Według najnowszego badania opinii publicznej, w trakcie pandemii pogorszyło się zdrowie psychiczne blisko 40 proc. Polaków. Obecnie rodacy uważają, że głównie zaszkodziły im zmartwienia związane ze wzrostem cen i z ryzykiem wystąpienia choroby wśród bliskich. Najczęstsze objawy to stres, obniżenie nastroju i uczucie niepokoju.
– Wyniki badania są mocno alarmujące. Trzeba podkreślić, że prawie 40 proc. rodaków zaczęło już odczuwać dolegliwości, które w przyszłości mogą prowadzić również do wielu chorób somatycznych oraz dalszego pogarszania się zdrowia psychicznego. Staną się też podłożem kłopotów osobistych, zawodowych i finansowych. Za kilka lat konsekwencje ww. zjawiska może odczuć już całe społeczeństwo – mówi psycholog Katarzyna Chotkowska z Fundacji Ef.Kropka.
Porównując wyniki najnowszego badania oraz z tym przeprowadzonym w połowie lutego tego roku, można stwierdzić, że w tym okresie sytuacja właściwie się nie zmieniła. Podczas tzw. I i II fali pandemii 42,2 proc. Polaków doznało uszczerbku na zdrowiu psychicznym. 50,4 proc. nie zauważało tego, a 7,4 proc. nie umiało tego ocenić.
– Trzeba naprawdę wielu lat, aby stan zdrowia psychicznego Polaków powrócił do okresu sprzed pandemii. W szybkiej poprawie przeszkadza niska świadomość społeczna. Szwankuje też profilaktyka. Ze wsparcia psychologów obecnie korzysta tylko 1,6 mln osób. Natomiast ww. badania pokazują, że potrzebujących może być nawet blisko 9 mln Polaków – alarmuje Michał Pajdak, współautor raportu i członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl.
Należy również zwrócić uwagę na to, że większość osób nie miała takich problemów przed pandemią. Tak stwierdza aż 70,3 proc. Polaków. 24,6 proc. rodaków zauważało u siebie tego rodzaju symptomy, a 5,1 proc. nie jest w stanie tego określić. Wśród tych osób, którym pogorszyło się zdrowie psychiczne, aż 60,3 proc. nie szukało profesjonalnego wsparcia. 36,5 proc. badanych z tego typu objawami udało się po pomoc.
– W mojej ocenie, ta informacja jest najbardziej niepokojąca ze wszystkich, choć niestety nie jest zaskakująca. W Polsce brakuje edukacji dot. zdrowia psychicznego i pomocy psychologicznej. Od dawna dysponujemy naukowo zbadanymi, skutecznymi metodami psychoterapii i farmakoterapią. Niestety mimo tego Polacy niechętnie zgłaszają się po pomoc. Do dobrego przejścia przez kryzys, jakim jest pandemia, niezbędna jest zmiana takiego nastawienia – dodaje psycholog Anna Kossowska.
Dane pochodzą z badania zrealizowanego metodą CAWI (wywiad internetowy) przez UCE Research i Syno Poland dla platformy ePsycholodzy.pl. Zostało ono przeprowadzone wśród 1037 dorosłych Polaków powyżej 18. roku życia. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.