StoryEditor
Zdrowie
27.01.2021 00:00

Noworoczne postanowienia w pandemii. Jak zadbać o formę?

Święta, siedzący tryb życia i brak ruchu pod koniec 2020 roku dodały wielu osobom kilka zbędnych kilogramów. Bianka Juhász, ekspertka marki Nu Skin przekonuje, że realizacja celów związanych ze zdrowym trybem życia możliwa jest nawet w domu. Kluczem do sukcesu jest systematyczność, wytrwałość oraz odpowiedni plan.

Jeśli porównamy rankingi najpopularniejszych noworocznych postanowień, to będą królować te związane ze zdrowym stylem życia. Polacy często deklarują, że w nowym roku planują schudnąć, więcej się ruszać i lepiej się odżywiać, np. ograniczając ilość spożywanych słodyczy. Jednak trudniej przejść do słów do czynów, ale są na to sposoby.

Bianka Juhász, z wykształcenia inżynier biochemii, kosmetyczka z wieloletnim doświadczeniem, jest entuzjastką pielęgnacji, która wierzy w całościowe podejście: zadbaj o swoją skórę zarówno od zewnątrz, jak i od środka. W jej opinii bez określonego planu działania niezwykle trudno jest osiągnąć upragnione cele, szczególnie gdy wiążą się one ze zmianą dotychczasowych nawyków.

Z pomocą przychodzi zestaw TR90, zwany programem dobrego samopoczucia. To 90- lub 30-dniowy plan, który powstał z myślą o osobach chcących zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe oraz zmotywować się do regularnej aktywności fizycznej. Dzięki systematycznej pracy przy wsparciu programu w zaledwie trzy miesiące można pozbyć się niewłaściwych przyzwyczajeń i zbudować nowe, zdrowsze nawyki - dodaje.

Zbilansowana dieta to podstawa

Podstawą zdrowego stylu życia jest bogata w składniki odżywcze dieta. Jej bazę powinny stanowić niskokaloryczne świeże warzywa. Ważne jest, by były one elementem każdego posiłku w ciągu dnia. Surowe warzywa i owoce dostarczają potrzebnych witamin i minerałów oraz zawierają błonnik, który zwiększa poczucie sytości. Dietę warto uzupełnić też o wysokiej jakości suplementy. Najlepiej wybierać te, które wspierają nasz organizm w osiągnięciu upragnionych efektów.

Najważniejsze jest nawodnienie

Niezwykle ważnym elementem zdrowego trybu życia jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, a szczególnie wody. Wpływa ona na nasz metabolizm i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż stanowi od 65% do nawet 70 proc. masy ciała. Niewystarczające nawodnienie może powodować poważne dolegliwości – od uciążliwego bólu i zawrotów głowy, przez niestrawność, aż po osłabienie czy nawet omdlenia.

Wraz z utratą wody mogą pojawić się niedobory sodu, potasu, chlorków i innych elektrolitów. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody, zielonej herbaty czy naparu z ziół. Nie zaleca się natomiast spożywania dużej ilości kawy, ponieważ nadmiar kofeiny może powodować bóle głowy i problemy ze snem – radzi Bianka Juhász.

Wsparcie w planowaniu codziennej diety i treningu

Zdrowe odżywianie nie jest łatwe, a odnalezienie równowagi pomiędzy tym, co jemy z przyzwyczajenia, a czego faktycznie potrzebuje nasz organizm, może być wyzwaniem. By stosowana dieta przyniosła zamierzone efekty, warto skorzystać z wiedzy specjalistów.

Pomoże specjalny przewodnik zawierający praktyczne porady i wskazówki na temat planowania i przestrzegania codziennej zbilansowanej diety. Powstał, by ułatwić zrozumienie podstaw prawidłowego stylu życia oraz wykorzystać w pełni zalety programu.  Zawarta w nim lista przepisów na zróżnicowane dania ułatwi komponowanie posiłków smacznych, zdrowych i bogatych w składniki odżywcze.

Ruch zdziała cuda

Oprócz odpowiednich nawyków żywieniowych dla dobrego samopoczucia istotna jest także codzienna aktywność fizyczna. Regularny wysiłek wpływa na nasz metabolizm, przyspieszając przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Dotlenienie organizmu podczas ćwiczeń dodaje nam też witalności i energii, a osoby, które żyją aktywnie sprawiają wrażenie bardziej wypoczętych, gdyż regularne ćwiczenia fizyczne polepszają jakość snu. Wystarczy codziennie poświęcić 30 minut na ćwiczenia, by w zaciszu własnego domu zbudować formę i znacząco poprawić swoje ogólne samopoczucie. 

Podstawowy składnik przy wzmożonym wysiłku fizycznym

W diecie osób chcących osiągnąć wymarzoną sylwetkę, czy zbudować masę mięśniową, niezwykle istotną rolę odgrywają białka. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie optymalnej ilości tego składnika do codziennego jadłospisu. 

Widmo efektu jojo. Jak go uniknąć?

Niestety, utrzymanie upragnionej wagi jest niemal tak samo trudne jak zgubienie zbędnych kilogramów. Gdy już osiągniemy wymarzony efekt, po zakończeniu diety nie powinniśmy wracać do dawnych nawyków żywieniowych. Aby utrzymać pożądaną masę ciała, energia, którą czerpiemy z pożywienia, powinna być dostarczana do organizmu w kontrolowanych ilościach. 

Realizacja noworocznych postanowień, związanych ze zdrowym stylem życia, mimo że wymaga poświęcenia i zmiany dotychczasowych nawyków, może przynieść nam satysfakcję i pomóc w osiągnięciu upragnionej sylwetki. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by przez wiele lat cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i pięknym wyglądem - podsumowuje Bianka Juhász.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
16.12.2024 21:08
Anna Lewandowska otwiera w Barcelonie autorski koncept multi-boutique
Edan Studios to projekt Anny Lewandowskiej, otwarty w BarcelonieLinkedIn Anna Lewandowska

Edan Studios to autorski projekt Anny Lewandowskiej, zrealizowany w Barcelonie. Jak podkreśliła, jest to unikalny w skali europejskiej holistyczny koncept multi-boutique studio.

Jak podkreśliła we wpisie na LinkedIn żona Roberta Lewandowskiego, realizacja projektu Edan Studios po miesiącach przygotowań jest powodem jej wielkiej satysfakcji i dumy.

Lewandowska wyjaśniła, że jest to pierwszy tego typu koncept w Europie, gdzie pod jednym dachem oferowane będą trzy różne rodzaje aktywności: fitness, pilates i szkoła tańca, a ponadto healthy kitchen ze zdrowymi posiłkami, usługi fizjoterapeutyczne i tematyczne warsztaty.

Dostępna będzie także szeroka gama produktów marek Levann i OTCF, a także kosmetyków Phlov by Anna Lewandowska. Produkty te “będą wspierać członków Edan w osiąganiu postawionych sobie celów” - dodała Lewandowska. 

Jednym słowem, pomagamy mieszkańcom Barcelony holistycznie zadbać o siebie, a przy tym odkrywać radość ze wspólnych ćwiczeń i ruchu w inkluzywnej i przyjaznej atmosferze – wyjaśniła.

Przyznała, że pomysł na koncept “chodził za nią od długiego czasu” i na początku nie była w pełni świadoma, z jakich etapów składać się będzie wcielenie w życie tego projektu.

Mam świadomość, że to dopiero początek, ale mam nadzieję, że czegoś wyjątkowego, co w przyszłości przerodzi się w propozycję dostępną w Polsce i Europie – dodała Anna Lewandowska. – Zaczynając od zbudowania zespołu i znalezienia właściwych partnerów, przez proces koncepcyjny, strategię, analizę rynku i potrzeb klientów, aż po idealną lokalizację, która pozwoli zrealizować wszystko, na czym mi zależało i co chcę zaproponować odbiorcom w Barcelonie. Trudno mi uwierzyć, że ten śmiały pomysł naprawdę stał się rzeczywistością – podsumowała.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
30.10.2024 12:38
Jak wykonywać samobadanie piersi? Gdzie zrobić bezpłatnie mammografię? Poradnik dla kobiet
Jeśli zauważysz niepokojące grudki, obrzęki, zgrubienia lub ściągnięcia skóry - zgłoś się do lekarzafot. Shutterstock

Wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny w 95 proc. przypadków, dlatego zatroszcz się o siebie, badaj się regularnie i zachęcaj do tego bliskie osoby. Pierwszym krokiem w profilaktyce jest samobadanie piersi. Kiedy i jak je wykonywać? Najważniejsze porady przygotowała marka Gliss wraz Fundacją OnkoCafe-Razem Lepiej.

Regularne samobadanie piersi pozwala na lepsze poznanie własnego ciała i zwiększa prawdopodobieństwo zaobserwowania zmian. Poniżej kilka najważniejszych zasad, które mogą być pomocne w kontrolowaniu swojego stanu zdrowia

Kiedy wykonywać badanie piersi i jak często?

Samobadanie najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu między 3 a 12 dniem cyklu menstruacyjnego. W tym czasie piersi są najmniej napięte i wrażliwe, co ułatwia ich dokładne zbadanie. Kobiety po menopauzie, które już nie miesiączkują, mogą wykonywać je w dowolnym dniu miesiąca, ale zaleca się, by robić to regularnie – co miesiąc, tego samego dnia (np. każdy 1 dzień miesiąca).

Niezależnie od wykonywanego regularnie samobadania, raz w roku warto wykonywać USG piersi lub w przypadku kobiet po 45 roku życia dodatkowo również raz na dwa lata mammografię.

 

Instrukcja samobadania:

 

Pole badania powinno być rozległe – to kwadratowy obszar od pachy do mostka. Trzeba pamiętać również o okolicach pachy i węzłach chłonnych. Samobadanie piersi najlepiej wykonać pod prysznicem lub w wannie, a także na stojąco i leżąco.

  • Stań przed lustrem, obejrzyj piersi z opuszczonymi rękoma;
  • To samo wykonaj z rękoma uniesionymi do góry, a następnie z rękami opartymi na biodrach;
  • Zbadaj piersi dotykiem. Trzeba pamiętać o właściwym ruchu. Unieś lewą rękę do góry, prawą ręką zbadaj lewą pierś. Trzema palcami zataczaj małe kółka, przesuwając dłoń w kierunku brodawki. Dokładnie zbadaj całą pierś, miejsce po miejscu, a następnie zbadaj w analogiczny sposób drugą pierś (możesz to również zrobić pod prysznicem);
  • Zbadaj również doły pachowe i węzły chłonne;
  • Analogicznie zbadaj drugą pierś. Następnie ściśnij brodawkę i obserwuj, czy nie wydobywa się z niej wydzielina;
  • W podobny sposób możesz zbadać piersi na leżąco.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jeśli zauważysz niepokojące grudki, obrzęki, zgrubienia lub ściągnięcia skóry – powiedz o tym lekarzowi. Może to być lekarz POZ lub ginekolog. Wyda on skierowanie na bezpłatne badania obrazowe lub skieruje Cię do poradni chorób sutka, lub szpitala onkologicznego. Możesz również sama zgłosić się bezpośrednio do placówki onkologicznej (np. Breast Cancer Unit) – do onkologa lub chirurga. Pamiętaj, do onkologa nie jest potrzebne skierowanie, a do chirurga tak. Przy podejrzeniu nowotworu lekarz powinien wystawić kartę DILO, dzięki której proces diagnostyczny przebiega szybciej.

Profilaktyczne badania

Warto wiedzieć, że w Polsce realizowany jest „Program profilaktyki raka piersi (mammografia)”. W ramach programu wszystkie kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata mogą korzystać z bezpłatnego badania mammograficznego bez skierowania. Szczegóły programu można znaleźć na stronie mammografia.

Badanie mammograficzne możesz wykonać w stacjonarnej placówce medycznej realizującej program. Realizatorów w Twoim regionie wyszukasz tu. Skorzystać można również z mammobusów przemieszczających się po Polsce. Warto sprawdzić wcześniej, czy konieczne są zapisy. Datę postoju mammobusa w Twojej okolicy sprawdzisz tu i tu.

W przypadku kobiet poniżej 45 roku życia zaleca się badanie USG, może ono również być zalecone jako równoległe badanie do mammografii. USG nie jest dostępne w ramach badań przesiewowych. Okazją do jego bezpłatnego wykonania mogą być akcje prowadzone przez instytucje publiczne, gabinety lekarskie i organizacje pozarządowe w ramach tzw. Różowego Października, czy Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Badania genetyczne

Jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka piersi, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych, zwłaszcza jeśli zachorowania dotyczyły osób młodych poniżej 45 roku życia. Badania genetyczne w kierunku uszkodzeń w genach BRCA1 i BRCA2 są refundowane w ramach „Programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika”, o ile otrzymasz skierowanie od lekarza onkologa/genetyka na podstawie wywiadu rodzinnego. W poradniku znajdziesz linki do specjalistycznych poradni genetycznych w Polsce.

Czytaj także: Wsparcie marki Gliss przyspieszyło powstawanie Klubów Różowego Patrolu zajmujących się profilaktyką raka piersi

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 18:07