Wolne rodniki powstają w powietrzu pod wpływem działania promieni UV na unoszące się w nim cząsteczki zanieczyszczeń. – Są to bardzo „agresywne” atomy z niesparowanym elektronem. Taki ładunek dąży do zrównoważenia, co zwykle oznacza uszkodzenie innych cząsteczek, np. naszej skóry. Najwięcej wolnych rodników tworzy się w powietrzu w słoneczny dzień, więcej ich jest także w środowisku o dużym zanieczyszczeniu, np. w miastach – wyjaśnia Maria Noszczyk, lekarz dermatolog, właścicielka lecznicy dermatologii estetycznej i anti-aging, w książce pod tytułem „Medycyna piękności”.
Skóra co prawda posiada mechanizmy umożliwiające obronę przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, ale wiek, choroby czy stres zmniejszają umiejętność obrony i skóra staje się bardziej podatna na wpływ środowiska.
Jakimi kremami chronić skórę?
By ochronić skórę przed wolnymi rodnikami, należy nakładać na nią kremy detoksykujące ze specjalnie dobranymi składnikami o działaniu antyutleniającym, takimi jak witaminy A, C, resweratrol, kwas ferulowy, polifenole z zielonej herbaty lub nasion z ostropestu. Składniki antyutleniające w preparatach kosmetycznych zazwyczaj łączy się w grupy, by wzmocnić ich działanie. Stąd w nazwach kremów wszelkiego rodzaju kompleksy o wyjątkowych właściwościach.
Wybierając krem na dzień, warto też zwracać uwagę na zawartość filtrów UV. Detoksykacja czy ochrona antipollutoin (z ang. przeciw zanieczyszczeniu środowiska) to jedno. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym, które samo w sobie jest szkodliwe dla skóry i przyspiesza jej starzenie się, to też bardzo ważna sprawa. Jeśli zatem krem z dobrym kompleksem antyutleniającym nie ma filtrów UV, warto stosować na dzień dwa preparaty, najpierw np. serum antyutleniające, a potem krem z filtrem UV.
Skutki promieniowania UV
Dlaczego to takie ważne? Promieniowanie słoneczne, docierając do głębokich warstw skóry (a taką zdolność ma promieniowanie UVA), uszkadza jej komórki, włókna strukturalne (kolagenowe, elastynowe). Niszczy też naczynia włosowate, co prowadzi do gorszego ukrwienia. W rezultacie skóra staje się gorzej odżywiona, pogarsza się jej koloryt i spowolnieniu ulega cały metabolizm. W dodatku ten rodzaj promieniowania – UVA – jest bardzo zwodniczy, bo działa przez cały rok, niezależnie od pogody. Dociera na Ziemię przez chmury, nawet przy najbardziej zasnutym niebie. Przenika też przez szyby okienne i jest kompletnie niewyczuwalne – nie powoduje poparzeń słonecznych, nie pozostawia opalenizny. Także płyciej oddziałujące na skórę promieniowanie UVB (to, które odpowiada za rumień, poparzenia skóry czy jej brązowienie podczas opalania) jest bardzo szkodliwe. To ono odpowiada za powstawanie przebarwień, naczynek, rogowacenia starczego, a nawet nowotworów skóry.
– Rozmiar uszkodzeń powstających pod wpływem słońca na skórze niechronionej kremami z filtrami UV ocenia się nawet na 80 proc. wszystkich zmian obserwowanych do 40.-50. roku życia – zwraca uwagę Maria Noszczyk.
Oznacza to, że jeśli skórę chroni się właściwie w pierwszych czterech dekadach życia, starzeje się ona o 80 proc. mniej niż u koleżanek, które w ochronę przeciwsłoneczną nie wierzą.
Zatem, aby maksymalnie wydłużyć czas młodo wyglądającej skóry, na dzień (przez cały rok!) należy bezwzględnie stosować kremy z kompleksem przeciwutleniaczy oraz z filtrem UV. W nocy natomiast trzeba zadbać o nawilżanie i odżywianie.
Naturalne antyutleniacze stosowane w kremach:
Witamina C/kwas askorbinowy
Witamina E
Witamina C
Koenzym Q10
Kwas alfa-liponowy
Superoksydysmutaza
Glutation
Rośliny, z których pozyskane składniki mają właściwości antyutleniające:
Zielona herbata
Dziurawiec
Ostropest
Winogrona
Soja
Skrzyp
Miłorząb