– Stereotypy podpowiadają, że nie ma co inwestować w grupę dojrzałych konsumentów. Nie ma tam pieniędzy – bo przecież wszystko wydają na leki i najtańszą żywność – mówi Monika Boczek, autorka publikacji i szkoleń z zakresu marketingu produktów dla konsumenta dojrzałego.
Jednak okazuje się, że rzeczywistość daleko odbiega od stereotypu.
– Dane GUSu pokazują, że dochód rozporządzalny na jednego członka gospodarstwa domowego, gdy są w nim wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia, jest wyższy o około 300 złotych niż w gospodarstwach, gdzie takich osób nie ma. Obecne emerytury większości dojrzałych konsumentów pozwalają na spokojne życie – zwraca uwagę.
Podpowiada, by producenci zwrócili baczniejszą uwagę na potrzeby dojrzałych konsumentów. Stanowią oni bowiem coraz większą grupę odbiorców, która znacząco przewyższa liczbę dzieci do 14 roku życia.
– Tymczasem produkty dla dzieci zajmują znaczącą część powierzchni wielu sklepów, a nie ma takich działów dla osób dojrzałych – mówi autorka opracowania.
Warto zatem przyjrzeć się oczekiwaniom dojrzałych klientów.
– Polscy dojrzali konsumenci bardzo dokładnie wiedzą czego oczekują od oferowanych usług i produktów. Pierwszym kryterium nie jest cena. Największą uwagę zwracają na swoje dotychczasowe doświadczenia z produktem oraz na obsługę. Ta ostatnia to nie tylko asystent klienta czy pani w sklepie, ale również customer experience przy zakupach przez stronę internetową – podsumowuje Monika Boczek.
.