Koncern Bayer AG z Leverkusen poinformował, że do końca 2021 roku ograniczy zatrudnienie w liczbie 12 tysięcy pracowników ze światowej siły roboczej liczącej 118 tys. osób. Najwięcej zwolnień ma być w Niemczech.
Oprócz działu produkcji środków ochrony roślin, największa cięcia będą w administracji: kontroli, komunikacji i rachunkowości. Koncern porozumiał się już z radą pracowniczą w Niemczech w sprawie programu świadczeń dla pracowników - aż jeden pracownik na 10 będzie musiał odejść z Bayera.
Koncern, który ma w portfolio również kosmetyki apteczne, wycofuje się z produkcji leków weterynaryjnych, sprzedaje marki Coppertone oraz Dr. Scholl i swój 60-procentowy udział w firmie Currenta produkującej preparaty z ochroną przeciwsłoneczną.
Redukcja zatrudnienia ma zwiększyć konkurencyjność i przynieść duże oszczędności po kryzysie w wyniku przejęcia amerykańskiej firmy biotechnologicznej Monsanto oraz umożliwić generowanie rocznego dochodu w wysokości 2,6 mld euro.
Do problemów Bayer AG przyczyniła się właśnie fuzja z Monsanto. W Stanach Zjednoczonych koncern otrzymał wiele pozwów o odszkodowania z powodu produkowanego przez Monsanto herbicydu glifosat - środka chwastobójczego. Zdaniem pozywających, firma nie poinformowała dostatecznie o jego działaniu rakotwórczym.
Bayer odpiera te zarzuty, jednak przegrał swój pierwszy proces w Kalifornii, co spowodowało, że akcje koncernu drastycznie spadły - o ponad jedną trzecią. Inwestorzy obawiają się w konsekwencji około 9000 procesów sądowych z powodu rzekomego rakotwórczego działania Roundupu.