Zespół Analiz Sektorowych PKO BP opublikował dane obrazujące sytuację ekonomiczną w różnych branżach, w tym w farmaceutycznej.
Z raportu wynika, że w 4 kwartale 2022 r. nastąpiło wyraźne osłabienie rentowności branży farmaceutycznej spowodowane silnym wzrostem kosztów funkcjonowania. Dynamika kosztów (52 proc. r/r w 4 kwartale 22 vs 27 proc. r/r w 3 kwartale 22, co jest skutkiem m.in. droższego importu surowców oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników) była wyższa niż wzrost przychodów (44 proc. r/r w 4 kwartale 22 vs 20,7 proc. r/r w 3 kwartale 22), co negatywnie odbiło się na wyniku finansowym (-17,5 proc. r/r) oraz rentowności sprzedaży (-4,9 pp. r/r).
Firmy wyprodukowały w 4 kwartale 2022 leki o wartości 3,3 mld zł (+14 proc. r/r) oraz podstawowe substancje farmaceutyczne o wartości 183 mln zł (+29 proc. r/r). Produkcja sprzedana farmaceutyków w 4 kwartale 22 wzrosła w cenach bieżących o 14,2 proc. przy inflacji producenckiej sięgającej ok. 5 proc. r/r.
„W miesiącach styczeń-luty’23 sprzedaż zwiększyła się o 6,9 proc. r/r w cenach bieżących, co zapowiada jednocyfrowy wzrost przychodów w 1 kwartale 2023” – czytamy w raporcie.
Wzrósł import leków (o 12,5 proc. r/r, do 2,5 mld euro w 4 kwartale 22). Leki są sprowadzane głównie z Niemiec, Belgii, USA, Irlandii, Włoch i Francji. Eksport zmniejszył się o 3,3% r/r, do 1,3 mld euro. Główne kierunki eksportowe to: Niemcy, Węgry, Rosja, Czechy, Włochy i Rumunia.
Branża farmaceutyczna w Polsce, tak jak w Europie, jest silne uzależnienie od półproduktów z Azji. Niemal 80 proc. leków sprzedawanych w Europie ma w składzie substancję aktywną (API) produkowaną przez chińskich lub hinduskich wytwórców. Autorzy raportu powołują się na resort zdrowia, który podaje, że tylko ok. 30 proc. leków sprzedawanych w Polsce pochodzi z krajowej produkcji, przy czym udział polskiego API w tych lekach jest marginalny. W Polsce 33 podmioty zajmują się produkcją 656 substancji czynnych.
„Spodziewamy się, że sytuacja branży w najbliższych kwartałach pozostanie stabilna z uwagi na większy rynek konsumencki (uchodźcy z Ukrainy), spodziewane przyspieszenie wzrostu cen leków pełnopłatnych i bez recepty, zwiększenie cen ponad 600 leków refundowanych (m.in. antybiotyków i insuliny) po aktualizacji listy refundacyjnej w marcu’23. W kierunku osłabienia marży oddziaływać będą wyższe koszty produkcji (podwyżka cen energii oraz importowanych substancji aktywnych) oraz obsługi kredytów. W maju 2023 r. pod obrady Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Wśród założeń znalazły się zapisy o ustalaniu sztywnych cen na wybrane wyroby medyczne” – czytamy w podsumowaniu raportu.