• W Polsce 2400 jest wyszukiwań online „zrównoważone inwestycje” rocznie
• 78 proc. polskich inwestorów nie zainwestowałoby wbrew własnym przekonaniom, chociaż 22 proc. zrobiłoby to, gdyby doprowadziło to do wyższego zwrotu z inwestycji
• Eko inwestorzy w Polsce uważają, że globalne ocieplenie / zmiana klimatu (66 proc.) to problem środowiskowy, na który firmy powinny zwracać największą uwagę w 2021 r.
• Ogólnie 62 proc. zrównoważonych inwestorów uważa, że firmy mogą zrobić „znacznie więcej” w nowym roku, aby pomóc w walce z różnymi problemami środowiska.
Zainteresowany kwestiami środowiskowymi, SaveonEnergy.com/uk/ przeanalizował najnowsze dane z firmy zarządzającej aktywami Schroders i internetowego narzędzia analitycznego Ahrefs, aby dowiedzieć się, w których krajach inwestorzy są najbardziej zainteresowani dokonywaniem zrównoważonych inwestycji.
Organizacja SaveonEnergy.com/uk/ wykazała, że przy średnio 483 000 wyszukiwań w Internecie rocznie dotyczących zrównoważonych inwestycji, amerykańscy inwestorzy są najbardziej zainteresowani dokonywaniem inwestycji ekologicznych. Mimo to tylko 67 proc. amerykańskich inwestorów nie zainwestowałoby wbrew własnym przekonaniom, co oznacza, że 33 proc. dokonałoby tego, gdyby doprowadziło to do wyższego zwrotu z inwestycji.
Na drugim miejscu znajduje się Japonia, w której średnio 159 000 wyszukiwań w Internecie rocznie dotyczących zrównoważonych inwestycji jest odpowiednikiem 436 wyszukiwań każdego dnia. W porównaniu z inwestorami amerykańskimi, inwestorzy japońscy wydają się mieć większy kompas moralny, ponieważ 76% przyznaje, że odrzuciłoby propozycję inwestycji, gdyby nie szła zgodnie z ich osobistymi przekonaniami.
Inne kraje, w których rocznie odbywa się ponad 20 000 wyszukiwań w Internecie dotyczących zrównoważonych inwestycji, to Wielka Brytania (111 120), Rosja (65 640), Australia (28 560), Indie (23 760) i Kanada (23 640) - odpowiednio na trzecim, czwartym, piątym miejscu, szóstym i siódmym.
Polska znajduje się na 24. miejscu, ponieważ każdego roku w internecie dokonuje się średnio 2400 wyszukiwań zrównoważonych inwestycji. Co ciekawe, 78% polskich inwestorów odmówiłoby potencjalnej inwestycji, gdyby nie była zgodna z ich kodeksem moralnym.
Z drugiej strony, znajdująca się na 31. miejscu, Portugalia wydaje się być krajem najmniej zainteresowanym dokonywaniem zrównoważonych inwestycji, z zaledwie 600 wyszukiwaniami online rocznie w zakresie zrównoważonych inwestycji. Pomimo tak niskiej liczby, inwestorzy portugalscy są wierni swoim wartościom, ponieważ 82% nie zainwestowałoby w propozycję biznesową, gdyby była sprzeczna z ich osobistymi przekonaniami.
Tuż nad Portugalią odnotowuje się mniej niż 2000 wyszukiwań online rocznie dotyczących zrównoważonych inwestycji w Korei Południowej (1680), Tajlandii (1680) i Chile (1080) - odpowiednio na 28., 29. i 30. miejscu.