Skóra przestaje funkcjonować prawidłowo, gdy bariera naskórkowa ulega zniszczeniu, np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. To ona zapewnia integralność, utrzymuje odpowiednie nawilżenie, zapobiega wnikaniu szkodliwych substancji środowiskowych, stanowi częściową barierę ochronna przed działaniem promieni ultrafioletowych oraz mikroorganizmów.
Elementy tworzące barierę naskórkową to nie tylko ta najbardziej zewnętrzna część naskórka, ale i płaszcz hydrolipidowy, czyli elementy tłuszczowe znajdujące się na jego powierzchni oraz fizjologiczny mikrobiom skóry.
– Skóra to zespół naczyń połączonych. Wszystko funkcjonuje dobrze, gdy każdy z elementów działa prawidłowo. Bez tego zaczynają się problemy. Dlatego tak ważne jest zachowanie jak najlepszej kondycji tej najbardziej zewnętrznej warstwy bariery naskórkowej czyli warstwy rogowej – mówi Agnieszka Kowalska, medical advisor marki Solverx.
Dodaje, że w warstwie rogowej naskórka pod wpływem słońca dziej desie bardzo dużo złego.
– Po okresie wakacyjnym, zwłaszcza gdy obfitował w kąpiele słoneczne, skóra niestety często wygląda nie najlepiej, traci zdrowy wygląd i świetlistość. Promienie UV powodują bowiem pogrubienie warstwy rogowej naskórka, bo więcej jest tych martwych komórek. W efekcie skóra staje się szorstka, sucha i matowa. U osób ze skłonnością do trądziku nasila się proces tworzenia zaskórników. Grubsza warstwa rogowa powoduje bowiem zaczopowanie gruczołów łojowych – tłumaczy Agnieszka Kowalska.
Ale to nie wszystko. Pod wpływem promieniowania UV dochodzi tez do zubożenia warstwy lipidowej pokrywającej naskórek, tzn. nie ma szczelnego połączenia między komórkami naskórka. W efekcie spada poziom nawilżenia poprzez zbytnie odparowywanie wody. Zmniejsza się też ochrona przed działaniem szkodliwych substancji, zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.
Znaczenie pH
Medical advisor marki Solverx wyjaśnia też, że płaszcz hydrolipidowy może powodować również zmiany w pH naskórka. Powinno ono być lekko kwaśne (5,5 pH). To niezwykle wążne dla wielu procesów odgrywających szczególną role w funkcjonowaniu skóry, takich jak np. synteza ceramidów. Enzymy, które nadzorują ten proces najlepiej funkcjonują w kwaśnym pH. Gdy odczyn zbliża się do obojętnego, czyli ok. 7,4 pH, aktywność enzymów odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w naskórku zmniejsza się nawet 10-krotnie.
Mówiąc o roli pH nie można nie wspomnieć o mikrobiomie skory. Kwaśne pH sprzyja rozwojowi przyjaznej dla człowieka mikroflory, hamując tym samym rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Gdy pH idzie w stronę zasadowości nasilają się zmiany trądzikowe, łojotokowe czy nawet atopowe zapalenie skóry.
– Zatem o skórę po lecie należy zadbać odbudowując barierę hydrolipidową i wzmacniając mikrobiom, a przy nasileniu zmian trądzikowych zadziałać antybakteryjnie i przeciwzapalnie – zaleca Agnieszka Kowalska.
Podpowiada, że odbudowę zacząć należy od peelingu. Dzięki niemu usuniemy zrogowaciałe komórki naskórka. To sprawi, ze skóra odzyska blask i świetlisty kolor. A do tego dostarczane w dalszej kolejności składniki aktywne będą lepiej penetrowały skórę.
Peeling i składniki aktywne
Wiele osób pomija jednak ten krok w obawie o opaleniznę czy nieprzyjemne uczucie w związku ze skóra wrażliwą lub naczynkową. Tymczasem żaden z tych przypadków nie jest przeciwskazaniem.
– Wystarczy sięgnąć po peeling enzymatyczny lub enzymatyczno-mechaniczny o bardzo małym gradiencie drobinek. Ich działanie jest takie samo jak w przypadku peelingów gruboziarnistych, a w odczuciach jest o wiele bardziej delikatne. To ważny etap dbania o mikrobiom – uważa ekspertka.
Potem, zanim zastosujemy krem pielęgnacyjny, nakładamy serum, aby zapewnić skórze skoncentrowaną dawkę składników aktywnych. Agnieszka Kowalska poleca peptydy, które niwelują objawy starzenia, co jest ważne w kontekście pielęgnacji posłonecznej.
Czytaj też: Składniki aktywne – po jakie sięgać i o czym pamiętać?
Jednak w przypadku skóry trądzikowej należy zastosować terapię specjalną z użyciem specjalnych preparatów. I jak zaznacza ekspertka należy rozpocząć ją jak najszybciej, aby uniknąć powstawania blizn i przebarwień. Podstawą leczenia trądziku jest pielęgnacja domowa – odpowiednie mycie, tonizacja, nawilżanie.
– Terapia trądziku powinna obejmować regulację pracy gruczołów łojowych. Nie można działać agresywnie, wysuszająco. Lepiej potraktować taką cerę delikatnym kwasem, który wzmocni barierę naskórkową – podpowiada
Kwasy redukujące przyczyny powstawania trądziku pospolitego:
Kwas pirogronowy – reguluje pracę gruczołów łojowych i oczyszcza pory, działa antybakteryjnie i złuszczająco. Usprawnia oczyszczanie się skóry i sprawia ze zmiany zaskórnikowe nie tworzą się w takich ilościach jak wcześniej
Kwas szikimowy – działa przeciwzapalnie, ułatwia odblokowanie zaczopowanych ujść gruczołów łojowych, powoduje widoczne zmniejszenie się ilości grudek zapalnych oraz zapobiega dalszemu ich powstawaniu. Zmniejsza też błyszczenie skóry. Nie jest drażniący i jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, a równocześnie ma działanie przeciwwirusowe, złuszczające, przeciwtrądzikowe, przeciwłupieżowe, wybielające i nawilżające. Reguluje również ilość wydzielanego sebum, ponadto działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, stymulująco na porost włosów, przeciwstarzeniowo i przeciwgrzybiczo.
– Oba kwasy w produktach do cery trądzikowej są umieszczane w niskich stężeniach, ale stosowane regularnie dają bardzo dobre efekty – podsumowuje przedstawicielka marki Solverx.