StoryEditor
Zdrowie
28.04.2020 00:00

Jak bezpiecznie stosować kosmetyki w czasie epidemii COVID-19? 

Pandemia koronawirusa przyzwyczaiła nas do konieczności zmiany nawyków w wielu dziedzinach życia. Maseczka, rękawiczki oraz płyn antybakteryjny w torebce to niezbędny zestaw, bez którego nie ruszamy się dziś z domów. Zmieniliśmy także zasady robienia zakupów czy odbierania paczek od kurierów. Czy zmiany zachowań powinniśmy wprowadzić także w naszych łazienkach? 

Magdalena Turowska z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego podkreśla, że podczas stosowania kosmetyków zawsze należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, a w czasie epidemii tym bardziej. W czasie zagrożenia koronawirusem ważna jest higiena i regularne mycie dłoni, a gdy nie jest to możliwe – ich dezynfekcja. Pamiętajmy, że wirus może przenosić się drogą kropelkową, ale z naszych dłoni patogeny łatwo dostają się do błon śluzowych nosa, ust czy oczu.

Wielu konsumentów zastanawia się też, czy można się zarazić koronawirusem przez stosowanie kosmetyków. W oparciu o ustalenia Niemieckiego Instytutu Oceny Ryzyka BfR można stwierdzić, że transmisja wirusa za pośrednictwem produktów kosmetycznych jest mało prawdopodobna. Jednak mimo to zalecamy przestrzeganie podstawowych zasad stosowania kosmetyków.

Oto kilka przydatnych wskazówek jak bezpiecznie korzystać z kosmetyków podczas epidemii koronawirusa:

•    Przed użyciem kosmetyków dokładnie umyj ręce mydłem, a jeśli nie masz takiej możliwości użyj żeli antybakteryjnych lub środków do dezynfekcji.
•    Korzystając z kremu lub innego kosmetyku, który jest zapakowany w słoiczek, używaj szpatułki lub nabieraj produkt dokładnie umytymi dłońmi.
•    W przypadku produktów płynnych, takich jak żele do mycia rąk, mydła w płynie, wybieraj kosmetyki w opakowaniach z dozownikiem w formie pompki lub butelki z małym otworem. Taki rodzaj opakowania pozwoli na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z produktem.
•    Regularnie myj i dezynfekuj swoje akcesoria do makijażu i pielęgnacji. Dokładnie czyść takie przedmioty jak pędzle czy gąbki. Możesz użyć do tego mydła lub łagodnego szamponu. Zawsze pozwól na dokładne wyschnięcie akcesoriów. 
•    Podczas zakupów kosmetyków kolorowych np. szminek czy podkładów nie testuj ich bezpośrednio na swojej skórze. Możesz użyć do tego papierowych bibułek dostępnych w drogerii.
•    Nie pożyczaj innym osobom produktów, które przy używaniu mają bezpośredni kontakt ze skórą, włosami. Nie dziel się takimi kosmetykami jak szminki czy tusze do rzęs. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
03.04.2025 16:34
Biały uśmiech na wagę złota – jak rynek higieny jamy ustnej odpowiada na rosnące wymagania konsumentów

Dynamiczne zmiany na rynku higieny jamy ustnej

Rynek produktów do higieny jamy ustnej w Polsce ulega dynamicznym przeobrażeniom. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wymagający, co stawia przed producentami wyzwanie dostosowania oferty do zmieniających się oczekiwań. Według badań, wartość tego segmentu będzie rosła o ponad 6% rocznie do 2030 roku, napędzana innowacjami oraz zwiększoną świadomością zdrowotną społeczeństwa. Rosnąca konkurencja na rynku wymusza na producentach ciągłe dostosowywanie strategii, aby sprostać wymaganiom konsumentów oraz partnerów biznesowych, w tym sieci handlowych i drogerii.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
28.03.2025 10:07
Endometrioza pod lupą – wyjątkowe spotkanie, zorganizowane przez EndoMe i Karolinę Szymczak-Adamczyk
Gospodarze spotkania: Karolina SzymczakAdamczyk (założycielka EndoMe) z mężem Piotrem AdamczykiemMarzena Szulc

Wyjątkowe spotkanie prasowe, zorganizowane przez markę EndoMe i jej założycielkę Karolinę Szymczak-Adamczyk, odbyło się 25 marca w warszawskiej restauracji Stary Dom. Wydarzenie, które zgromadziło ekspertów, pacjentki oraz przedstawicieli mediów, wpisywało się w obchody Miesiąca Świadomości Endometriozy. Karolinie Szymczak-Adamczyk towarzyszył mąż, aktor Piotr Adamczyk, wspierający misję inicjatywy od samego początku.

Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in. dr n. med. Mikołaj Karmowski – jeden z czołowych polskich chirurgów specjalizujących się w leczeniu zaawansowanej endometriozy, dr n. med. Joanna Jacko – ekspertka ginekologii onkologicznej i diagnostyki ultrasonograficznej, Monika Królak-Wasilewska – dietetyczka kliniczna oraz Magda Kosmala-Banasik – fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na realia życia kobiet cierpiących na endometriozę – chorobę przewlekłą, której diagnoza zajmuje średnio od 7 do 10 lat. W trakcie paneli dyskusyjnych poruszono wiele palących tematów: od błędnych przekonań dotyczących endometriozy, przez systemowe bariery w diagnostyce i leczeniu, po znaczenie diety, suplementacji, fizjoterapii oraz zdrowia psychicznego w procesie terapii.

image
Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in. dr n. med. Mikołaj Karmowski, dr n. med. Joanna Jacko, Monika Królak-Wasilewska oraz Magda Kosmala-Banasik
Marzena Szulc

Szczególnym momentem spotkania była część panelowa z udziałem samych pacjentek – kobiet, które na co dzień zmagają się z chorobą i publicznie dzielą się swoją historią. Ich głosy nadały spotkaniu autentyczności i przypomniały, jak istotne jest wsparcie emocjonalne i społeczne w leczeniu endometriozy.

Karolina Szymczak-Adamczyk podzieliła się również osobistą historią swojej diagnozy i drogą, która doprowadziła ją do stworzenia marki EndoMe – miejsca oferującego holistyczne wsparcie kobietom dotkniętym chorobą. – Zdrowie kobiet to nie moda – to misja. Chcemy nie tylko mówić o problemie, ale zmieniać podejście do leczenia i wsparcia kobiet z endometriozą – podkreśliła w swoim wystąpieniu.

Po części panelowej uczestnicy mieli okazję odwiedzić Strefę EndoMe – przestrzeń poświęconą prezentacji innowacyjnych produktów wspierających terapię endometriozy, porozmawiać z ekspertami i wziąć udział w sesji Q&A. Marka przedstawiła również wiosenną nowość w swoim portfolio – produkt otwierający odnogę kosmetyczną projektu – specjalistyczny żel do higieny intymnej z biofermentem 15%.

Wiosenne spotkanie z EndoMe udowodniło, że rozmowa o endometriozie to nie tylko potrzeba, ale i odpowiedzialność. Dzięki takim inicjatywom wzrasta świadomość społeczna, a kobiety zmagające się z chorobą zyskują realne narzędzia do walki o jakość swojego życia.

Czytaj też: Badanie hiszpańskich naukowców - czy częste używanie kosmetyków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem endometriozy?

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. kwiecień 2025 21:29