– Czeka nas recesja i to ciężka. Złe nastroje nie znikną tylko dlatego, że rząd ogłosił koniec epidemii. Polacy mają mniej w portfelach i będzie jeszcze gorzej. Do tego musimy się liczyć ze spadkiem PKB o 10 proc. u naszego głównego partnera handlowego – w Niemczech – skomentował dla „Rzeczpospolitej” prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu w artykule pt. „Kryzys przed nami, minął tylko pierwszy wstrząs”. – Moim zdaniem nawet bez drugiej fali epidemii recesję w Polsce mamy zagwarantowaną – dodał.
W podobnym tonie wypowiadają się inni ekonomiści. Adam Antoniak, ekonomista banku Pekao SA zauważa, że dochody gospodarstw domowych realnie spadają, więc zachowania konsumentów są trudne do przewidzenia. – Jeśli zaczną oszczędzać, np. w obawie przed utratą pracy, to trwałe ożywienie nie przyjdzie szybko – podkreśla.
Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich uważa, że pomału kończy się pomoc publiczna w ramach tzw. tarcz antykryzysowych – firmy otrzymały prawie 110 mld zł, które pomogły im przetrwać najtrudniejszy okres i ograniczyć zwolnienia. Jak będzie dalej to wielka niewiadoma. – Dopiero nadchodzące miesiące pokażą, jaka jest prawdziwa skala zniszczeń i w jakim kierunku pójdzie nasza gospodarka – stwierdza Łukasz Kozłowski.
Komentarze ekspertów są odniesieniem do opinii, że polska gospodarka ma się dobrze. Rzeczpospolita cytuje zdanie wiceministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który uważa, że najgorsze już za nami, a przed nami tzw. V-kształtne odbicie, czyli szybki powrót do stanu przed pandemią.