Młode Głowy to projekt fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej, stworzony, aby działać na rzecz zdrowia psychicznego nastolatków w Polsce. Jest on reakcją na alarmujący stan psychiczny młodych ludzi, który często może prowadzić do tragicznych skutków, jak nieleczona depresja, a nawet samobójstwo.
10 lipca do projektu przystąpiła marka Dove i sieć Biedronka. Wspólnie zorganizowały akcję, w ramach której Unaweza otrzyma 1 zł ze sprzedaży każdego produktu Dove lub Dove Men+Care w Biedronce. Wspólne działania firm i fundacji mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodzieży, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc. Akcja potrwa do 19 lipca.
Według danych WHO depresja i zaburzenia lękowe należą do pięciu głównych zagrożeń chorobowych dotykających dzieci i młodzież w Europie. Samobójstwo jest główną przyczyną zgonów wśród 10-19-latków w krajach o niskich i średnich dochodach oraz drugim najczęstszym powodem w krajach o wysokich dochodach. W Polsce według danych Policji w 2022 r. odnotowano ponad 2031 prób samobójczych młodych ludzi. To o 150 proc. więcej niż w roku 2020.
Marka Dove, należąca do koncernu Unilever, od lat zaangażowana jest we wspieranie nastolatków na świecie, realizując od 2004 roku projekt Dove Self-Esteem. Celem programu jest budowanie u młodych ludzi poczucia własnej wartości oraz zmiana definicji piękna, które ma być źródłem pewności siebie, a nie obaw. W Polsce program realizowany jest od 2018 roku i polega na prowadzeniu lekcji warsztatowych w szkołach na podstawie materiałów przygotowanych i dostarczanych przez markę. Dzięki działaniom edukacyjnym programu do 2030 roku Dove chce pomóc 250 milionom nastolatków na całym świecie.
Dodatkowo Dove na bieżąco monitoruje zagrożenia, na jakie narażeni są młodzi ludzie, prowadząc badania wśród nastolatków. W I kwartale br. marka Dove rozpoczęła kampanię społeczną Detox FEEDu, by wesprzeć nastolatki w świadomym korzystaniu z social mediów. Podstawą akcji były alarmujące wyniki badania z listopada 2022 roku, z których wynikało, że co druga nastolatka czuje, że nie może sprostać standardom piękna, które widzi w mediach społecznościowych, a 60 proc. nastolatek po zobaczeniu wyidealizowanego zdjęcia chciałoby zmienić coś w swoim wyglądzie.