Wśród ponad 100 sygnatariuszy, w tym wielu graczy z branży spożywczej i napojów, takich jak Coca-Cola i Nestlé, organizacji non-profit WWF i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, kilku wiodących graczy z branży kosmetycznej połączyło swoje wsparcie, w tym Beiersdorf, Henkel, L'Oréal i Unilever.
- W gospodarce o obiegu zamkniętym opakowania, których nie można wyeliminować lub ponownie wykorzystać, muszą być zbierane, sortowane i poddawane recyklingowi lub kompostowane po użyciu. Ale obecnie ekonomia nie kumuluje się: zbieranie, sortowanie i recykling lub przetwarzanie opakowań kosztuje więcej niż przychody ze sprzedaży materiałów pochodzących z recyklingu. Potrzebujemy dedykowanego, stałego i wystarczającego finansowania, aby ekonomika recyklingu działała – przekazała Fundacja Ellen MacArthur.
W oświadczeniu podpisanym przez branżę podkreślono zatem, dlaczego obowiązkowe, odpłatne programy ROP są „jedynym sprawdzonym i prawdopodobnym sposobem zapewnienia tego finansowania”.
Maarten Dubois, kierownik projektu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), powiedział: - Ustanowienie systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta tworzy nowe rynki dla recyklingu. Konfiguracja jest trudna, ale jeśli się powiedzie, może zmienić grę w globalnym przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Silny sygnał o chęci zmiany ze strony firm beauty
Fundacja Ellen MacArthur powiedziała, że ostateczny pomysł, jak najlepiej wdrożyć ROP w opakowaniach w różnych lokalizacjach geograficznych na świecie, pozostał nieokreślony, ale sygnatariusze „wysłali silny sygnał”, że są gotowi do podjęcia działań i bycia częścią zmian. "Jako grupa firm i interesariuszy pochodzących z całego łańcucha wartości opakowań, wzywamy do wdrożenia systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) dla opakowań. Zdajemy sobie sprawę, że ROP jest niezbędną częścią rozwiązania, aby stworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym dla opakowań, do których dążymy” – czytamy w oświadczeniu.
Celem było to, aby wszyscy interesariusze zaangażowani we wprowadzanie opakowań na rynek wnieśli wkład w finansowanie przeznaczone na ich zbieranie i przetwarzanie po zużyciu – środki, które by zapewniły „dedykowany, ciągły i wystarczający” proces w nadchodzących latach. „Bez takiej polityki zbiórka i recykling opakowań prawdopodobnie nie będą w znaczący sposób skalowane, a dziesiątki milionów ton opakowań będzie co roku trafiało do środowiska” – czytamy w oświadczeniu.