W konkursie Firma Rodzinna Roku – kreator odpowiedzialności biznesowej i społecznej Instytut Biznesu Rodzinnego wyłania i promuje firmy, które znakomicie potrafią osiągnąć balans pomiędzy biznesową skutecznością a społeczną odpowiedzialnością. „Są to w większości firmy rodzinne, których działania społeczne są głęboko zakorzenione, a firmy nie zawsze chcą się nimi chwalić, uważając, że to coś naturalnego, to ich DNA. Częstokroć robią dla lokalnych społeczności więcej od korporacji, które CSR wykorzystują do ocieplenia swojego wizerunku. Sekret odpowiedzialnych społecznie firm rodzinnych przejawia się przede wszystkim w zarządzaniu przez wartości, które przez lata i kolejne pokolenia właścicieli są krzewione i pielęgnowane w rodzinie biznesowej” – czytamy w komunikacie.
– Firmy rodzinne swoją społeczną odpowiedzialność mają w swoim DNA, korzeniach i wartościach. To właśnie biznesy rodzinne często wspierają lokalne inicjatywy. I to bez wielkich akcji public relations czy kampanii marketingowych. Mamy nadzieję, że te piękne działania, szczególnie średnich i małych firm, nie zostaną ograniczone przez planowane zmiany związane z wprowadzeniem daniny solidarnościowej – mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes zarządu Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Wspomniana troska o najbliższe otoczenie firmy częstokroć wpływa na budowę zaufania społecznego do rodzinnej firmy, tak w oczach pracowników, ich rodzin, jak i pozostałych członków lokalnych społeczności. Ma to wpływ również na kontekst planowanych zmian sukcesyjnych.
Piotr Michalczyk, partner w PWC dodaje, że działalność społeczna firm rodzinnych buduje zaufanie do nich, nie tylko wśród lokalnych społeczności, ale także w oczach pracowników i samych członków rodziny, co ma znaczenie w kontekście planowanych sukcesji. – Właściciele rodzinnych biznesów zdają sobie sprawę, że chcąc przekazać firmę w ręce następnego pokolenia powinni wypracować i utrzymywać silną reputację wśród klientów, pracowników, partnerów, a także lokalnego środowiska. Często inicjatywy rodzą się jednak w sposób naturalny, jako że firmy te świetnie zdają sobie sprawę z potrzeb swojego otoczenia, utożsamiają się z jego problemami. Pozwala to efektywnie na nie odpowiedzieć. Dzięki temu sukces przedsiębiorstwa rodzinnego nierzadko przekłada się na sukces miejsca, w którym ono działa – komentuje Piotr Michalczyk.
Nagrodę główną Firma Rodzinna Roku 2018 zdobyła firma TDJ z Katowic. Wśród wyróżnionych znalazła się także firma Delia Cosmetics ze Rzgowa pod Łodzią – rodzinne przedsiębiorstwo od 20 lat zajmujące się produkcją kosmetyków. Firma zatrudnia 300 osób i prowadzi dystrybucję w 79 krajach na świecie. Delia od lat prowadzi działalność dobroczynną wspierając potrzebujących, m.in. Fundację Gajusz. Na cele dobroczynne przekazuje część środków ze sprzedaży kosmetyków, angażując w działania charytatywne także konsumentów.