Od 2002 roku, Forum Odpowiedzialnego Biznesu wydaje raport "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki", który prezentuje najlepsze praktyki firm w obszarze CSR i podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w Polsce. Każdy może zgłosić maksymalnie 10 inicjatyw do raportu, który prezentuje roczne postępy w dziedzinie odpowiedzialnego biznesu. Fabryka Avon w Garwolinie aktywnie angażuje się w działania mające na celu poprawę jakości życia w lokalnej społeczności, pomoc potrzebującym, rozwój pracowników oraz ochronę środowiska. Zdecydowała się w związku z tym podzielić się swoimi dobrymi praktykami z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Idea raportu i liczby
W dwudziestej pierwszej edycji raportu "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki" zgłoszono rekordową liczbę 1705 dobrych praktyk od 272 firm. Najwięcej z nich, bo aż 477, dotyczyło zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej, a drugim pod względem liczebności był obszar praktyk z zakresu pracy z 419 działań. Na trzecim miejscu znalazł się obszar środowiskowy z 360 praktykami. W kategorii praw człowieka zanotowano prawie trzykrotny wzrost, do której zakwalifikowano 282 praktyki. Wprowadzono nowe podkategorie, takie jak "Klimat" w obszarze środowiska i "Pomoc dla Ukrainy" w obszarze praw człowieka. Obowiązywał limit 10 praktyk zgłoszonych przez daną firmę, a raport odzwierciedlał kluczowe trendy w dziedzinie odpowiedzialnego biznesu, uwzględniając wyjątkową sytuację związaną z wojną w Ukrainie.
Najważniejsze działania Avon
Forum Odpowiedzialnego Biznesu doceniło Avon Garwolin za jej działania na rzecz Ukrainy w kategorii "Prawa Człowieka". Fabryka w Garwolinie nawiązała współpracę z lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi oraz ośrodkami, które organizowały pomoc dla najbardziej potrzebujących. Przekazała na ten cel darowizny rzeczowe i finansowe, które składają się na łączną sumę ponad 27 ton kosmetyków, odzieży oraz artykułów spożywczych. Ponadto, pracownicy firmy również zaangażowali się w zbieranie żywności, lekarstw i sprzętu sportowego, a także udzielanie schronienia uchodźcom.
Dyplom uznania dla Avon Operations Polska od wójta Klesowa, Wiktora Buniana
W raporcie FOB znalazło się wiele inwestycji firmy Avon Garwolin w kategorii "Zaangażowanie Społeczne i Rozwój Społeczności Lokalnej". Przykłady tych inwestycji to m.in.: dofinansowanie budowy nowoczesnego skateparku, który zostanie oficjalnie otwarty 20 kwietnia br., posadzenie drzew wokół zbiornika retencyjnego w Leszczynach z okazji 25-lecia obecności firmy w Garwolinie, przekazanie kamery termowizyjnej dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, a także organizacja szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieci w garwolińskim CSiK oraz warsztatów z samobadania piersi dla uczennic szkół średnich z powiatu garwolińskiego.
Oddział Avon Garwolin podjął również szereg inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie przemocy, które zostały opisane w kategorii "Prawa Człowieka" w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Bieg charytatywny "Avon Kontra Przemoc - biegnij w Garwolinie", organizowany od 2010 roku przez CSiK w Garwolinie, Stowarzyszenie Truchtacz.pl oraz fabrykę Avon, został wyróżniony przez FOB. Celem biegu jest przeciwdziałanie przemocy i wsparcie osób doświadczających jej. Co roku, środki ze sprzedaży przedmiotów ze znakiem nieskończoności przekazywane są do "Niebieskiej Linii", działającej przy Instytucie Psychologii Zdrowia, na pomoc prawną i psychologiczną dla potrzebujących. W tym roku organizowana jest już XIV edycja tego wydarzenia.
– W Avon wiemy, że misją odpowiedzialnego biznesu powinna być troska o otoczenie, w którym działamy. W tym celu konieczna jest współpraca z różnymi podmiotami oraz bieżące, proaktywne kontakty z nimi, aby szybko i skutecznie reagować na pojawiające się wyzwania. Bardzo dziękujemy wszystkim organizacjom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować – a szczególnie Urzędowi Miasta Garwolin, aby nieść pomoc potrzebującym, a także pracownikom Avon w Garwolinie, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i inicjatywą. To dzięki wspólnym działaniom osiągnęliśmy tak wiele – powiedział Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie. – W tym roku kontynuujemy działania pomocowe, zarówno w kraju, jak i za granicą, a także projekty środowiskowe.
Przekazanie kamery termowizyjnej jednostce straży pożarnej
Pełen raport dostępny jest na stronie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Avon Operations Polska to największa i jednocześnie najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka Avon na świecie. Zlokalizowany w Garwolinie kompleks produkcyjny zatrudnia ponad tysiąc pracowników i produkuje około pół miliarda kosmetyków rocznie, które trafiają do około 50 krajów na trzech kontynentach. W 2016 roku z kompleksu fabrycznego wydzielono osobną spółkę — Avon Distribution Polska, której zadaniem jest pakowanie i wysyłanie zamówień do Konsultantek Avon w Polsce, Czechach, Niemczech i Ukrainie. Centrum dystrybucyjne zatrudnia około 300 pracowników i rocznie pakowanych jest tu około 190 milionów sztuk produktów.
Czytaj także: Avon został doceniony za sześć programów CSR