StoryEditor
Producenci
19.11.2020 00:00

[FBK 2020] Henkel do 2021 roku zredukuje o 19 proc. ilość plastiku wytwarzanego w Polsce

Na Forum Branży Kosmetycznej 2020 Kiril Marinov, dyrektor zarządzający działu Beauty Care w Henkel Polska opowiedział o strategii, jaką obrała firma, aby chronić środowisko i angażować się w odpowiedzialny i zrównoważony biznes. Marinov zapowiedział, że do 2021 roku Henkel zredukuje o 19,1 proc. ilość plastiku wytwarzanego w Polsce.

- Dziś mam możliwość opowiedzenia o temacie, który jest bliski mojemu sercu – rozpoczął swoją prezentację szef działu Beauty Care. Jak wskazał, według szacunków do 2050 roku na świecie żyć będzie 9 mld ludzi, którzy konsumować będą zasoby pięciokrotnie większe niż te, które udostępnia nam planeta. Dlatego w swojej działalności Henkel koncentruje się na trzech celach: likwidacji i minimalizowaniu wpływu na środowisko, ograniczaniu produkcji plastiku i walki o prawa człowieka.

- Musimy zatrzymać globalne ocieplenie, zużycie plastiku i pracować nad prawami człowieka. Plastik jest bardzo dobrym materiałem jeśli chodzi o zabezpieczanie kosmetyków, ale trzeba używać go odpowiedzialnie, recyklingować i ograniczać jego zużycie – powiedział Kiril Marinov.

Jak dodał, do 2024 r. Henkel chce stać się firmą przyjazną planecie. W tym celu Henkel działa razem z partnerami. - Współpracujemy z innymi firmami świadomymi problemów, np. Plastic Bank, który odpowiada za zbieranie i przekształcanie plastiku, który nie został poddany segregacji i zaśmieca wody, plaże czy lasy. - Pomagamy konsumentom wyglądać pięknie i czuć się dobrze, wieść lepsze życie w zgodzie z planetą. To jest naszym celem – wskazał Kiril Marinov.

Jak firma chce ograniczać zużycie plastiku w Polsce? O 17 proc. zmniejszy się jego produkcja do 2021 r. dzięki użyciu plastiku z recyklingu, o 2 proc. dzięki przemodelowaniu opakowań (np. użycie cieńszego plastiku) oraz wprowadzeniu produktów bez plastikowych opakowań, takich jak np. szampony w kostce, a o 0,1 proc. dzięki użyciu plastiku wyprodukowanego z włókien roślinnych.

Również jeśli chodzi o formuły kosmetyków Henkel planuje zmiany. „Clean beauty, green beauty i  certificated beauty” to trzy hasła, które obrazują podejście firmy do reformulacji produktów. Chodzi o uproszczenie i „oczyszczenie” składów kosmetyków, używanie większej ilości naturalnych składników oraz składników certyfikowanych.

Kolejnym elementem strategii ograniczającej zużycie plastiku są akcje i kampanie edukacyjne promujące np. używanie szamponów w kostkach czy opakowania powstałe z tzw. „plastiku społecznego”, czyli tego, który nie został posegregowany, a jest odzyskiwany poprzez wyławianie go z mórz, rzek, jezior, zbierany z lasów i poddawany recyklingowi. Z takiego plastiku w 98 proc. wyprodukowane są np. opakowania kosmetyków z serii Nature Box. Wspólnie z partnerami takimi jak drogerie Natura czy sieć sklepów Carrefour Henkel promuje ekologiczne wybory i edukuje jak ważne jest np. oszczędzanie wody.

Agata Kinasiewicz
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 13:02