Grubość skóry powiek i okolicy oczu to jedynie 0,5 milimetra. Zawiera niewielką ilość tkanki podskórnej. W okolicy oka nie występują też gruczoły potowe, natomiast ilość gruczołów łojowych jest bardzo mała. Te czynniki biologiczne wpływają na to, że jest wyjątkowo cienka, wrażliwa oraz słabo nawilżona.
– Na skutek stałego ruchu gałek ocznych, słabszej ochrony biologicznej i negatywnego działania czynników zewnętrznych, to właśni w okolicy oczu pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Mowa tutaj przede wszystkich o suchości skóry, nierównościach oraz zmarszczkach, w tym tzw. kurzych łapkach. Co więcej, skóra na powiekach szybko wiotczeje, co wpływa na większą widoczność oznak starzenia się – odpowiada dr Łukasz Preibisz z Preibisz SkinDoctors.
Do innych problemów skóry wokół oczu zaliczyć można opuchliznę powiek oraz gromadzenie się wody w tkankach, głównie na skutek nadmiaru spożywanej soli i problemów z krążeniem. Inny problem to opuchnięcie powieki dolnej, spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem elastyczności skóry, np. w wyniku odkładania się tkanki tłuszczowej pod oczami.
Częstą przypadłością są też sińce pod oczami oraz cienie, zauważalne w przypadku braku odpowiedniej ilości snu, zmęczenia, stosowania niewłaściwej diety. Worki i cienie mogą być wrodzoną cechą - im cieńsza i delikatniejsza skóra, tym mocniej prześwitują przez nią naczynia krwionośne, dając efekt ciemnej skóry wokół oczu.
Cienką i delikatną skórę wokół oczu łatwo przesuszyć oraz podrażnić.
– Wiele osób zaniedbuje prawidłową pielęgnację okolicy oka – i nie chodzi wyłącznie o niestosowanie kremów dedykowanych do tej okolicy. Silne pocieranie podczas zmywania makijażu, niedokładny demakijaż oraz brak odpowiedniego nawilżenia to główne grzeszki moich pacjentów – mówi dr Preibisz.
Domowa, odpowiednio dobrana pielęgnacja to konieczna podstawa do utrzymania dobrej kondycji skóry w okolicy oczu. Podstawą jest jej nawilżenie – od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Picie co najmniej 2 litrów wody dziennie to obowiązkowy punkt pielęgnacji. Podobnie jest z stosowaniem odrębnego produktu, przeznaczonego do pielęgnacji tej okolicy.
– W tym przypadku obowiązuje zasada: im mniej składników, tym lepiej. Zadaniem kosmetyku pod oczy jest głównie ochrona płaszcza hydrolipidowego. Wśród substancji aktywnych powinniśmy postawić na retinol w niskim stężeniu, witaminę C, peptydy czy ceramidy oraz pozostałe substancje antyoksydacyjne. Nie zapominajmy o codziennym nakładaniu filtru SPF50 również na okolicę oka – podpowiada dr Łukasz Preibisz.
Dodaje, aby latem nie zapominać o okularach przeciwsłonecznych, które uchronią głównie przed nadmiernym mrużeniem oczu, a co za tym idzie – powstawaniem zmarszczek.