StoryEditor
Producenci
20.07.2023 13:46

Essity finalizuje dezinwestycję na rynku rosyjskim

Od ponad dwóch lat ukraińskie media z dużym entuzjazmem relacjonują każde wyjście z rynku lub deinwestycję firm zagranicznych działających w Rosji. Informacje o takich decyzjach są często przedstawiane jako pozytywne dla Ukrainy, ze względu na geopolityczne napięcia między tymi dwoma krajami. / Essity
Essity, firma zajmująca się produktami higienicznymi i zdrowotnymi, zakończyła zbycie swojej działalności w Rosji, tym samym opuszczając rosyjski rynek. Transakcja została sfinalizowana za cenę zakupu wynoszącą około 1,2 miliarda koron szwedzkich bez gotówki i bez zadłużenia.

Decyzja o wyjściu z rynku rosyjskiego została zainicjowana przez Essity w kwietniu 2022 r., po czym w tym samym roku nastąpiła utrata wartości aktywów firmy w Rosji w wysokości około 1,7 mld SEK. Rosyjskie operacje, które w 2022 roku odpowiadały za około 2 proc. całkowitej skonsolidowanej sprzedaży netto Essity, zostały teraz przejęte przez New Technologies LLC, której właścicielem jest głównie Igor Szyłow.

Wyjście Essity z Rosji jest odpowiedzią na trwający konflikt między Rosją a Ukrainą. Od początku wojny Rosji z Ukrainą byliśmy w pełni skoncentrowani na wyjściu z Rosji. Dziś zakończyliśmy proces dezinwestycji naszej firmy po długim i złożonym procesie – powiedział Magnus Groth, prezes i dyrektor generalny Essity.

image

Wybór produktów marek Essity.

Essity

Essity dołącza tym samym do listy firm opuszczających rosyjski rynek. Decyzja ta jest częścią większego trendu, w którym wiele korporacji i przedsiębiorstw zdecydowało się wycofać z działalności w Rosji. Przykładami innych firm z branży beauty, które podjęły podobne kroki, są m.in. Oriflame, Victoria‘s Secret, Shiseido, Lush, Salvatore Ferragamo czy NU Skin. Te decyzje są często wynikiem rosnących trudności i ryzyka związanych z prowadzeniem biznesu w Rosji, takich jak sankcje międzynarodowe, zmieniające się przepisy prawne i trudności gospodarcze. Ukraińskie media od ponad dwóch lat z dużym entuzjazmem relacjonują każde wyjście z rynku lub deinwestycję zagranicznych firm.

W 2022 roku aktywa spółki w Rosji utraciły wartość o ok. 1,7 miliarda koron szwedzkich. W ubiegłym roku sprzedaż Essity w Rosji wyniosła około 2 proc. całości biznesu firmy. Essity na rynku rosyjskim reprezentowane było przez marki Zewa, Tork, Libero, Libresse i Tena.

Essity AB to globalna firma zajmująca się higieną i zdrowiem, z siedzibą główną w Sztokholmie w Szwecji. Portfolio produktów obejmuje produkty jednorazowego użytku, takie jak bibuły, pieluchy dla niemowląt, produkty do pielęgnacji kobiecej (wkładki menstruacyjne itp.), produkty do terapii inkontynencji, terapii uciskowej, produkty ortopedyczne i do pielęgnacji ran.

Czytaj także: Protest przed siedzibą Unilevera w Londynie. Koncern oskarżany o wspieranie finansowe Rosji

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 06:44