StoryEditor
Producenci
13.04.2021 00:00

Badanie hiszpańskich naukowców - czy częste używanie kosmetyków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem endometriozy?

Nowe badanie naukowców hiszpańskich analizuje możliwą obecność substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w niektórych kosmetykach. Zbadali korelację między zwiększonym ryzykiem endometriozy a intensywnością stosowania kosmetyków. Decyduje ona przede wszystkim o wzroście niektórych substancji - parabenów i benzofenonów - w moczu.

Endometrioza, przewlekła choroba, która może prowadzić do kalectwa, charakteryzuje się obecnością poza jamą macicy tkanki podobnej do błony śluzowej macicy, na którą wpływają zmiany hormonalne podczas każdego kolejnego cyklu miesiączkowego. Przypadłość ta dotyka co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym i jest najczęściej odpowiedzialna za przewlekły ból, ale w niektórych przypadkach także niepłodność.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala San Cecilio w Granadzie zbadał możliwą rolę substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, substancji zdolnych do naśladowania lub blokowania naturalnego działania hormonów w rozwoju endometriozy.

„Chociaż dokładne przyczyny jego pojawienia się nie są znane, podejrzewa się, że bierze w tym udział wiele różnych czynników, w tym przyczyny genetyczne, epigenetyczne i środowiskowe, przy czym hormony wydają się odgrywać kluczową rolę” - wyjaśniają Olga Ocón i Francisco Artacho, którzy pracował nad studium.

Kosmetyki a poziom parabenów i benzofenonów w moczu

Naukowcy starali się zmierzyć poziom różnych typów parabenów i benzofenonów, serii substancji podejrzewanych o zaburzanie funkcjonowania układu hormonalnego. Zbadano 124 kobiet z endometriozą i bez niej ze szpitali w Granadzie i zebrano informacje na temat stosowania przez nie kosmetyków.

Wynik badania ujawnił związek między częstością stosowania kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała a wysokim poziomem parabenów i benzofenonów w moczu. W kilku innych badaniach ustalono już tego rodzaju korelację, ale hiszpańscy naukowcy dodali, że zaobserwowali również związek między wysokim poziomem parabenów i benzofenonów a wyższym ryzykiem endometriozy.

Wyniki te uzupełniają rezultat innego badania, dotyczącego możliwego wpływu bisfenolu A, który nie jest składnikiem kosmetyków, w rozwoju endometriozy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 20:14