StoryEditor
Producenci
16.01.2017 00:00

Andrzej Kozłowski, prezes zarządu, Verona Products Professional: Kierunki rozwoju będzie wyznaczać zdrowie

Redakcja magazynu „Wiadomości Kosmetyczne” i portalu wiadomoscikosmetyczne.pl zapytała menadżerów z sektora kosmetycznego o wyzwania stojące przed branżą w 2017 r. Sytuację komentuje Andrzej Kozłowski, prezes zarządu, Verona Products Professional.

Przed nami rok… intensywnej pracy. Jesteśmy w końcowej fazie porządkowania asortymentu, który jest doskonale dopasowany do potrzeb i oczekiwań współczesnego konsumenta. W 2017 roku, przy użyciu licznych narzędzi marketingowo-sprzedażowych, będziemy starali się wpływać na jego decyzje zakupowe.

Największym wyzwaniem dla branży kosmetycznej będzie… zrozumienie dynamicznych zmian, które zachodzą na rynku. Zmiany te dotyczą różnych płaszczyzn – sieci dystrybucji, punktów sprzedaży, marketingu oraz finalnie także zachowań konsumenckich.

Największej dynamiki spodziewamy się w... kategoriach kosmetyki kolorowej oraz pielęgnacji. Są grupy produktowe, które rosną systematycznie i łatwo to przewidzieć. Są jednak i takie obszary, które zauważone odpowiednio wcześnie są w stanie pozytywnie wpłynąć na słupki sprzedaży i zdobycie pozycji lidera. Przykładem jest choćby kategoria produktów do brwi. Jeszcze kilka sezonów temu nikt nie przypuszczał, iż ten segment w tak szybkim tempie jest w stanie wygenerować dwucyfrowe wzrosty obrotów.

Dystrybucja kosmetyków ewoluuje w kierunku… nowoczesnego konsumenta i smart sprzedaży. Każdego dnia „pani Kowalska” jest atakowana milionem przekazów reklamowych. Tylko wysokiej jakości produkty w relatywnie niskiej cenie, właściwie rozlokowane w sklepie, o których klient jest odpowiednio informowany, są w stanie trafić do jego koszyka zakupowego.

Najważniejsze trendy, które będą wyznaczać kierunki rozwoju w branży kosmetycznej, to… zdrowie i wszystko, co się z tym wiąże – natura i naturalność, minerały, eko, hipoalergiczność. Od kosmetyków wymagamy przede wszystkim bezpieczeństwa stosowania oraz skuteczności działania. Coraz częściej to w domowych zaciszach chcemy uzyskać efekty „wow”, jak z profesjonalnych salonów kosmetycznych, a te muszą być łatwo osiągalne. Wszystko to ułatwią zaawansowane i mocno skoncentrowane formuły. Ważna pozostanie także oszczędność czasu, stąd potrzeba wielozadaniowości i wielofunkcyjności kosmetyku.

Spodziewamy się, że hitami roku 2017 wśród składników będą… w każdej kategorii nadal oleje. Na popularności będą też zyskiwały minerały oraz naturalne ekstrakty. Są także składniki, które rządzą głównie w jednej kategorii, jak na przykład kofeina w kosmetykach męskich lub keratyna w pielęgnacji włosów.

W makijażu zapanuje moda na… klasykę z połyskiem. To nowe wydanie uwielbianego przez wszystkie kobiety makijażu. Cienka, czarna kreska, mocno wytuszowane rzęsy, muśnięte różem policzki i, uwaga, błyszczyk o złotym wykończeniu na ustach. Taki makijaż możemy nosić od rana do wieczora. Nadal popularnością będzie cieszył się makijaż typu nude oraz akcent na usta, który doda każdej kobiecie pazura. Wszystko to pasować będzie do trendów modowych, w których królować będą kwiaty, radosne boho, morskie klimaty i romantyczne akcenty.

Konsumenta 2017 charakteryzuje... przede wszystkim szeroko rozumiana mądrość. Współczesny konsument jest wyedukowany i wymagający. Jest świadomy swoich oczekiwań, a przy tym jest otwarty na nowości. Aby zaspokoić swoje potrzeby, korzysta ze wszystkich źródeł, które mogą mu ułatwić dokonanie wyboru – czyta etykiety, przeszukuje internet, ale często też oczekuje doradztwa najbliższych oraz personelu sklepu.

Główne cele, które nasza firma chce zrealizować w 2017 r., to... rozwój sprzedaży na rynku tradycyjnym z naciskiem na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi marketingowo-sprzedażowych. Równolegle będziemy rozwijać sprzedaż na  rynku nowoczesnym i utrzymywać tendencję wzrostową z 2016 r. Zamierzamy pozyskiwać nowe kraje eksportowe oraz odbudować relacje na Wschodzie. Już teraz dopasowujemy strategię sprzedaży do kanału dystrybucji, co przynosi nam wymierne korzyści.

Obawiamy się… nieprzemyślanych decyzji politycznych, które mają bezpośrednie przełożenie na działania naszej branży.

W 2016 r. udało nam się… opracować  nowe portfolio oraz zaplanować precyzyjnie strategię rozwoju rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 08:00