StoryEditor
Producenci
25.04.2023 00:00

Branża farmaceutyczna uzależniona od importu surowców [Raport PKO BP]

Na rentowności firm farmaceutycznych także odbił się wzrost kosztów działalności oraz surowców sprowadzanych z Azji / fot. shutterstock
Branża farmaceutyczna straciła w ubiegłym roku na rentowności na skutek droższego importu surowców oraz wzroście kosztów działalności, w tym wynagrodzeń pracowników – wynika z danych zebranych przez zespół analiz sektorowych PKO BP. Na początku bieżącego roku sprzedaż zwiększyła się o 6,9 proc. r/r w cenach bieżących, co zapowiada jednocyfrowy wzrost przychodów w 1 kwartale 2023 r. Analitycy spodziewają się dalszego wzrostu cen leków.

Zespół Analiz Sektorowych PKO BP opublikował dane obrazujące sytuację ekonomiczną w różnych branżach, w tym w farmaceutycznej.

Z raportu wynika, że w 4 kwartale 2022 r. nastąpiło wyraźne osłabienie rentowności branży farmaceutycznej spowodowane silnym wzrostem kosztów funkcjonowania. Dynamika kosztów (52 proc. r/r w 4 kwartale 22 vs 27 proc. r/r w 3 kwartale 22, co jest skutkiem m.in. droższego importu surowców oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników) była wyższa niż wzrost przychodów (44 proc. r/r w 4 kwartale 22 vs 20,7 proc. r/r w 3 kwartale 22), co negatywnie odbiło się na wyniku finansowym (-17,5 proc. r/r) oraz rentowności sprzedaży (-4,9 pp. r/r).

Firmy wyprodukowały w 4 kwartale 2022 leki o wartości 3,3 mld zł (+14 proc. r/r) oraz podstawowe substancje farmaceutyczne o wartości 183 mln zł (+29  proc. r/r). Produkcja sprzedana farmaceutyków w 4 kwartale 22 wzrosła w cenach bieżących o 14,2 proc. przy inflacji producenckiej sięgającej ok. 5 proc. r/r.

„W miesiącach styczeń-luty’23 sprzedaż zwiększyła się o 6,9 proc. r/r w cenach bieżących, co zapowiada jednocyfrowy wzrost przychodów w 1 kwartale 2023” – czytamy w raporcie.

Wzrósł import leków (o 12,5 proc. r/r, do 2,5 mld euro w 4 kwartale 22). Leki są sprowadzane głównie z Niemiec, Belgii, USA, Irlandii, Włoch i Francji. Eksport zmniejszył się o 3,3% r/r, do 1,3 mld euro. Główne kierunki eksportowe to: Niemcy, Węgry, Rosja, Czechy, Włochy i Rumunia.

Branża farmaceutyczna w Polsce, tak jak w Europie,  jest silne uzależnienie od półproduktów z Azji. Niemal 80 proc. leków sprzedawanych w Europie ma w składzie substancję aktywną (API) produkowaną przez chińskich lub hinduskich wytwórców. Autorzy raportu powołują się na resort zdrowia, który podaje, że tylko ok. 30 proc. leków sprzedawanych w Polsce pochodzi z krajowej produkcji, przy czym udział polskiego API w tych lekach jest marginalny. W Polsce 33 podmioty zajmują się produkcją 656 substancji czynnych.

„Spodziewamy się, że sytuacja branży w najbliższych kwartałach pozostanie stabilna z uwagi na większy rynek konsumencki (uchodźcy z Ukrainy), spodziewane przyspieszenie wzrostu cen leków pełnopłatnych i bez recepty, zwiększenie cen ponad 600 leków refundowanych (m.in. antybiotyków i insuliny) po aktualizacji listy refundacyjnej w marcu’23. W kierunku osłabienia marży oddziaływać będą wyższe koszty produkcji (podwyżka cen energii oraz importowanych substancji aktywnych) oraz obsługi kredytów. W  maju 2023 r. pod obrady Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Wśród założeń znalazły się zapisy o ustalaniu sztywnych cen na wybrane wyroby medyczne” – czytamy w podsumowaniu raportu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 18:31