Morfologia krwi – charakterystyka badania
Morfologia jest badaniem laboratoryjnym, które polega na jakościowej i ilościowej ocenie próbki krwi. Podczas badania analizowane są różne parametry, takie jak m.in.
● liczba krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów);
● stężenie hemoglobiny;
● średnia objętość krwinki czerwonej;
● średnia masa hemoglobiny w krwince;
● wartość hematokrytu.
Powyższe parametry mogą dostarczać wiele istotnych informacji na temat zdrowia pacjenta. W związku z tym morfologia krwi stanowi jedno z podstawowych badań, jakie wykonuje się w ramach profilaktyki zdrowia, diagnostyki różnych schorzeń czy monitorowania postępów w leczeniu.
Dlaczego morfologia jest tak ważnym badaniem?
Na podstawie wyników morfologii krwi lekarz może dokonać ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta oraz nierzadko skierować podejrzenia na konkretne schorzenia w przypadku ewentualnych nieprawidłowości w wynikach. Morfologia pomaga wykryć m.in. stany zapalne, zakażenia wirusowe i bakteryjne, niedobory żywieniowe i ich ewentualne następstwa, anemię lub nadkrwistość, zaburzenia krzepliwości krwi czy niektóre choroby nowotworowe.
Ponadto morfologia jest badaniem wykonywanym także w wielu innych sytuacjach istotnych w kontekście troski o zdrowie. Badanie to powinno poprzedzać m.in.:
● przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego;
● wdrożenie zmian w diecie;
● rozpoczęcie intensywnej aktywności fizycznej;
● przygotowanie do ciąży;
● podróże lub przeprowadzki do rejonów świata, gdzie panują inne warunki klimatyczne i środowiskowe.
Jak często decydować się na morfologię?
Morfologia krwi to badanie, które można wykonywać regularnie, bez wyraźnych zaleceń lekarza. Zaleca się, aby każda osoba dorosła wykonywała ją przynajmniej raz w roku. Jest to ważne, ponieważ badanie umożliwia wczesne wykrycie różnych chorób, kiedy szanse ich całkowitego wyleczenia lub uniknięcia poważnych powikłań są większe niż w późniejszych fazach.
W przypadku diagnostyki przyczyn występujących objawów, leczenia rozpoznanych chorób czy wdrażaniu zmian w trybie życia pod okiem specjalisty (np. dieta lub sport) należy wykonywać badanie zgodnie z zalecaną przez niego częstotliwością.
Morfologię w ramach profilaktyki zdrowia warto wykonywać wraz z innymi podstawowymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak m.in. lipidogram, badanie ogólne moczu czy badanie poziomu glukozy we krwi.
Wykonałem morfologię. Co dalej?
Wyniki morfologii krwi należy skonsultować z lekarzem. Nikt nie powinien samodzielnie podejmować żadnych kroków na podstawie uzyskanych wyników badań. Po zapoznaniu się z wynikami i przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu medycznego lekarz będzie w stanie dokonać ogólnej oceny stanu zdrowia i wydać dalsze zalecenia, które mogą dotyczyć np.:
● wykonania pogłębionej diagnostyki;
● wdrożenia zmian w trybie życia, np. modyfikację diety, eliminację używek czy zwiększenie aktywności fizycznej;
● zastosowania właściwych metod leczenia.
Morfologia krwi może być pierwszym krokiem w kierunku zachowania dobrego zdrowia. Profilaktyka obejmująca zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i badania laboratoryjne pomaga na bieżąco kontrolować swoje zdrowie i odpowiednio szybko reagować w przypadku ewentualnych nieprawidłowości. W ten sposób może skuteczniej przeciwdziałać podstępnie rozwijającym się chorobom.