StoryEditor
Zdrowie
27.01.2021 00:00

Noworoczne postanowienia w pandemii. Jak zadbać o formę?

Święta, siedzący tryb życia i brak ruchu pod koniec 2020 roku dodały wielu osobom kilka zbędnych kilogramów. Bianka Juhász, ekspertka marki Nu Skin przekonuje, że realizacja celów związanych ze zdrowym trybem życia możliwa jest nawet w domu. Kluczem do sukcesu jest systematyczność, wytrwałość oraz odpowiedni plan.

Jeśli porównamy rankingi najpopularniejszych noworocznych postanowień, to będą królować te związane ze zdrowym stylem życia. Polacy często deklarują, że w nowym roku planują schudnąć, więcej się ruszać i lepiej się odżywiać, np. ograniczając ilość spożywanych słodyczy. Jednak trudniej przejść do słów do czynów, ale są na to sposoby.

Bianka Juhász, z wykształcenia inżynier biochemii, kosmetyczka z wieloletnim doświadczeniem, jest entuzjastką pielęgnacji, która wierzy w całościowe podejście: zadbaj o swoją skórę zarówno od zewnątrz, jak i od środka. W jej opinii bez określonego planu działania niezwykle trudno jest osiągnąć upragnione cele, szczególnie gdy wiążą się one ze zmianą dotychczasowych nawyków.

Z pomocą przychodzi zestaw TR90, zwany programem dobrego samopoczucia. To 90- lub 30-dniowy plan, który powstał z myślą o osobach chcących zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe oraz zmotywować się do regularnej aktywności fizycznej. Dzięki systematycznej pracy przy wsparciu programu w zaledwie trzy miesiące można pozbyć się niewłaściwych przyzwyczajeń i zbudować nowe, zdrowsze nawyki - dodaje.

Zbilansowana dieta to podstawa

Podstawą zdrowego stylu życia jest bogata w składniki odżywcze dieta. Jej bazę powinny stanowić niskokaloryczne świeże warzywa. Ważne jest, by były one elementem każdego posiłku w ciągu dnia. Surowe warzywa i owoce dostarczają potrzebnych witamin i minerałów oraz zawierają błonnik, który zwiększa poczucie sytości. Dietę warto uzupełnić też o wysokiej jakości suplementy. Najlepiej wybierać te, które wspierają nasz organizm w osiągnięciu upragnionych efektów.

Najważniejsze jest nawodnienie

Niezwykle ważnym elementem zdrowego trybu życia jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, a szczególnie wody. Wpływa ona na nasz metabolizm i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż stanowi od 65% do nawet 70 proc. masy ciała. Niewystarczające nawodnienie może powodować poważne dolegliwości – od uciążliwego bólu i zawrotów głowy, przez niestrawność, aż po osłabienie czy nawet omdlenia.

Wraz z utratą wody mogą pojawić się niedobory sodu, potasu, chlorków i innych elektrolitów. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody, zielonej herbaty czy naparu z ziół. Nie zaleca się natomiast spożywania dużej ilości kawy, ponieważ nadmiar kofeiny może powodować bóle głowy i problemy ze snem – radzi Bianka Juhász.

Wsparcie w planowaniu codziennej diety i treningu

Zdrowe odżywianie nie jest łatwe, a odnalezienie równowagi pomiędzy tym, co jemy z przyzwyczajenia, a czego faktycznie potrzebuje nasz organizm, może być wyzwaniem. By stosowana dieta przyniosła zamierzone efekty, warto skorzystać z wiedzy specjalistów.

Pomoże specjalny przewodnik zawierający praktyczne porady i wskazówki na temat planowania i przestrzegania codziennej zbilansowanej diety. Powstał, by ułatwić zrozumienie podstaw prawidłowego stylu życia oraz wykorzystać w pełni zalety programu.  Zawarta w nim lista przepisów na zróżnicowane dania ułatwi komponowanie posiłków smacznych, zdrowych i bogatych w składniki odżywcze.

Ruch zdziała cuda

Oprócz odpowiednich nawyków żywieniowych dla dobrego samopoczucia istotna jest także codzienna aktywność fizyczna. Regularny wysiłek wpływa na nasz metabolizm, przyspieszając przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Dotlenienie organizmu podczas ćwiczeń dodaje nam też witalności i energii, a osoby, które żyją aktywnie sprawiają wrażenie bardziej wypoczętych, gdyż regularne ćwiczenia fizyczne polepszają jakość snu. Wystarczy codziennie poświęcić 30 minut na ćwiczenia, by w zaciszu własnego domu zbudować formę i znacząco poprawić swoje ogólne samopoczucie. 

Podstawowy składnik przy wzmożonym wysiłku fizycznym

W diecie osób chcących osiągnąć wymarzoną sylwetkę, czy zbudować masę mięśniową, niezwykle istotną rolę odgrywają białka. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie optymalnej ilości tego składnika do codziennego jadłospisu. 

Widmo efektu jojo. Jak go uniknąć?

Niestety, utrzymanie upragnionej wagi jest niemal tak samo trudne jak zgubienie zbędnych kilogramów. Gdy już osiągniemy wymarzony efekt, po zakończeniu diety nie powinniśmy wracać do dawnych nawyków żywieniowych. Aby utrzymać pożądaną masę ciała, energia, którą czerpiemy z pożywienia, powinna być dostarczana do organizmu w kontrolowanych ilościach. 

Realizacja noworocznych postanowień, związanych ze zdrowym stylem życia, mimo że wymaga poświęcenia i zmiany dotychczasowych nawyków, może przynieść nam satysfakcję i pomóc w osiągnięciu upragnionej sylwetki. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by przez wiele lat cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i pięknym wyglądem - podsumowuje Bianka Juhász.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
06.06.2024 09:26
Marki kosmetyczne oswajają temat menopauzy
fot. Shutterstock
Coraz więcej marek kosmetycznych podejmuje temat menopauzy. Edukują kobiety i mężczyzn. Oswajają temat przedstawiając fakty. Przełamują stereotypowe myślenie o tym, że menopauza to koniec właściwego życia i bycia pełnowartościową kobietą.

Menopauza to moment, w którym przez 12 miesięcy nie występuje regularne krwawienie miesiączkowe. To co przed i po – to okres menopauzalny. Najgorsze jest to przed, bo jest najwięcej wahań i niepewności, nie wiemy, co dzieje się z naszym ciałem – mówi ginekolog Agnieszka Golewczyńska, w rozmowie która otwiera akcję edukacyjną kosmetycznej firmy Bandi Cosmetics na temat menopauzy.

Menopauza nazywana jest okresem przekwitania, odwrotnym do dojrzewania, w którym dziewczynka staje się kobietą. Nie lubimy tego określenia, bo w dziś kobiety wchodzące w czas menopauzy nie czują się „przekwitające”. Są w pełni sił, czynne zawodowo, aktywne społecznie. Tym bardziej, że czynniki zewnętrzne (stres, chemia w żywności,  zanieczyszczone środowisko, choroby cywilizacyjne) powodują, że ten moment następuje coraz wcześniej. Średni wiek wystąpienia menopauzy w Polsce to 52 roku lata, ale są kobiety 40-letnie i młodsze, które mają ten proces za sobą.

Wiążące się z menopauzą zmiany w organizmie wynikające ze spadku kluczowego hormonu – estrogenu – są bardzo uciążliwe. Te najbardziej znane, to uderzenia gorąca, wahania nastrojów, szybkie przybieranie na wadze. Jednak jest ich znacznie więcej – od przesuszenia i wiotczenia całej skóry, osłabienia włosów i paznokci, przez spadek libido, nietrzymanie moczu, wzdęcia aż po bezsenność, zaniki pamięci i spadek formy intelektualnej (mgła mózgowa) a nawet głęboką depresję.

Starzenie się społeczeństwa i fakt, że siłą rzeczy coraz więcej kobiet aktywnych zawodowo jest w grupie tzw. dojrzałych i będących w okresie menopauzy powoduje, że mówi się o jej przebiegu coraz więcej. Powstają nawet nowe zawody – edukatorki menopauzy doradzają, jak przebrnąć przez ten okres jak najbardziej świadomie i bezboleśnie.

Temat menopauzy podejmują także marki kosmetyczne, dla których kobiety pozostają nadal najliczniejszą grupą klientek, a ich potrzeby zmieniają się w zależności od okresu życia, w którym się znajdują. To okazja, by zaproponować im kosmetyki ze składnikami wzmacniającymi, regenerującymi, nawilżającymi skórę, stymulującymi ją do aktywności. Coraz większy jest też wybór suplementów proponowanych przez firmy farmaceutyczne i ukierunkowanych na złagodzenie skutków menopauzy.

Marki w swoich przekazach starają się przełamywać także stereotyp myślenia, że klimakterium to wyrok i koniec bycia pełnowartościową kobietą. Od lat temat menopauzy podejmuje marka Vichy pokazując, że to kolejny i naturalny okres w życiu kobiety. Menopauza bez pauzy? "Ja się dopiero rozkręcam” – ostatnio to hasło wypowiedziała nowa ambasadorka marki, Magda Mołek.

O menopauzie rozmawiajmy otwarcie – to głośna kampania marki AA, w której wystąpiły kobiety od lat zatrudnione w firmie Oceanic, do której należy marka. Małgorzata Adamska, główna księgowa; Joanna Skonieczna, kierowniczka biura zarządu i Magda Burgiel, senior menedżerka ds. komunikacji i PR znajdujące się w okresie okołomenopauzalnym udowodniły, że można przez ten czas przechodzić z pogodą ducha. Pokazywały, że to naturalny stan, a każda kobieta przechodzi go inaczej.

Temat menopauzy oswaja także wspomniana na początku marka Bandi Cosmetics. Oprócz edukacyjnych rozmów z ekspertami uruchomiła na swoim kanale na YT cykl Świat według Bandi, w którym żartobliwie odnosi się do tematu menopauzy ale i andropauzy (męskie klimakterium).

Nawiązanie do znanego amerykańskiego sitcomu Świat według Bundych nie jest raczej przypadkowe. Tu, tak jak w pierwowzorze, również w krzywym zwierciadle satyry pokazywane są objawy przekwitania i ich wpływ na relacje małżeńskie. Bo, jak mówią pomysłodawczynie akcji - czasem trzeba coś obśmiać, żeby to oswoić.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
05.06.2024 16:04
Prawie 40 proc. Polek nigdy nie robiło USG piersi. Boją się diagnozy
Samobadanie piersi fot. Schutterstock
Rak piersi dotyka kobiet w każdym wieku. Tymczasem tylko 18 proc. kobiet w wieku 18-35 lat wykonuje USG piersi raz w roku, a 36 proc. nigdy tego badania nie zrobiło – wynika z raportu „Kobiece sprawy”.

„Kobiece sprawy” – to raport zrealizowany w styczniu br. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Banku. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18-35 lat z całej Polski.

Raport pokazał, że świadomość wśród Polek na temat znaczenia badań przesiewowych w profilaktyce nowotworów jest niska.

Aż 36 proc. kobiet z grupy respondentek nigdy nie robiło USG piersi. 18 proc. chodzi na badanie raz w roku.

Dlaczego? Paraliżuje je strach. 15 proc. Polek, które nigdy nie robiły USG piersi lub wykonuje je rzadziej niż raz w roku deklaruje, że przed częstszymi badaniami kontrolnymi powstrzymuje je lęk uzyskaniem nieprawidłowych wyników. Kobiety odwlekają wizytę u lekarza nawet wtedy, gdy już odczuwają duży dyskomfort wynikający z choroby. W rezultacie, u co dziesiątej kobiety wykrywa się ją w stadium zaawansowanym.

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) rak piersi jest najczęstszym typem nowotworu występującym w Europie. Następnie rak prostaty i jelita grubego. Rak płuc, jelita grubego i piersi są też najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów.  

Według WHO liczba zdiagnozowanych nowotworów na całym świecie do 2024 r. wzrośnie o 55 procent, z około 19,9 mln przypadków raka w 2022 r. do 30,9 mln przypadków w 2045 r. Wraz ze wzrostem zachorowalności na nowotwory wzrośnie także śmiertelność z powodu nowotworów, z 9,7 mln osób w 2022 r. do 16,6 mln na całym świecie w 2045 r. Agencja podała, że ​​do czynników przyczyniających się do tego wzrostu zalicza się starzenie się społeczeństwa, tytoń, alkohol i otyłość, a także zanieczyszczenie powietrza. Dostęp do leczenia nie jest także na takim poziomie, jak powinien być, a uprzywilejowani są mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych i ludzie bogaci, którzy sami są w stanie zapłacić za najnowsze terapie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. lipiec 2024 10:53