Przez pandemię tracą producenci kosmetyków kolorowych, jak zauważa Polsat News, bo klientki rezygnują z tych produktów i usług, z których w czasie pandemii nie mogą swobodnie korzystać i które nie są niezbędne. Z powodu konieczności noszenia maseczki, kobiety kupują na przykład znacznie mniej produktów do upiększania ust. Tę sytuację nazwano "efektem szminki", choć w ekonomii to określenie opisywało dotąd inne zjawisko.
- "Efekt szminki" wziął się z tego, że kobiety w czasach kryzysu, nie mogąc kupować dóbr luksusowych, zastępowały tę niemoc kupnem szminki, która wydawała się dobrem zbędnym, ale na tyle luksusowym, że zaspokajała nasze chęci skierowane w stronę dóbr luksusowych - mówi w wypowiedzi dla Polsat News Aleksandra Bluj, ekonomistka i wiceprezes zarządu GPW BENCHMARK.
Rynek usług makijażystów także ucierpiał wskutek koronawirusa. - Widzimy, że mamy dużo mniej klientów. Kalendarz ma same dziury - mówi makijażystka Marta Mazur z firmy M ART w Krakowie.
Zmniejszenie zainteresowania wizytami w salonie kosmetycznym to także efekt pracy zdalnej, która eliminuje konieczność używania takich kosmetyków, jakie były popularne przed pandemią, gdy pracownicy wykonywali obowiązki w miejscu zatrudnienia. - Szminek raczej nie używamy, bo potem zakładamy tę maseczkę i wszystko się brudzi - mówi "Wydarzeniom" Magdalena Mączka, jedna z klientek krakowskiego salonu.
Problem nie dotyczy tylko Polek. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy sprzedaż szminek spadła o 49 proc. W Polsce w czasie pierwszej fali pandemii zapotrzebowanie na te kosmetyki zmalało o 20 proc.
- Blisko 50 proc. konsumentów deklarowało, że chce oszczędzać na kosmetykach, kiedy ich budżet jest niepewny z uwagi na pandemię - komentuje Konrad Wacławik, kierownik ds. współpracy z sieciami handlowymi Nielsen Connect Poland.
Latem na rynku kosmetyków do makijażu w Polsce sytuację poprawiło odmrażanie gospodarki i stopniowe znoszenie ograniczeń. Jednak ponowne nałożenie restrykcji w październiku znów odbiło się na sprzedaży. Spadło zainteresowanie kosmetykami do ust, jednak nie maleje sprzedaż preparatów do pielęgnacji oczu, bo zamiast szminek, klientki kupują na tusz do rzęs i podkreślają oczy. Kryzys zdrowotny wpłynął także na zainteresowanie makijażem permanentnym, który się nie rozmazuje i nie brudzi maseczki.