Beiersdorf inwestuje 220 milionów euro w fabrykę kosmetyków, która powstaje na północnych obrzeżach Lipska. Nowoczesne centrum produkcji to inwestycja planowana na 220 milionów euro. Oprócz fabryki, w której zatrudnienie znajdzie 200 osób, powstanie tu nowy hub logistyczny dla firmy. Ten projekt to największa inwestycja Beiersdorf.
Czytaj też: Beiersdorf planuje budowę hubu na Europę przy zakładzie w Lipsku
Nowy zakład stwarza możliwości długoterminowego, zrównoważonego rozwoju sieci produkcyjnej Beiersdorf. W nowym zakładzie o powierzchni 32 tys. m kw., z linii produkcyjnej każdego roku zjeżdżać będzie do 450 milionów produktów kosmetycznych, w szczególności dezodorantów, lakierów do włosów i pianek do golenia na cały rynek europejski oraz na eksport. W zależności od rynku i rozwoju biznesu, moce produkcyjne będą mogły być rozbudowywane.
– To wyjątkowy projekt dla Beiersdorf. Budowa zupełnie nowego zakładu produkcyjnego dla Europy Środkowej w Niemczech to ogromna szansa dla nas i – jak wierzymy – także dla regionu – podkreślił Vincent Warnery, dyrektor generalny Beiersdorf, w czasie uroczystości wbudowania kamienia węgielnego.
Podczas budowy zakładu nacisk kładziony jest na zdolność do innowacji i modułową, elastyczną konstrukcję. Dzięki temu centrum produkcyjne może również w przyszłości sprawnie reagować na nowe technologie, wymagania konsumentów i rozwój rynku. Wysoki stopień automatyzacji pozwala na współdziałanie różnych etapów produkcji oraz wysoką wydajność i produktywność – od dostawy surowca do gotowego produktu w magazynie wysokiego składowania.
Budynek nowego zakładu będzie spełniać wysokie standardy środowiskowe i przyczyni się do programu zrównoważonego rozwoju firmy Beiersdorf Care Beyond Skin. Fabryka ma być całkowicie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Będzie wyposażona w system fotowoltaiczny oraz punkty ładowania dla e-samochodów. Bedze też miała zdolność odzyskiwania i przetwarzania ciepła, ścieków i etanolu.
Nowy zakład przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju na poziomie produktu: nowe warunki techniczne umożliwiają wprowadzanie na rynek innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych – na przykład puszek aerozolowych wykonanych z aluminium pochodzącego z recyklingu.
Prace konstrukcyjno-budowlane dla dwunastu budowanych obiektów rozpoczęły się w marcu tego roku. W najbliższych miesiącach na placu budowy będzie pracować nawet 600 osób.
Zespół projektowy, który równolegle z budową przygotowuje rozpoczęcie produkcji, liczy już blisko 50 pracowników. W 2022 r. będą koordynować uruchomienie pierwszych trzech linii produkcyjnych, a wkrótce pojawią się dwie kolejne. Sukcesywnie wielu pracowników z zakładu Beiersdorf w Waldheim zostanie przeniesionych do nowego centrum produkcyjnego w Lipsku. Przewiduje się, że proces transformacji zakończy się w 2023 roku.