy włoskie, ale firmy azjatyckie umacniają swoją pozycję.
Na czele rankingu jest grupa LVMH - ze swoimi 70. markami, w tym Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi i Celine - pozostaje niekwestionowanym światowym liderem luksusu z obrotem 27,9 miliarda dolarów, a następna jest Estée Lauder (13,6 miliarda ) i szwajcarska grupa Richemont (12,8 miliarda) czyli najlepsze trio rankingu Deloitte.
W pierwszej dziesiątce grupa Kering (12,1 mld dol.) pnie się w górę osiągając 4. pozycję, a tym samym przenosząc Luxotticę (10,3 mld) na 5. miejsce.
Chanel (9,6 mld), który po raz pierwszy opublikował swoje wyniki w 2018 roku, wszedł do rankingu, wspinając się na szóste miejsce i wyprzedzając L'Oreal, Swatch Group, chińskiego jubilera Chow Tai Fook i PVH Corp, podczas gdy Ralph Lauren po raz pierwszy od czasu opublikowania rankingu Deloitte spadł z pierwszej dziesiątki i zajmuje dwunaste miejsce.