Według Cosnova, każdego roku w Niemczech 977 ton mikrodrobin plastiku przedostaje się do środowiska wraz ze ściekami pochodzącymi ze zmywania kosmetyków i środków czystości. – Nawet kosmetyki do makijażu przyczyniają się do zanieczyszczenia wody cząsteczkami mikroplastiku. Jestem bardzo dumna, że udało nam się teraz trwale usunąć cząsteczki z produktów naszych marek – powiedziała Katrin Steinbach, specjalistka ds. odpowiedzialności korporacyjnej działu technicznego w firmie Cosnova.
Jednak kosmetyki stanowią tylko niewielką część mikrodrobin plastiku uwalnianych do środowiska (od 0,1 do 4 proc. całości): na przykład najwyższy odsetek mikrodrobin plastiku w Niemczech jest spowodowany zużyciem opon.
Mikroplastiki to bardzo małe kawałki tworzyw sztucznych o wielkości mniejszej niż 5 milimetrów. Powstają na skutek rozpadu większych plastikowych przedmiotów, takich jak butelki, opakowania czy sieci rybackie, jak również z kosmetyków, które zawierają mikroplastikowe drobinki. Mikroplastiki są bardzo szkodliwe dla środowiska, ponieważ trudno je usunąć z wody i gleby, a kiedy są spożywane przez zwierzęta, mogą prowadzić do zanieczyszczenia całego łańcucha pokarmowego, włącznie z ludźmi.
Aby ograniczyć ogromny wpływ tych drobnych, stałych, nierozpuszczalnych i nieulegających biodegradacji cząstek plastiku, firma Cosnova zaczęła aktualizować swoje formuły w 2020 r. Jednak przejście na formuły wolne od mikroplastików o tej samej jakości nie jest łatwe. Rzeczywiście, cząsteczki mikroplastiku od dawna cieszą się dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym. Mikroplastiki są dodawane do wielu kosmetyków, takich jak peeligi, żele pod prysznic, mydła, szampony, pasty do zębów, kremy do twarzy i ciała, kosmetyki do opalania i wiele innych. Są to najczęściej polimery, takie jak polietylen (PE), polipropylen (PP), polimetakrylan metylu (PMMA) i nylon. Mikroplastiki mają na celu zapewnienie efektu ściernego, matującego, wypełniającego lub połyskującego.
– Mikroplastiki nie mogą być wymieniane jeden do jeden ani usuwane retroaktywnie. Musieliśmy całkowicie zmienić nasze formuły, aby działały poprawnie bez cząstek plastiku. Razem z partnerami projektu i naszym własnym zespołem projektowym przejrzeliśmy każdy pojedynczy produkt i przetestowaliśmy alternatywne składniki, zwłaszcza naturalne substancje, takie jak skrobia kukurydziana czy ryżowa. Ale wysiłek się opłacił – powiedziała dalej Katrin Steinbach.
Produkty Cosnova dostępne są, oprócz rynku europejskiego i USA, także w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Oceanii i Afryce. Co roku wymienia się 50 proc. standardowego asortymentu w obu markach Cosnoiva – Catrice i Essence. 90 proc. wszystkich produktów Cosnova jest wytwarzanych w Europie. Wraz z Essence i Catrice, Cosnova znajduje się na liście PETA Germany oraz PETA international.
Czytaj także: Ponad 15 marek kosmetycznych wzywa do szybszego wprowadzenia unijnego zakazu stosowania mikrodrobin plastiku