W rozmowie o przyczynach i zagrożeniach innowacyjności sektora kosmetycznego, dyrektor wskazała jedną z takich barier - to zachodzące zmiany legislacyjne i konieczność ciągłego dostosowania się do aktualnego prawa.
Jej zdaniem w pewnych obszarach nowe regulacje prawne mogą wzmóc innowacyjność branży, ale częściej ją hamują. Nowo tworzona legislacja nie zawsze odpowiada najbardziej aktualnej wiedzy naukowej i stanowisku sektora kosmetycznego.
Według BlankI Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalnej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, potwierdzeniem innowacyjności branży jest ogromna liczba nowości wprowadzanych co roku na rynek. Według danych firm badawczych tylko w kategorii pielęgnacji twarzy w 2018 r. pojawiło się na polskim rynku 1200 nowości, a w kategorii kosmetyków do makijażu – 400.
Nowości kosmetyczne są napędzane trendami konsumenckimi oraz regulacjami prawnymi. Te ostatnie hamują rozwój branży, zwłaszcza zmiany w przepisach dotyczących składników, np. planowanego ograniczenia stosowania mikroplastików w produktach kosmetycznych.
Według ostatnio opublikowanej definicji mikroplastiku zagrożonych wycofaniem ponad 100 składników kosmetyków, dla których nie ma obecnie zamienników. Istnieje uzasadniona obawia, że kilka kategorii produktów może przestać istnieć.
Zespoły B+R firm kosmetycznych zajmują się dostosowywaniem produktów do wymagań legislacyjnych zamiast nowymi formulacjami. To może wydłużyć czas opracowania nowego produktu kosmetycznego do 8-10 lat. Zdaniem Blanki Chmurzyńskiej-Brown obecnie branża beauty zajmuje się głównie nowymi składnikami i surowcami oraz szuka połączeń makijażu z pielęgnacją rozwijając trend kremów BB i CC.
Równie ważne zmiany na rynku kosmetycznym, o którym wspomniała w wywiadzie, to odchodzenie od opakowań z plastiku i szukanie nowych rozwiązań. W efekcie strategii plastikowej wzrośnie koszt opakowań, bo branża beauty zmuszona będzie do szukania alternatyw dla plastiku. W związku z tym wzrośnie użycie opakowań refill.
W opinii Blanki Chmurzyńskiej-Brown kosmetyki przyszłości będą musiały być przede wszystkim skuteczne, bezpieczne, mieć właściwości prozdrowotne i wpływać na dobre samopoczucie.