Przychody netto Coty w 3Q22 wzrosły o 15 proc. i wyniosły 57 mln USD. Skorygowany dochód operacyjny wzrósł do 113,6 mln USD, z marżą 9,6 proc., w porównaniu ze 102,2 mln USD w poprzednim roku. Skorygowana EBITDA wyniosła 182,5 mln USD i była stabilna rok do roku, z marżą 15,4 proc.
– Nasze wyniki za trzeci kwartał oznaczają siódmy z rzędu kwartał raportowania wyników Coty, które są zgodne z oczekiwaniami, pomimo działania w coraz bardziej niestabilnym środowisku – skomentowała firma w raporcie.
Wzrosty sprzedaży Coty dotyczą zarówno segmentu Prestige, jak i Consumer Beauty. Są one potwierdzeniem, że decyzja firmy o zwiększeniu inwestycji w media w drugim kwartale okazała się słuszna.
– Nasze marże brutto również wykazały solidną dynamikę w ciągu kwartału, co pozwoliło nam utrzymać wysoki poziom inwestycji w media, a także zapewnić znaczące wyniki finansowe. Nasz sukces jest jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na nasze wyniki od początku roku oraz silny wzrost, jaki zapewniliśmy w zakresie sprzedaży, marży brutto, inwestycji w media i rentowności – czytamy w raporcie.
Trzeci kwartał roku rozliczeniowego Coty to też kolejny okres, w którym nastąpiła poprawa w zakresie redukcji zadłużenia i wolnych przepływów pieniężnych.
Wzrost udziałów rynkowych w dziale Consumer Beauty był wynikiem repozycjonowania marek, które rozpoczęło się wiosną ubiegłego roku od CoverGirl. Następnie jesienią zeszłego roku przyszła kolej na Rimmel i Max Factor, a ostatnio Bourjois – która już zaczęła mocno poprawiać wyniki we Francji. Repozycjonowanie marki adidas planowane jest na późne lato 2022 roku.
Coty utrzymała dobre wyniki w markach Prestige, takich jak Gucci Beauty, Burberry i Kylie. Będą one nadal rozbudowywane zarówno pod kątem dystrybucji, jak i portfolio produktów.
Równolegle firma kontynuuje rozwój produktów do pielęgnacji skóry i cieszy się z wyników marki Lancaster, której serum 365 stało się ulubionym produktem chińskich konsumentów. Równocześnie firma buduje świadomość na temat wejścia marki CoverGirl w segment pielęgnacji skóry. W tej chwili w jej ramach na rynek wprowadzonych zostało pięć produktów, ale Coty zapewnia, że widzi tu jeszcze wiele możliwości rozwoju asortymentu.
Rośnie też dynamika sprzedaży w e-commerce. Znaczy wpływ na to mają zakupy na żywo w mediach społecznościowych, aktywacje na TikToku oraz wdrożenie wirtualnego przymierzania produktów do makijażu. Coraz lepiej firma radzi sobie też na rynku chińskim, mimo ograniczeń związanych z COVID. Najszybciej rozwijającym się tam segmentem są marki Prestige, które odnotowały dwucyfrowy wzrost.
Wkraczając w ostatnie trzy miesiące roku obrotowego 2022, Coty jest świadome dalszych ograniczeń wynikających z lockdownu w Chiach, wojny w Ukrainie, inflacyjnych zawirowań i globalnej presji podaży. Jednak jak do tej pory firma dobrze sobie radziła w tej złożonej sytuacji.
– Kontynuowaliśmy premiumizację naszych portfeli zarówno w segmencie Prestige, jak i Consumer Beauty, aby wdrożyć podwyżki cen jako sposób na zatrzymanie talentów i ochronę marż, przy jednoczesnym utrzymaniu niezbędną elastyczność w naszym łańcuchu dostaw. Dobre wyniki od początku roku w zakresie przychodów i zysku pozwalają nam z przekonaniem potwierdzić nasze prognozy na rok obrotowy 22, a nawet podnieść naszą skorygowaną prognozę zysku – czytamy w komunikacie firmy.
Coty spodziewa się skorygowanej EBITDA na rok obrotowy 22 w wysokości 900 mln USD. Zapowiada, że zyski będą reinwestowane w marki w celu maksymalizacji ich wartości.