StoryEditor
Zdrowie
02.05.2020 00:00

Wellness: Ichigo Ichie - 10 zasad japońskiej drogi do szczęścia

W czasach pandemii nierzadko odczuwamy lęk, stres i dyskomfort spowodowane sytuacją zdrowotną i ekonomiczną. Aby pokonać złe myśli proponujemy poznanie japońskiej filozofii szczęścia, która jest zauważalna również w świecie kosmetycznym tego kraju. Japońskie piękno to także filozofia życia - oto jej zasady.

Japońska "sztuka przeżywania niezapomnianych chwil" to odpowiedź na współczesne szybkie tempo życia, konsumpcjonizm i pogoń za pieniędzmi, które sprawiają że jesteśmy coraz bardziej nieszczęśliwi. Stanowi zbiór technik, które pokazują jak być obecnym tu i teraz, nie wracać myślami do przeszłości ani nie wybiegać w przyszłość tylko celebrować każdą chwilę.

Ichigo można przetłumaczyć jako „Raz, spotkanie”, a także jako „W tej chwili, okazja”. Oznacza to, że każde spotkanie, wszystko, czego doświadczamy, jest unikalnym skarbem, który nigdy nie powtórzy się w ten sam sposób. Jeśli więc pozwolimy mu wymknąć się, nie ciesząc się nim, to chwila ta zostanie utracona na zawsze. Uświadomienie sobie ichigo pomaga nam oderwać się od pędu i pamiętać, że każdy ranek spędzony na świecie, każda chwila z dziećmi i bliskimi jest nieskończenie cenna i zasługuje na naszą pełną uwagę.

Praktyka ichigo pozwoli nam prowadzić szczęśliwsze, bardziej spełnione życie, bez poczucia zmęczenia przeszłością i niepokoju o przyszłość.

Oto 10 zasad, które podsumowują tę japońską filozofię:

1. Nie odkładaj wyjątkowych chwil. Każda okazja pojawia się tylko raz. Jeśli tego nie przyjmiesz, zostanie utracone na zawsze. Życie jest kwestią teraz albo nigdy.

2. Żyj tak, jakby wszystko miało się zdarzyć tylko raz w życiu. Dlatego inspirujące jest powitanie i pożegnanie naszych bliskich z „Ichigo ichie”, aby uświadomić nam wyjątkowy i niepowtarzalny charakter każdego spotkania.

3. Mieszkaj w teraźniejszości. Podróże w przeszłość i przyszłość są często bolesne i prawie zawsze bezużyteczne. Nie możesz zmienić tego, co się stało. Nie możesz wiedzieć, co się stanie. Ale tutaj, w tej chwili, wszystkie możliwości na świecie są dostępne.

4. Zrób coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Jak powiedział Einstein, nie można robić tego samego w kółko i oczekiwać różnych rezultatów. Innym sposobem na osiągnięcie niezapomnianego momentu jest poddanie się i pozwolenie, by w tobie rozkwitło coś nowego.

5. Ćwicz medytację w pozycji siedzącej. Możesz usiąść na poduszce medytacyjnej lub po prostu usiąść i obserwować cud życia. Sam fakt odejścia od codziennego pośpiechu i obowiązków otworzy drzwi do dobrego samopoczucia.

6. Zastosuj uważność w swoich pięciu zmysłach. Trenuj się w sztuce słuchania, oglądania, dotykania, smakowania i wąchania, aby w każdej chwili nadać bogactwo ludzkiej percepcji. Pozwoli ci to również być bardziej czujnym na innych i zwiększyć poziom empatii i wpływu.

7. Zwróć uwagę na zbiegi okoliczności. Świadomość zbiegu okoliczności pomaga nam lepiej czytać znaki wysyłane przez wszechświat. Dziennik, w którym przechowujemy notatki z tych chwil codziennej magii, zwiększy naszą zdolność do podążania za niewidzialnymi nićmi rzeczywistości.

8. Niech każde spotkanie będzie imprezą. Nie czekaj na odpowiednie okoliczności - wakacje, podróż, urodziny - aby doświadczyć niezwykłych rzeczy. Przy odpowiednim nastawieniu każdy dzień może być świętem.

9. Jeśli ci się nie podoba, zrób coś innego. Ludzie są z natury transformacyjni i mają moc, by odkrywać siebie tyle razy, ile potrzeba. Jeśli twoja rzeczywistość jest zbyt nudna i przewidywalna, aby żyć z ichigo ichie, masz okazję stworzyć inną.

10. Bądź łowcą wyjątkowych chwil. Tak jak w przypadku każdej aktywności, im więcej ćwiczysz, tym lepsze i bardziej obfite będą wyniki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
16.12.2024 21:08
Anna Lewandowska otwiera w Barcelonie autorski koncept multi-boutique
Edan Studios to projekt Anny Lewandowskiej, otwarty w BarcelonieLinkedIn Anna Lewandowska

Edan Studios to autorski projekt Anny Lewandowskiej, zrealizowany w Barcelonie. Jak podkreśliła, jest to unikalny w skali europejskiej holistyczny koncept multi-boutique studio.

Jak podkreśliła we wpisie na LinkedIn żona Roberta Lewandowskiego, realizacja projektu Edan Studios po miesiącach przygotowań jest powodem jej wielkiej satysfakcji i dumy.

Lewandowska wyjaśniła, że jest to pierwszy tego typu koncept w Europie, gdzie pod jednym dachem oferowane będą trzy różne rodzaje aktywności: fitness, pilates i szkoła tańca, a ponadto healthy kitchen ze zdrowymi posiłkami, usługi fizjoterapeutyczne i tematyczne warsztaty.

Dostępna będzie także szeroka gama produktów marek Levann i OTCF, a także kosmetyków Phlov by Anna Lewandowska. Produkty te “będą wspierać członków Edan w osiąganiu postawionych sobie celów” - dodała Lewandowska. 

Jednym słowem, pomagamy mieszkańcom Barcelony holistycznie zadbać o siebie, a przy tym odkrywać radość ze wspólnych ćwiczeń i ruchu w inkluzywnej i przyjaznej atmosferze – wyjaśniła.

Przyznała, że pomysł na koncept “chodził za nią od długiego czasu” i na początku nie była w pełni świadoma, z jakich etapów składać się będzie wcielenie w życie tego projektu.

Mam świadomość, że to dopiero początek, ale mam nadzieję, że czegoś wyjątkowego, co w przyszłości przerodzi się w propozycję dostępną w Polsce i Europie – dodała Anna Lewandowska. – Zaczynając od zbudowania zespołu i znalezienia właściwych partnerów, przez proces koncepcyjny, strategię, analizę rynku i potrzeb klientów, aż po idealną lokalizację, która pozwoli zrealizować wszystko, na czym mi zależało i co chcę zaproponować odbiorcom w Barcelonie. Trudno mi uwierzyć, że ten śmiały pomysł naprawdę stał się rzeczywistością – podsumowała.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
30.10.2024 12:38
Jak wykonywać samobadanie piersi? Gdzie zrobić bezpłatnie mammografię? Poradnik dla kobiet
Jeśli zauważysz niepokojące grudki, obrzęki, zgrubienia lub ściągnięcia skóry - zgłoś się do lekarzafot. Shutterstock

Wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny w 95 proc. przypadków, dlatego zatroszcz się o siebie, badaj się regularnie i zachęcaj do tego bliskie osoby. Pierwszym krokiem w profilaktyce jest samobadanie piersi. Kiedy i jak je wykonywać? Najważniejsze porady przygotowała marka Gliss wraz Fundacją OnkoCafe-Razem Lepiej.

Regularne samobadanie piersi pozwala na lepsze poznanie własnego ciała i zwiększa prawdopodobieństwo zaobserwowania zmian. Poniżej kilka najważniejszych zasad, które mogą być pomocne w kontrolowaniu swojego stanu zdrowia

Kiedy wykonywać badanie piersi i jak często?

Samobadanie najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu między 3 a 12 dniem cyklu menstruacyjnego. W tym czasie piersi są najmniej napięte i wrażliwe, co ułatwia ich dokładne zbadanie. Kobiety po menopauzie, które już nie miesiączkują, mogą wykonywać je w dowolnym dniu miesiąca, ale zaleca się, by robić to regularnie – co miesiąc, tego samego dnia (np. każdy 1 dzień miesiąca).

Niezależnie od wykonywanego regularnie samobadania, raz w roku warto wykonywać USG piersi lub w przypadku kobiet po 45 roku życia dodatkowo również raz na dwa lata mammografię.

 

Instrukcja samobadania:

 

Pole badania powinno być rozległe – to kwadratowy obszar od pachy do mostka. Trzeba pamiętać również o okolicach pachy i węzłach chłonnych. Samobadanie piersi najlepiej wykonać pod prysznicem lub w wannie, a także na stojąco i leżąco.

  • Stań przed lustrem, obejrzyj piersi z opuszczonymi rękoma;
  • To samo wykonaj z rękoma uniesionymi do góry, a następnie z rękami opartymi na biodrach;
  • Zbadaj piersi dotykiem. Trzeba pamiętać o właściwym ruchu. Unieś lewą rękę do góry, prawą ręką zbadaj lewą pierś. Trzema palcami zataczaj małe kółka, przesuwając dłoń w kierunku brodawki. Dokładnie zbadaj całą pierś, miejsce po miejscu, a następnie zbadaj w analogiczny sposób drugą pierś (możesz to również zrobić pod prysznicem);
  • Zbadaj również doły pachowe i węzły chłonne;
  • Analogicznie zbadaj drugą pierś. Następnie ściśnij brodawkę i obserwuj, czy nie wydobywa się z niej wydzielina;
  • W podobny sposób możesz zbadać piersi na leżąco.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jeśli zauważysz niepokojące grudki, obrzęki, zgrubienia lub ściągnięcia skóry – powiedz o tym lekarzowi. Może to być lekarz POZ lub ginekolog. Wyda on skierowanie na bezpłatne badania obrazowe lub skieruje Cię do poradni chorób sutka, lub szpitala onkologicznego. Możesz również sama zgłosić się bezpośrednio do placówki onkologicznej (np. Breast Cancer Unit) – do onkologa lub chirurga. Pamiętaj, do onkologa nie jest potrzebne skierowanie, a do chirurga tak. Przy podejrzeniu nowotworu lekarz powinien wystawić kartę DILO, dzięki której proces diagnostyczny przebiega szybciej.

Profilaktyczne badania

Warto wiedzieć, że w Polsce realizowany jest „Program profilaktyki raka piersi (mammografia)”. W ramach programu wszystkie kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata mogą korzystać z bezpłatnego badania mammograficznego bez skierowania. Szczegóły programu można znaleźć na stronie mammografia.

Badanie mammograficzne możesz wykonać w stacjonarnej placówce medycznej realizującej program. Realizatorów w Twoim regionie wyszukasz tu. Skorzystać można również z mammobusów przemieszczających się po Polsce. Warto sprawdzić wcześniej, czy konieczne są zapisy. Datę postoju mammobusa w Twojej okolicy sprawdzisz tu i tu.

W przypadku kobiet poniżej 45 roku życia zaleca się badanie USG, może ono również być zalecone jako równoległe badanie do mammografii. USG nie jest dostępne w ramach badań przesiewowych. Okazją do jego bezpłatnego wykonania mogą być akcje prowadzone przez instytucje publiczne, gabinety lekarskie i organizacje pozarządowe w ramach tzw. Różowego Października, czy Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Badania genetyczne

Jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka piersi, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych, zwłaszcza jeśli zachorowania dotyczyły osób młodych poniżej 45 roku życia. Badania genetyczne w kierunku uszkodzeń w genach BRCA1 i BRCA2 są refundowane w ramach „Programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika”, o ile otrzymasz skierowanie od lekarza onkologa/genetyka na podstawie wywiadu rodzinnego. W poradniku znajdziesz linki do specjalistycznych poradni genetycznych w Polsce.

Czytaj także: Wsparcie marki Gliss przyspieszyło powstawanie Klubów Różowego Patrolu zajmujących się profilaktyką raka piersi

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 12:40