StoryEditor
Zabiegi kosmetyczne
15.01.2025 00:05

Turystyka zabiegowa, skutki Ozempic i inne trendy medycyny estetycznej w 2025

Zabiegami medycyny estetycznej zainteresowane są coraz młodsze osoby. / fot. archiwum WK

Eksperci z londyńskiego Centre for Surgery wskazali główne trendy w chirurgii plastycznej i estetycznej, które będą najpopularniejsze w 2025 roku – zarówno wśród młodszej generacji, jak i wśród osób dojrzałych.

Coraz więcej młodych pacjentów w gabinetach

Eksperci podkreślają, że zauważalny jest wzrost liczby nastolatków i młodych dorosłych, poszukujących już w tym wieku delikatnych zabiegów, zapobiegających procesom starzenia. Popularne są szczególnie poprawianie powiek oraz mini lifting.

Młodym pacjentom zależy na zabiegach subtelnych, mało inwazyjnych (z jak najkrótszym czasem regeneracji), a celem jest osiągnięcie naturalnych, estetycznych efektów.

Jak przyznają eksperci, ta grupa pacjentów bardzo często korzysta z bogactwa informacji, dostępnych w internecie, co powoduje, że zabiegami medycyny estetycznej zainteresowane są coraz młodsze osoby. Głównym źródłem informacji dla młodych pozostaja social media i popularni influencerzy, celebrytki i modelki.

Czytaj też: New Morning Consult: Gen Z sprowadzi na branżę urodową backlash

Metamorfozy w okresie menopauzy

Zainteresowanie zabiegami estetycznymi wzrasta też wśród osób dojrzałych, czyli w grupie powyżej 50. roku życia. Wzrost popularności zabiegów wiąże się z coraz większą akceptacją medycyny estetycznej przez tę grupę demograficzną.

Coraz częściej zainteresowanie budzi trend “menopause makeover” (czyli metamorfoza estetyczna lub chirurgiczna w okresie menopauzy). To oczywiście nasuwa skojarzenia z modnym w ubiegłym roku trendem, również dotyczącym kobiet – “mommy makeover” (poprawianie wyglądu – głównie rejonu brzucha i piersi - po urodzeniu dziecka, aby jak najszybciej odzyskać “normalny” wygląd). “Makeover” dla kobiet dojrzałych to przede wszystkim zabiegi na ciało, piersi, czy liftingi twarzy i szyi.

Turystyka zabiegowa

2025 będzie najprawdopodobniej rokiem jeszcze większej niż dotychczas turystyki zabiegowej i medycznej, kiedy pacjenci wyjeżdżają np. na 1-2 tygodniowe pobyty do innego kraju, łączące urlop i specjalistyczne zabiegi – niedostępne lub o wiele droższe w ojczystym kraju. 

Zabiegi tego typu promują najczęściej influencerzy w mediach społecznościowych - wcześniej pod wpływem sióstr Kardashian była moda na BBL (brazylijski lifting pośladków), a ostatnio – tzw. “poprawianie uśmiechu”, czyli śnieżnobiałe uzębienie, a także odsysanie tłuszczu, implanty piersi etc. 

Takie przeprowadzane masowo za granicą zabiegi (bo “tam taniej”, i do tego można zrobić w pakiecie kilka rzeczy na raz) powodują, że także w Polsce rośnie grupa specjalistów, którzy dokonują rewizji wykonanych za granicą operacji oraz zabiegów. Więcej na ten temat w filmie poniżej, mówiącym o powikłaniach powstałych po zbyt szybkich, inwazyjnych, nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegach z zakresu stomatologii estetycznej:

Młodsi pacjenci będą jednak napędzać popyt na zabiegi wykonywane w kraju – jak wspomniano wcześniej, ta grupa demograficzna preferuje zabiegi subtelne, zapobiegawcze. Pacjenci wykazują również zainteresowanie najnowocześniejszymi technologiami, takimi jak chirurgia małoinwazyjna, nie pozostawiająca blizn. Preferowane będą zabiegi z przyspieszonym lub minimalnym okresem rekonwalescencji.

Ozempic i jego skutki dla ciała

Z uwagi na coraz większą ilość osób, prowadzących kurację lekami powodującymi znaczną utratę wagi (czyli np. Ozempic), pojawi się więcej osób, u których pojawi się problem zwiotczałej skóry

To oczywiście będzie powodować większy popyt na operacje korygujące ten problem, szczególnie poszukiwana będzie abdominoplastyka i liftingi twarzy.

Czytaj też: Trendy w chirurgii plastycznej: panowie coraz chętniej poprawiają urodę

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zabiegi kosmetyczne
31.12.2024 08:53
Trendy w chirurgii plastycznej: panowie coraz chętniej poprawiają urodę
Dużą popularnością wśród panów cieszą się zabiegi, mające na celu poprawienie stanu owłosienia fot. stock.adobe.com

Do chirurgów plastycznych trafiają coraz młodsi pacjenci, a na zabiegi decyduje się coraz więcej mężczyzn. Pacjenci wiedzą, jak chcą wyglądać, a wiedzę czerpią przede wszystkim z social mediów – głównie TikToka i Instagrama.

Chirurdzy plastyczni nie zaprzeczają, że do ich gabinetów trafiają coraz młodsze osoby. W USA na różnego rodzaju liftingi twarzy decydują się kobiety coraz młodsze, nawet 20- czy 30-letnie, chcące wyglądać jak Bella Hadid, Ariana Grande czy Kylie Jenner. Do rzadkości nie należą już nawet nastolatki, odwiedzające chirurgów ze zdjęciem ulubionej celebrytki.

Dane londyńskiego Centre for Surgery mówią, że także w Europie Zachodniej rośnie liczba relatywnie młodych osób (przede wszystkim kobiet), które chcą poprawić urodę dzięki takim zabiegom, jak mini lifting czy operacja powiek, nie mówiąc o tak powszechnych zabiegach, jak poprawianie kształtu nosa czy ust.

Dane mówią też o wzroście liczby mężczyzn, poszukujących konsultacji oraz zabiegów w gabinecie chirurga-plastyka. Mężczyźni coraz bardziej dbają o swój wygląd i podobnie jak kobiety chcą jak najdłużej zachować młodość. 

Panowie najczęściej decydują się na takie zabiegi, jak: 

  • botoks – stosowany w celu redukcji zmarszczek twarzy, szczególnie na czole, w okolicy oczu oraz między brwiami; cenią sobie ten zabieg jako szybki, z minimalnym okresem rekonwalescencji.
  • wypełnienia (dermal fillers) – stosowane w celu przywrócenia objętości twarzy, najczęściej w rejonie żuchwy i podbródka, podobnie jak w przypadku botoksu efekty są natychmiastowe.

Dużą popularnością wśród panów cieszą się także zabiegi, mające na celu poprawienie stanu owłosienia – popularna jest transplantacja włosów metodą FUE (follicular unit extraction) lub bezpośrednia implantacja włosów (DHI). Te zaawansowane techniki oferują naturalnie prezentujące się rezultaty i mało widoczne ślady oraz blizny.

Rhinoplastyka (korekta nosa) to także popularny wśród panów zabieg. Trend w 2024 roku miał na celu osiągnięcie naturalnie wyglądających rezultatów, które pozwalają zachowują męskość przy jednoczesnej poprawie proporcji twarzy.

Z kolei blepharoplastyka (chirurgia powiek) pomaga panom uporać się z opadającymi powiekami czy workami pod oczami.

Coraz popularniejszym zabiegiem u mężczyzn staje się również liposukcja i konturowanie ciała, mające na celu zredukowanie zbędnego tłuszczu i poprawę sylwetki. Mężczyźni są szczególnie zainteresowani “rzeźbieniem” takich obszarów, jak brzuch czy klatka piersiowa.

Panowie chcą zachować młodszy wygląd dzięki takim zabiegom na twarz, jak peelingi chemiczne i mikrodermabrazja. To pomoc dla tych, którym dokuczają takie problemy, jak przebarwienia, drobne zmarszczki, rozszerzone pory. Generalnie panowie coraz większą wagę przykładają do dbania o młodzieńczy wygląd. Społecznie chirurgia plastyczna w ich przypadku jest coraz powszechniej akceptowana.

Eksperci są też zgodni co do tego, że pacjenci i pacjentki coraz częściej odwiedzają gabinety kosmetyczne pod wpływem mediów społecznościowych (głównie jest to TikTok) i zdobytych tam informacji – nierzadko wprowadzających w błąd lub powodujących, że pacjent ma nierealistyczne oczekiwania co do zabiegu. Najmłodsi pacjenci gabinetów są najmocniej podatni na “trendy” i mody, płynące z social mediów, dotyczące urody. 

Wśród pacjentów rosła w 2024 roku popularność zabiegów mało inwazyjnych, na ogół takich, które można wykonać w znieczuleniu miejscowym – w tym blefaroplastyki (usuwanie nadmiaru skóry i tłuszczu z powiek), otoplastyki (zmiana kształtu lub rozmiaru uszu). Popularne były też mini liftingi twarzy.

Brytyjska branża wellness jest w światowej czołówce, zajmując piąte miejsce na świecie z wartością rynkową ok. 224 mld funtów. Konsumenci w Wielkiej Brytanii wydali rocznie na wellness o 31 proc. więcej w porównaniu z 2019 rokiem, jak wynika z danych Global Wellness Institute.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. styczeń 2025 00:16