Komórki naszej skóry – podobnie jak wszystkie inne komórki organizmu – zawierają pewną formę zegara molekularnego, który wskazuje nasz aktualny wiek. Wiek można wyprowadzić z tzw. markerów epigenetycznych materiału genetycznego. Małe znaczniki chemiczne mają duży wpływ, decydując, które geny w komórkach są aktywne, a które wyciszone. Wraz z wiekiem wzór markerów epigenetycznych zmienia się w charakterystyczny sposób, a zmiany te wiążą się z pewnym ryzykiem chorób, w tym zwiększonym ryzykiem raka.
W nowo utworzonym przez Beiersdorf i DKFZ Joint Innovation Lab naukowcy zamierzają zbadać, w jaki sposób te związane z wiekiem zmiany epigenetyczne wpływają na procesy komórkowe, jakie oznaki starzenia są z nimi związane i jak można cofnąć zegar epigenetyczny w komórkach skóry.
– Wiek jest najważniejszym znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka. Naszą wizją jest interwencja w epigenetykę skóry w celu biologicznego odmłodzenia komórek skóry i potencjalnego zmniejszenia ryzyka raka skóry – mówi prof. dr Frank Lyko, kierownik działu epigenetyki w DKFZ.
Beiersdorf prowadzi badania skóry od ponad 140. Joint Innovation Lab to dla firmy kolejny ważny element strategii badawczo-rozwojowej, a zarazem pierwsze zinstytucjonalizowane partnerstwo z akademickim centrum badawczym.
Wspólne laboratorium innowacji DKFZ-Beiersdorf z siedzibą w Heidelbergu zostało początkowo utworzone na okres czterech lat. Obaj partnerzy zainwestują w projekt łącznie 4,8 miliona euro, co odpowiada rocznemu wkładowi w wysokości 600 tys. euro dla każdej instytucji. Pracownicy laboratorium będą mieli dostęp do infrastruktury badawczej DKFZ.