StoryEditor
Producenci
11.07.2018 00:00

Foreo stawia na rozwój w polskim sektorze travel retail

Szwedzka firma Foreo, producent sonicznej szczoteczki do twarzy Luna mini 2 obecna w 200 punktach duty free zapowiada dalszą ekspansję zagraniczną w tym kanale sprzedaży, w tym na polskim rynku travel retail.

Według najnowszych badań Tax Free World Association (TFWA), potencjał segmentów duty free i travel retail, czyli sprzedaży na lotniskach i dworcach kolejowych, rośnie z roku na rok. Obecność najsłynniejszych firm kosmetycznych w tych miejscach jest już standardem, dlatego każda rozwijająca się marka pragnie być obecna na największych i najbardziej ruchliwych lotniskach świata. Tę korzystną tendencję na rynku beauty i wellnes wykorzystała firma, która słynie z nowoczesnych rozwiązań. Mowa o szwedzkiej firmie Foreo, która w drugim kwartale tego roku odnotowała sukces i w czerwcu br. na listę swoich detalicznych punktów sprzedaży duty free dodała kolejnych 30 nowych.

Obecność w 22 państwach na świecie i 200 punktach duty free

Firma Foreo jest obecna na największych lotniskach w sklepach duty free w 22 państwach na całym świecie. Łączna liczba punktów duty free, w których Foreo jest obecne wynosi już 200.

W ciagu ostatnich lat, wraz ze wzrostem liczby podróży lotniczych sprzedaż w sektorze travel retail przeżyła gwałtowny skok. Eksperci branży przewidują, że wartość sprzedaży do 2023 roku osiągnie pułap 125 mld dolarów, a coraz większy w tym udział mają kosmetyki i artykuły pielęgnacyjne.

Foreo dostrzegając tę tendencję, śmiało wkroczyło na rynek travel retail ze swoimi flagowymi produktami, na przykład z LUNA , która nie dawno została uznana za bestseller sprzedaży na lotniskach.

Dyrektor generalny FOREO Paul Peros, zauważa, że ze względu na specyfikę i wygląd sklepów na lotniskach, sektor travel retail różni się od tradycyjnej sprzedaży detalicznej. Jednym z celów firmy jest urozmaicenie monotonnego przemieszczania się od terminalu do terminalu przyciągającymi wzrok produktami, wystawami i dekoracjami w swoich punktach sprzedaży.

Jednak dla FOREO ciekawy design to nie wszystko. Warunki podróży często wymagają szczególnych rozwiązań. Te zaś w pełni zostały spełnione przez produkty firmy. Łatwość użytkowania, poręczny i kompaktowy kształt, długa żywotność baterii możliwej do naładowania przez kabel USB i wysokiej jakości materiały sprawiły, że szczoteczka Luna mini 2 otrzymała w tym roku nagrodę Travel Retail Award i została uznana za najlepszy produkt elektroniczny w czasie podróży.

Miejsce Foreo na polskim rynku duty free i travel retail

Nie jest niespodzianką, że pięć najlepszych miejsc pod względem liczby sklepów Foreo to lotniska w Japonii, Hong Kongu, Chinach, Korei i Makau. Rynek Azji i Pacyfiku już dawno utrwalił swój status najszybciej rozwijającego się regionu, co spowodowało gwałtowny wzrost liczby pasażerów na azjatyckich lotniskach. Z drugiej zaś strony, według raportu Banku Zachodniego WBK, polski rynek travel retail jest równie obiecujący. W 2016 roku był on najszybciej rozwijającym się rynkiem na świecie, a wzrost sprzedaży wyniósł 34 proc. Z tego powodu dostępność produktów Foreo, w tym szczoteczki Luna mini 2, w sieci sklepów Aelia na polskich lotniskach może być kolejnym powodem do radości dla lidera urodowych technologii. Paul Peros stwierdził, że tegoroczny sukces obecności Foreo w łącznie 200 punktach duty free na świecie jest dobrą zapowiedzią do rozwoju na polskim rynku travel retail.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 18:46