Zgodnie z opublikowanymi właśnie oficjalnymi danymi Beiersdorf, działalność kosmetyczna firmy w pierwszym kwartale roku obrotowego 2023 osiągnęła 2,1 mld euro, co oznacza 14,8-proc. wzrost w ujęciu organicznym. Najbardziej znana marka grupy – Nivea – odnotowała wzrost sprzedaży o 18 proc., a marki dermokosmetyczne – Eucerin i Aquaphor – o niemal 27 proc. Jedynie sprzedaż luksusowych produktów La Prairie spadła – o 12 proc.
– Beiersdorf miał doskonały pierwszy kwartał. Nivea – ikona naszej grupy rosła we wszystkich regionach, a marzec był rzeczywiście najlepszym miesiącem w historii marki. Dzięki silnemu, dwucyfrowemu wzrostowi sprzedaży w Europie i na rynkach wschodzących, wraz z naszym odnoszącym sukcesy biznesem dermokosmetycznym, zrekompensowała trudny kwartał w La Prairie – na który negatywnie wpłynęły skutki blokady koronawirusa w Chinach – skomentował Vincent Warnery, CEO Beiersdorf.
Dodał, że firma jest jak pojazd z napędem na cztery koła: jeśli jedno straci przyczepność, pozostałe utrzymają pojazd w ruchu do przodu.
– To daje nam stabilność i bezpieczeństwo w tych kryzysowych czasach – dodał.
Wzrost sprzedaży w marce Nivea osiągnięto głownie dzięki produktom do opalania, pielęgnacji ust i dezodorantom. Dwucyfrowe wzrosty zanotowano również w produktach do pielęgnacji twarzy. Wynik ten był wspierany przez wzrost cen. Były one dwucyfrowe i dotyczyły wszystkich kluczowych rynków.
Bardzo dobre wyniki osiągnęły dermokosmetyczne marki Eucerin i Aquaphor, osiągając organiczny wzrost sprzedaży o 26,9 proc. Motorem wzrostu były produktów do opalania w Ameryce Łacińskiej, ale branża dermokosmetyczna odnotował również silny wzrost sprzedaży w Europie, zdobywając udziały we wszystkich segmentach kategorii.
La Prairie, luksusowa marka Beiersdorf, odnotowała spadek sprzedaży o 12 proc. w pierwszym kwartale. Było to spowodowane trudnymi warunkami rynkowymi w Chinach w związku ze zmianami w polityce covidowej. Miało to znaczący wpływ na silną wcześniej sprzedaż w kanałach związanych z turystyką. Jednak sprzedaż detaliczna w Chinach od lutego znacznie się poprawiła, zarówno w sklepach stacjonarnych, a ostatnio także w obszarze turystycznym.