Sucha skóra produkuje mało łoju, przez co jest mało elastyczna. Dlatego osoby z taką cerą mają uczucie ściągnięcia, napięcia skóry, jakby twarz ciągle wołała „pić!”.
Skóra sucha najczęściej jest:
- cienka
- bardzo delikatna
- przesuszona
- podrażniona
- może być chropowata i szorstka
- zaczerwieniona
Dlaczego sucha skóra ma różowy odcień?
Ponieważ jest cienka i prześwitują przez nią naczynka krwionośne – to właśnie one nadają jej różowawy odcień. Im płycej położone naczynka, tym większe prawdopodobieństwo ich uszkodzeń i powstawania wypieków. Zaczerwienienie i pieczenie może być także efektem wystawienia twarzy na wiatr, mróz czy słońce – delikatna, sucha skóra źle to znosi. Na suchej skórze najszybciej tworzą się też zmarszczki mimiczne.
Do demakijażu lepsze będzie mleczko czy płyn micelarny?
Do cer suchych, odwodnionych i podrażnionych polecane są mleczka do demakijażu ze względu na ich bogatą, tłuszczową formułę. Mleczko nie tylko zmywa makijaż, ale także nawilża skórę. Resztki tłustego filmu, który pozostaje na skórze po zastosowaniu mleczka, należy zmyć, np. wodą mineralną, i zastosować tonik.
Czy na suchej skórze można wykonywać peeling?
Tak. Najlepiej, gdy jest to peeling enzymatyczny. Można go wykonywać raz, dwa razy w tygodniu. Peelingi enzymatyczne zawierają składniki pochodzenia roślinnego, które bardzo delikatnie rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Jeśli peeling enzymatyczny to za mało, można użyć peelingu tradycyjnego, ale powinien on mieć drobne garnulki ścierne.
Czego nie lubi skóra sucha?
- Wysuszających mydeł
- Kosmetyków zawierających alkohol
- Nadmiernego opalania
- Solarium
- Klimatyzowanych i gorących pomieszczeń
- Upału, mrozu i wiatru
- Zbyt zimnej i bardzo ciepłej wody
- Długich kąpieli
- Pocierania ręcznikiem
- Mocno kryjących podkładów (podkreślają suchość skóry)
- Pudrów sypkich (dodatkowo wysuszają skórę)
Jak pielęgnować?
Sucha skóra często jest podrażniona i zaczerwieniona. Potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i takie kosmetyki warto polecać do jej pielęgnacji. Do grupy składników nawilżających zaliczamy humektanty i emolienty. Najczęściej wykorzystywane humektanty to: kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, a także gliceryna, mocznik, pantenol. Emolienty, potocznie zwane nawilżaczami, dzielą się na tłuszcze zwierzęce i roślinne, a te na woski i oleje. To także silikony i ceramidy. Emolienty od humektantów różnią się tym, że na powierzchni skóry pozostawiają warstwę oleistą.