Konsystencja serum jest zwykle płynna – w postaci emulsji, żelu, czasem olejku (wtedy zaleca się aplikację połączoną z masażem, co wspomaga wprowadzanie cennych substancji do głębszych warstw skóry). Oferowane jest w buteleczkach z pompką lub pipetką – obie te formy gwarantują nałożenie dokładnie odmierzonej ilości preparatu. Dodatkowo chronią pozostałą w buteleczce część produktu i zawarte w nim substancje czynne przed zanieczyszczeniem.
Jeszcze bardziej precyzyjną i higieniczną kurację zapewnia serum w ampułkach. Ampułek jest dokładnie tyle, ile dawek należy zaaplikować na skórę – zwykle 7 lub 14. Każdą zużywa się w całości, co gwarantuje sterylną czystości oraz maksymalne stężenie składnika aktywnego (który nie ma kiedy się utlenić).
Skoncentrowane preparaty, w zależności od zastosowanych składników aktywnych, mają rozmaite działanie – nawilżające, przeciwzmarszczkowe, uszczelniające naczynka czy regulujące wydzielanie sebum. Warto je polecać na skórę z konkretnymi problemami. Serum kolagenowe, z peptydami czy z kwasem hialuronowym to znakomite wsparcie dla cery dojrzałej. Jednak są też preparaty, które mogą stosować nawet bardzo młode dziewczyny w sytuacji, gdy ich skóra potrzebuje wsparcia np. w terapii przeciwtrądzikowej. Dzięki wysokim stężeniom substancji aktywnych serum działa intensywniej niż jakikolwiek krem, a rezultatów jego działania można spodziewać się szybciej.
Zawsze zgodnie z zaleceniami producentów
Aby terapia przyniosła jak najlepszy skutek, warto trzymać się zaleceń dotyczących częstotliwości, pory dnia, stanu skóry i zalecanych sposobów aplikacji. Stosując terapię o wysokich stężeniach składników aktywnych trzeba też uważać, aby nie zaszkodzić skórze. Poważnie należy potraktować informacje znajdujące się np. na preparatach z retinolem czy niektórymi kwasami owocowymi o tym, by stosować je wyłącznie w okresie jesienno-zimowym lub tylko na noc. Przestrzeganie tych zaleceń pozwoli uniknąć reakcji uczuleniowych związanych z działaniem promieniowania UV.
Preparatów niwelujących objawy dermatoz, takich jak trądzik zwykły i różowaty, rozszerzone naczynka czy atopia, nie powinno się używać poza okresami występowania zmian na skórze. Natomiast przy skórze reaktywnej, skłonnej do alergii, warto przeprowadzić test i sprawdzić, czy preparat nie wywołuje reakcji alergicznych. Niektóre substancje w dużych stężeniach lub stosowane zbyt często mogą podrażniać wrażliwą skórę.
Pamiętać też trzeba, że jako preparat z dużą zawartością substancji wodnych, serum musi mieć czas na wchłonięcie się. Jest to szczególnie ważne zimą przed wyjściem na mróz.
Przeczytaj również: Jak zadbać o dłonie zimą? To czas, kiedy wymagają dodatkowej ochrony