Cena podstawowego surowca do produkcji każdego rodzaju papieru, a więc pulpy celulozowej, wzrosła przez ostatnie sześć miesięcy o ponad 45 proc. W ślad za tymi podwyżkami, już od października 2021 r. szybowały ceny różnego papierów. Ceny tektury do produkcji opakowań rok do roku wzrosły o niemal 100 proc., a średnie ceny najtańszych ręczników papierowych oraz papieru toaletowego wzrosły odpowiednio o 27 i 50 proc. przez ostatnie sześć miesięcy – podała „Rzeczpospolita”.
Czytaj też: Velvet podnosi ceny. Papier toaletowy od stycznia nawet o 20 proc. w górę
Podstawowym powodem są rosnące ceny celulozy. Jej cena na światowych rynkach przebiła już poziom 7 tys. dol. za 10 ton, a więc jest wyższa od czasów przedpandemicznych o ok. 3 tys. dol. Rzeczpospolita, powołując się na eksperta pisze, że dodatkową trudność stanowi ograniczona podaż. W czasie pandemii upadła bowiem największa na świecie chińska celulozownia. Natomiast poza Chinami również nie można kupić celulozy, ponieważ wykupują ją firmy amerykańskie, objęte embargiem na zakup chińskiego surowca.
Cytowana przez gazetę prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich wskazuje też na sytuację polskich producentów celulozy, którzy bazują obecnie na najdroższym drewnie w Europie.
– Wcześniej nasza pozycja kosztowa była konkurencyjna. Lasy Państwowe jesienią jednak negatywnie zaskoczyły przemysł drzewny, zmieniając znacząco zasady sprzedaży, w wyniku czego ceny drewna poszybowały do góry o kilkadziesiąt procent – wyjaśniła Aneta Muskała, prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich w rozmowie z Rzeczpospolitą.
W ślad za tymi podwyżkami ceny podniosły wszyscy trzej producenci celulozy – zakłady w Świeciu, Kwidzynie i Ostrołęce, co w następstwie wpłynęło na wzrost kosztów papieru oraz tektur.
Czytaj też: Koszt opakowań kartonowych w górę. To wpłynie na ceny leków, kosmetyków i innych produktów
Do rekordowych cen celulozy dochodzą wysokie ceny energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2 oraz paliw – gazu, węgla i biomasy. Teraz te problemy jeszcze bardziej spotęgowała sytuacja na Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, skąd polskie firmy importowały pokaźne ilości zrębek tartacznych – czytamy w materiale Rzeczpospolitej.