W marcu 2017 r. Chiny zakazały sprzedaży wycieczek grupowych do Korei Południowej w odwecie za zgodę rządu w Seulu na umieszczenie na swoim terenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Pekin uznał to za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. – Ten ruch zadał wielki cios południowokoreańskim producentom kosmetyków i sprzedawcom detalicznym, których głównymi klientami byli chińscy turyści – donosi retailinasia.com.
Największy producent kosmetyków w Korei - AmorePacific Corp. – odczuł to najmocniej. W trzecim kwartale roku zysk operacyjny firmy spadł o prawie 40 proc (do 123 milionów dolarów amerykańskich), a sprzedaż spadła o 14,2 proc. (do niecałych 1,4 mld dol).
Analitycy runku przewidują, że firmy kosmetyczne będę starały się odzyskać w tym roku tempo wzrostów poprzez dywersyfikację rynków. W kręgu ich zainteresowań będą Wietnam, Stany Zjednoczone i Europa. Zintensyfikowanie eksportu może mocno zwiększyć przewagę konkurencyjną koreańskich kosmetyków na tych rynkach.
Południowokoreańscy producenci nie odpuszczają też rynku chińskiego. Już teraz AmorePacific i inne firmy wznowiły działalność marketingową w Chinach, wprowadzając nowe produkty, które mają sprostać zróżnicowanym potrzebom chińskich klientów.