W lutym 2022 r. firma Colgate-Palmolive wprowadziła na rynek USA tubę past do zębów marki Colgate nadającą się do recyklingu. Powstała ona z monomateriału HDPE i zgodnie z zapewnieniami firmy można ją przetwarzać wraz z innymi pojemnikami HDPE nr 2, stosowanymi do detergentów czy napojów. Colgate stwierdził też, że jest to pierwsza tuba uznana przez firmy recyklingowe za nadającą się do przetworzenia.
Pomimo to okazało się, że większość amerykańskich zakładów recyklingu nie akceptuje tych tubek. W związku z tym w sierpniu ubiegłego roku konsumenci wnieśli pozew zbiorowy, w którym argumentowali, że przekaz reklamujący pasty do zębów Colgate i Tom‘s of Maine jako „pierwszą tubkę nadającą się do recyklingu” wprowadza w błąd.
W pozwie stwierdza się, że Colgate-Palmolive wiedziała, że większość zakładów recyklingu nie przyjmuje tych opakowań i trafią one do spalarni lub na wysypisko. Firmę oskarża się również o naruszenie wytycznych Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych dotyczących ochrony środowiska.
Amerykański sędzia Joseph Spero w San Francisco odrzucił wniosek firmy o oddalenie pozwu, a jej argumenty uznał za nieprzekonujące. Tym bardziej, że powodowie twierdzili, że nie kupiliby past Colgate, gdyby wiedzieli, że większość zakładów nie przyjmuje tubek do recyklingu, lub nie płaciłoby tyle za produkt, którego opakowanie nie nadaje się do przetworzenia.
Powodowie domagają się nakazu uniemożliwiającego firmie umieszczanie na etykietach oświadczeń o możliwości recyklingu, a także odszkodowania za straty moralne.
W Polsce Colgate również wprowadził na rynek pasty do zębów w tubkach nadających się do recyklingu. Tak jak w Stanach Zjednoczonych prowadzi też kampanię edukacyjną mającą na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat wyższości produktów oferowanych w opakowaniach nadających się do przetworzenia. Można się z nią zapoznać na stronie internetowej marki.