StoryEditor
Producenci
03.01.2018 00:00

Ewa Blocher, Dax Cosmetics: zmierzymy się z trudnym rynkiem pracy i wewnętrzną konkurencją

– Wyzwaniem dla całej branży kosmetycznej będzie duża konkurencyjność wewnętrzna oraz trudny rynek pracy – przewiduje Ewa Blocher, dyrektor generalna Dax Cosmetics – firmy należącej do grupy Rohto Pharmaceuticals. Coraz większy wpływ, zarówno na handel, jak i relacje z konsumentami, będzie miał także rozwój e-commerce oraz komunikacja w social mediach.

Jaki będzie 2018 r. dla branży kosmetycznej?

Moim zdaniem będzie to kolejny bardzo dynamiczny rok dla branży kosmetycznej. Wpłynie na to olbrzymia liczba nowości, coraz krótszy cykl życia produktów i coraz większe oczekiwania konsumentów.

Z jakimi wyzwaniami i problemami branża będzie się mierzyć?

Wyzwaniem dla całej branży będzie duża konkurencyjność wewnętrzna sektora beauty, który przejawia się ogromną dynamiką działań, wielością podmiotów, innowacjami.

Trudny rynek pracy, będzie wymagał ciągłego podnoszenia poziomu automatyzacji procesów produkcyjnych.

Wyzwaniem dla naszej firmy będzie konsekwentne umacnianie pozycji Dax Cosmetics w Polsce i na rynkach zagranicznych. Odbędzie się to głównie poprzez dynamiczny rozwój marek w portfolio firmy, ale również poprzez wprowadzanie nowych kategorii produktowych i wchodzenie w nowe kanały dystrybucji. Chcemy także mocniej zacieśnić współpracę dystrybucyjną z oddziałami Rohto Pharmaceuticals Group na innych rynkach.

Jakie główne czynniki będą miały wpływ na rynek kosmetyczny, handel, relacje z konsumentem?

Jest wiele czynników mających wpływ na rozwój branży, jak chociażby unijne regulacje prawne wprowadzające wiele ograniczeń hamujących szybkość działania i multiplikujących przepisy administracyjne. Znaczenie będzie miała kondycja poszczególnych kanałów dystrybucji, ale także przewidywane procesy konsolidacji na rozdrobnionym rynku producentów. Coraz większy wpływ, zarówno na handel, jak i relacje z konsumentami, będzie miał także rozwój e-commerce oraz komunikacja w social mediach.

Na jakie konsumenckie trendy przygotowujecie się?

W tym roku chcemy przygotować odpowiedź kosmetyczną dla konsumentów, którzy narażeni są na wielowymiarowy stres i zanieczyszczenia środowiska. Jako części japońskiego koncernu bardzo bliskie jest nam czerpanie z azjatyckich trendów, zatem będziemy kontynuować azjatyckie podejście do pielęgnacji.

Jakie są plany rozwoju firmy w 2018 r. w kraju i na świecie? Czy będziecie wchodzić w nowe kategorie?

Planujemy ciągły rozwój w kategoriach pielęgnacji twarzy i ciała, ale myślimy o także o innych segmentach. Mamy olbrzymie możliwości rozwoju współpracy z oddziałami grupy Rohto Pharmaceuticals, do której należy Dax Cosmetics. W tym roku chcemy sfinalizować wiele projektów, nad którymi pracowaliśmy w 2017 r., więc pojawia się duża szansa na otworzenie rynków azjatyckich i Ameryki Południowej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 08:12