Trend makijażu pasującego do masek może się utrzymywać także po okresie nasilonych zachorowań na COVID-19, ponieważ ochrona twarzy może stać się codziennością, tak jak stało się to w krajach azjatyckich. Azjaci zakładają maski, by zabezpieczyć się przed zanieczyszczeniami, pyłkami i zarazkami. W Japonii maski są powszechnym widokiem, głównie ze względów zdrowotnych – noszone są m.in. przez osoby cierpiące na alergie, a także do utrzymywania ciepła na twarzy w zimnych porach roku.
Według Mintela, pomimo powszechności noszenia masek, kategorie makijażowe rosną w Azji z niespotykaną nigdzie indziej mocą. Najbardziej aktywną kategorią są kosmetyki do ust, stanowiąc prawie jedną trzecią wszystkich globalnych kosmetyków kolorowych.
Dlatego Sharon Kwek, senior innovation and insights analyst, Beauty and Personal Care at Mintel
sądzi, że także w innych krajach, w których maseczki wchodzą do powszechnego użytku, branża kosmetyczna nie musi obawiać się mniejszego popytu na kosmetyki kolorowe, zwłaszcza takie jak cienie do powiek, kredki do oczu, tusz do rzęs czy korektory i podkłady.
Z tego powodu Mintel zaleca, aby marki kosmetyczne nie ograniczały swojej obecnej oferty do produktów przeznaczonych higieny osobistej i ochrony przed bakteriami i wirusami, ponieważ to jedynie ogranicza potencjał kosmetyków kolorowych.
- Zidentyfikowanie zmiany stylu życia i nawyków konsumentów stworzy nowe możliwości. Kategoria kosmetyków do makijażu oczu może się powiększać, gdy konsumenci będą chcieli dopasować make-up do maski – uważa Sharon Kwek.
Według niej szczególnie poszukiwane będą także formuły odporne na pot i ścieranie pod maskami. Dlatego takie właściwości kosmetyków warto podkreślać w deklaracjach marketingowych.
Mintel zaleca, aby marki nie obwiały się wykorzystywać obecnej sytuacji do podkreślania zalet swoich produktów. Zagubieni konsumenci z wdzięcznością przyjmą wskazówki, które pozwolą im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Jako dobry przykład analityczka Mintela wskazuje na akcję centrum handlowego Harbour City w Hongkongu, które we współpracy z siedmioma globalnymi markami (m.in. Chanel Beaute, Shu Uemura i Tomem Fordem Beauty) pokazało klientom, jak stworzyć makijaż, który integruje się z maską ochronną na twarzy.