Doktor Raffaele Marfella z Uniwersytetu Kampanii w Neapolu wraz ze współpracownikami podali, że u osób z cząsteczkami plastiku w blaszce w tętnicy szyjnej ryzyko zawału serca, udaru mózgu bądź śmierci w ciągu następnych trzech lat było 4,5 razy wyższe – jak odkryli naukowcy po zażyciu pod uwagę inne czynniki ryzyka danej osoby. Naukowcy stwierdzili, że u pacjentów, u których w blaszce miażdżycowej znajdują się mikroplastiki lub nanoplastiki, występuje również wysoki poziom białek zapalnych, o których wiadomo, że odgrywają rolę w miażdżycy i niewydolności serca.
„Polietylen i polichlorek winylu w różnych postaciach znajdują szerokie zastosowanie, m.in. przy produkcji pojemników na żywność i kosmetyki oraz rur wodociągowych” – napisali autorzy. W raporcie opublikowanym w The New England Journal of Medicine odnotowali, że takie mikrodrobiny plastiku wykryto w wodzie pitnej, szerokiej gamie żywności, produktach kosmetycznych i powietrzu.
Mikroplastiki, czyli drobne cząsteczki plastiku o wymiarach mniejszych niż 5 milimetrów, od kilku lat znajdują się w centrum zainteresowania naukowców, ekologów oraz organów regulacyjnych na całym świecie, w tym Komisji Europejskiej. Problematyka mikroplastików zyskała na znaczeniu z uwagi na ich powszechne rozprzestrzenianie się w środowisku naturalnym, włączając w to oceany, rzeki, glebę, a nawet powietrze, co stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów, fauny i flory, a także zdrowia ludzkiego. Wcześniejsze badania wykryły różne rodzaje mikroplastików i nanoplastików w wielu tkankach, w tym w okrężnicy, wątrobie, śledzionie, tkankach węzłów chłonnych i łożysku. Badania na zwierzętach wykazały, że te tworzywa sztuczne mogą powodować skutki toksyczne.Dnia 27 września 2023 roku został wydany akt prawny przez Komisję Europejską – Rozporządzenie (UE) nr 2023/2055, które wprowadza ograniczenia dotyczące dodawania intencjonalnie mikrocząstek polimerów syntetycznych (znanych również jako mikroplastiki) do produktów przemysłowych, włączając w to kosmetyki. Przepisy tego rozporządzenia zaczęły obowiązywać od 17 października 2023 roku. Nowe przepisy wpływają na obszerną gamę surowców używanych w przemyśle, które spełniają różnorodne role – od zagęszczaczy, przez emulgatory, stabilizatory, po składniki polepszające właściwości użytkowe kosmetyków.
Czytaj także: Mikroplastiki zakazane. Jakich kosmetyków nie można będzie sprzedawać od 17 października?