W czasach przedcyfrowych, reklamy opracowane w Photoshopie w magazynach dla kobiet były potępiane za tworzenie wyidealizowanej definicji piękna. Dziś młode dziewczyny borykają się z tym samym problemem za sprawą mediów społecznościowych.
80 proc. nastolatek zaczyna przekłamywać swój wizerunek online przed ukończeniem 13-ego roku życia. Dlatego marka kosmetyczna Dove wystąpiła z misją rozwiązania problemu prawdziwych standardów piękna w erze cyfrowej. Wykorzystuje swoją kampanię, aby podkreślić jak duże szkody w psychice powoduje trend intensywnie edytowanych selfie.
Klip reklamowy „Reverse Selfie” przedstawia młodą dziewczynę zamkniętą w sztucznym świecie mediów społecznościowych. Jak sama nazwa wskazuje, kampania to historia opowiedziana w odwrotnej kolejności, ujawniająca, jakie efekty cyfrowe zostały użyte do stworzenia obrazu.
Pierwszy to filtr. Korzystając z „Photofix”, widzimy, że jej „idealne” selfie to wynik działania aplikacji, która umożliwia modyfikowanie twarzy. Włosy stają się mniej gęste, podbródek wraca do swojego normalnego kształtu. Widzimy, że powiększyła swoje oczy, zmniejszyła nos i usunęła wszelkie niedoskonałości skóry.
Następnie reklama dekonstruuje jej makijaż, zaprojektowany tak, aby zrobić idealne selfie. Odwrotna podróż kończy się, gdy patrzy w lustro, najwyraźniej niezadowolona ze swojego wyglądu.
„Presja mediów społecznościowych szkodzi samoocenie naszych dziewcząt” - głosi reklama. „Dłuższy czas spędzany przed ekranem podczas pandemii pogorszył sytuację. Porozmawiaj dziś o selfie ”. Jest to kontynuacja „Evolution”, reklamy marki Dove z 2006 roku, która podkreślała fałszywy i nierealistyczny ideał piękna utrwalany przez przemysł reklamowy i media.
Piękno Bez Filtra
Kampania z 2021 roku wyznacza początek nowego zaangażowania Dove w problem nierealnego ideału piękna. Marka zwiększa wysiłki, aby zmienić toksyczny charakter branży kosmetycznej i podkreślić zagrożenia "idealnych" zdjęć w mediach społecznościowych dla samooceny młodych ludzi na całym świecie.
Jak podkreśla Dove, filtry, które cyfrowo zmieniają nasz wizerunek online, szkodzą poczuciu własnej wartości i proponuje wspólnie zmienić definicję piękna.
- #PieknoBezFiltra to połączenie naszej wieloletniej komunikacji #BezRetuszuCyfrowego oraz projektu Dove Self-Esteem, w ramach których pomagamy kobietom i nastolatkom w budowaniu pozytywnego stosunku do własnego ciała - tym razem także w mediach społecznościowych. Projekt Dove Self-Esteem działa na świecie już od 2004 roku, a w Polsce od 2018 - informuje marka w komunikacie prasowym.