StoryEditor
Twarz
13.04.2023 00:00

Przyjaźń z retinolem powinna się rozwijać powoli

Przy skórze o fototypie I i II możemy spokojnie stosować serum z retinolem na noc także wiosną i latem, na początek nie częściej niż dwa razy w tygodniu / fot. shutterstock
Retinol daje świetne rezultaty – i to nie tylko w przypadku cer dojrzałych – ale trzeba pamiętać o zasadach, które obowiązują przy kuracji z jego użyciem. Najważniejszą jest jej stopniowe wdrażanie, zaczynając od dwóch razy w tygodniu. Nie warto też przesadzać z ilością każdorazowo użytego serum – im mniej, tym lepiej – mówi dr n. med. Agnes Frankel, w rozmowie z portalem wiadomoscikosmetyczne.pl. Podpowiada również, że niezależnie od pory roku i pogody obowiązkowym kosmetykiem towarzyszącym retinolowej kuracji jest krem z wysokim filtrem SPF na dzień. O czym  jeszcze wato warto wiedzieć planując sięgnięcie po retinol?   

Anna Zawadzka-Szewczyk: Kiedy warto zacząć stosować retinol i jakie zasady bezpieczeństwa przy tym zachować?

dr n. med. Agnes Frankel: Retinol jest genialną, przebadana cząsteczką, która odmładza skórę i sprawia, że staje się ona gęstsza, bardziej jędrna, rozjaśniona, promienna, bez zaskórników, ma ładne napięcie i płytsze zmarszczki. Pobudzanie produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, regulowanie wydzielania sebum i poprawa cyklu odnowy komórkowej dają też świetne efekty przy cerach młodszych. Dlatego z retinolu warto korzystać już od 25 roku życia. Dzięki tak wcześnie rozpoczętej kuracji mamy większy wpływ na wygląd skóry w przyszłości.

Jednak bez względy na wiek, sięgając po retinol, pamiętać trzeba o jego stopniowym wdrażaniu. Ta przyjaźń ma się rozwijać powoli i musi brać pod uwagę rodzaj cery, jej fototyp, grubość naskórka, wiek i ilość zmarszczek. Przy cerach charakterystycznych dla Słowianek – z fototypem I lub II kurację zaczynamy od dwóch razy w tygodniu. Gdy nie pojawiają się żadne negatywne reakcje, to po miesiącu możemy przejść do stosowania 3-4 razy w tygodniu.

A w przypadku skóry problematycznej?

Jeżeli skóra jest reaktywna, naczyniowa, to retinol też jest OK, ale wdrażamy go jeszcze subtelniej. Może to być mniejsza ilość produktu stosowana na raz albo tzw. metoda kanapkowa. Polega ona na nakładaniu kremu nawilżającego, a dopiero na niego serum z retinolem, którego cząsteczki i tak przejdą do skóry. To taka kuracja soft, którą możną stosować nawet 2-3 razy w tygodniu.

Czy coś jeszcze warto wiedzieć przed wdrożeniem produktów z retinolem?

Jeśli stosujemy antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą, wtedy retinol w miesiącach nasłonecznionych odstawiamy, zwłaszcza jeśli skóra ma tendencję do przebarwień. Estrogeny same w sobie sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na przebarwienia, a retinl dodatkowo obezwładnia jej naturalną ochronę przed niekorzystnym oddziaływaniem światła słonecznego. Dlatego tutaj lepiej zrobić sobie przerwę i przywrócić kurację dopiero jesienią.

Jeśli pojawią się problemy z zaczerwienieniem skóry czy pieczeniem to wystarczy odstawić retinol i spróbować spokojnie za jakiś czas, gdy skóra się uspokoi, czy należy włączyć jakieś działania ratunkowe?

Zawsze warto udać do kosmetologa lub specjalisty dermatologii estetycznej, by sprawdził, co się dzieje. Ale jeśli znany swoją skórę i potrafimy odczytywać wysyłane przez nią sygnały, to sprawdźmy jej reakcję na zmianę strategii. Może się okazać, że daje nam znać, iż ma dość uszczęśliwiania jej na siłę i poddawania jej zbyt intensywnej terapii. Może to być zbyt wiele dni w tygodniu albo za duża ilość nakładanego preparatu na raz. Przystopujmy z jednym lub drugim.

W takim razie ile serum powinniśmy wmasowywać, by osiągnąć efekty, ale nie wywołać podrażnień?

Wielkość ziarenka groszku wystarczy. I warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy najdzie nas myśl, że im więcej tym lepiej. W aspekcie retinolu jest na odwrót – im mniej tym efekt lepszy. I obserwujemy reakcje skóry – jeśli nie protestuje, możemy dołożyć dodatkowy dzień w tygodniu.

Mamy wiosnę i coraz więcej słonecznych dni. Warto teraz zaczynać?

Tak, jeśli równocześnie nie stosujemy terapii hormonalnej, o czym mówiłam wcześniej. Przy fototypie I i II możemy spokojnie stosować serum z retinolem na noc także wiosną i latem, na początek nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeśli po miesiącu wszystko jest w porządku, nie pojawiają się żadne zaczerwienienia czy przebarwienia, to możemy zwiększyć liczbę dni. I pamiętajmy, nie sugerujemy się praktykami innych, bo każda skóra jest inna i reaguje indywidualnie. W każdym razie lato nie jest powodem do odstawienia retinolu, o ile skóra nie protestuje.

O ile pamiętać będziemy o ochronie przed UV?

Tak, bo inaczej na 100 proc. pojawią się przebarwienia, a to główna obawa kobiet przed stosowaniem retinolu. Mogą też pojawić się też zaczerwienienia, bo retinol sprawia, że skóra staje się ścieńczona, wrażliwa i mocniej reagująca na czynniki zewnętrzne. Dlatego absolutnie pamiętać należy o fotoprotekcji UV i to wysokiej. Sięgajmy po kremy SPF 50 i pamiętajmy, że po dwóch godzinach ich ochronne właściwości znikają. Jeśli wiec twarz posmarowaliśmy filtrem rano, a po południu znów wychodzimy, to dołóżmy stosowaną warstwę kremu ochronnego. Retinol daje świetne rezultaty – potrafi spłycić nawet te najgłębsze zmarszczki, ale musimy pamiętać o zasadach, które obowiązują przy kuracji z jego użyciem.

Rozmowa została przeprowadzona podczas spotkania zorganizowanego przez markę Vichy wprowadzającej na rynek serum z retinolem. Dr n. med. Agnes Frankel była uczestniczką panelu dyskusyjnego na temat pielęgnacji przeciwstarzeniowej.   

Czytaj też: Vichy: Kuracje retinolem nie są zarezerwowane dla cer dojrzałych 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
08.01.2025 11:25
Witamina C potrzebna jest skórze szczególnie zimą
Osoby o wrażliwej skórze lub zmagające się z problemami dermatologicznymi powinny stosować kosmetyki z witaminą C ostrożnie, zaczynając od niskich stężeńfot. deagreez - stock.adobe.com

Kosmetolodzy wskazują, że jednym z topowych “zimowych składników”, potrzebnych dla uzyskania promiennej i zdrowej skóry, jest witamina C, która skutecznie energetyzuje i poprawia koloryt cery. Istnieje jednak kilka przeciwskazań do jej stosowania.

Jesienią i zimą, gdy brakuje słońca, także skóra traci swoją witalność - wychodzi zmęczenie, obniżenie napięcia, szarość oraz przebarwienia, które mogą stanowić konsekwencję wakacyjnych szaleństw. Eksperci wskazują, że dla skóry, której brakuje „tego czegoś”, idealnym rozwiązaniem jest moc witaminy C, która świetnie ujędrnia i bardzo skutecznie energetyzuje cerę. Zdaniem kosmetologów warto także zaufać siłom tandemów – w tym właśnie nieocenionej witaminy C połączonej z mocą kofeiny.

Moc i multifunkcjonalność na wysokim C

Witamina C to jeden z najlepiej znanych i najbardziej docenianych przez kosmetologów składników aktywnych. Rewitalizuje, poprawia napięcie skóry działając przeciwstarzeniowo, a także doskonale wpływa na poprawę i  wyrównanie jej kolorytu. 

Jest także antyoksydantem o dużej mocy i hamuje oraz regeneruje uszkodzenia skóry spowodowane promieniowaniem UV. Z uwagi na swoją multifunkcjonalność, witamina C od lat stoi na podium pod względem wykorzystania w zabiegach gabinetowych. Ostatnie sezony pokazują, że śmiało wkracza także na grunt pielęgnacji domowej, bowiem jej właściwości stanowią kosmetyczny must-have.

Gwiazda zabiegów "bankietowych"

Witamina C od lat jest prawdziwą perłą zabiegów gabinetowych – stosowaną często i chętnie w zabiegach energetyzujących i regenerujących, także w tych “bankietowych”, gdzie efekt redukcji niedoskonałości widoczny jest niemal natychmiast. 

Ostatnio witamina C staje się także coraz popularniejsza w rutynie pielęgnacji domowej, także tej zimowej, mocno energetyzującej. Dzięki wyjątkowej multi funkcjonalności witaminy C możemy wyjść naprzeciw kilku potrzebom skóry jednocześnie: odzyskując jej jędrność, świeżość i zdrowy koloryt, a także w widoczny sposób ją wygładzając i przywracając równowagę. W linii SolverX Element C witamina C (a dokładnie dwie jej formy: najnowsza i jedna z najbardziej trwałych - etylowy kwas askorbinowy i jedyna rozpuszczalna w tłuszczach - tetraizopalmitynian askorbylu, również o wysokiej trwałości) połączona została z kofeiną – mówi Agnieszka Kowalska, medical advisor w Empire Pharma. – To duet przeznaczony dla skóry wymagającej energii, mocy i witalności. Połączenie składników aktywnych pozwala w tym przypadku na maksymalizację efektu rewitalizacji, a skóra wygląda na bardziej wypoczętą, odświeżoną i pełną energii – dodaje ekspertka.

Skóra lubi proste składy

Specjaliści wskazują, że połączenie witaminy C z kofeiną to jeden z kosmetycznych dowodów na fakt, że skóra „docenia” krótkie, proste składy produktów. 

Warto włączać do codziennej rutyny kosmetyki oparte na mocy wyrazistych składników aktywnych dopasowanych „w punkt” do danej potrzeby lub potrzeb skóry. Szukajmy produktów trafiających w sedno. To wyraźny, widoczny na rynku beauty trend, który zdecydowanie jest obecnie na topie. Witamina C to synonim rewitalizacji cery pozbawionej blasku. W tym przypadku kluczowy składnik aktywny działa, celując dokładnie w odzyskanie energii – mówi Agnieszka Kowalska.

Eksperci wskazują, że witamina C jest dobra dla skóry z uwagi na swoje działanie antyoksydacyjne, bowiem neutralizuje wolne rodniki, które powstają na skutek promieniowania UV, zanieczyszczeń i innych czynników środowiskowych. A to w efekcie pomaga opóźnić procesy starzenia skóry.

Czytaj też: Linia kosmetyków do twarzy Floslek go for glow... Vitamin C nagrodzona srebrną Perłą Rynku Kosmetycznego

"C" pełne zalet

Witamina C redukuje również przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry, hamując nadmierną produkcję melaniny – to właśnie sprawia, że cera wygląda bardziej promiennie i świeżo. Witamina C wspomaga też syntezę kolagenu, co zwiększa elastyczność i jędrność skóry, a w efekcie zmniejsza widoczność zmarszczek. Przyspiesza też regenerację naskórka i może poprawiać funkcję bariery naskórkowej, pomagając skórze zatrzymać wilgoć i chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Dla kogo witamina C może być niewskazana?

Choć witamina C jest generalnie dobrze tolerowana, istnieją pewne sytuacje, w których jej stosowanie może być problematyczne. Produkty z witaminą C, szczególnie w wyższych stężeniach (15-20 proc.), mogą powodować pieczenie, zaczerwienienie lub podrażnienia, zwłaszcza u osób z wrażliwą lub suchą skórą.

Witamina C (zwłaszcza kwas L-askorbinowy) może być niestabilna w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak retinol czy kwasy AHA/BHA, co zwiększa ryzyko podrażnień. Choć witamina C działa przeciwutleniająco, jej niewłaściwie sformułowane produkty mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni UV, zwłaszcza jeśli nie stosuje się dodatkowo filtrów przeciwsłonecznych.

Z tych powodów kosmetyków z witaminą C powinny unikać osoby z bardzo wrażliwą skórą z uwagi możliwość reagowania podrażnieniami na wysokie stężenia witaminy C lub produkty o niskim pH. Także przy chorobach takich jak trądzik różowaty, egzema czy łuszczyca stosowanie witaminy C powinno być skonsultowane z dermatologiem. Rzadko się to zdarza, ale u niektórych osób mogą występować reakcje alergiczne na witaminę C lub substancje pomocnicze w formule.

Dlatego osoby o wrażliwej skórze lub zmagające się z problemami dermatologicznymi powinny stosować kosmetyki z witaminą C ostrożnie, zaczynając od niskich stężeń. Niezbędne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby uniknąć potencjalnych problemów z nadwrażliwością na światło. 

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
23.12.2024 07:55
Zmarszczki palacza: jakie kosmetyki i rutyny pielęgnacyjne zmniejszą ich widoczność?
Pielęgnacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki mogą znacząco poprawić kondycję skóry wokół ust. fot. Kanea - stock.adobe.com

Zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczki palacza, to jedne z bardziej widocznych objawów starzenia się skóry, pojawiające się nie tylko u osób palących. Walka z nimi wymaga wielowymiarowego podejścia, a pielęgnacja skóry i odpowiednie kosmetyki mogą znacząco poprawić stan skóry.

Pionowe linie wokół ust mogą pojawiać się nie tylko u osób palących, ale także u tych, które nie dbają odpowiednio o swoją cerę lub są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Istnieją sposoby, by zmniejszyć ich widoczność i zadbać o skórę w tym delikatnym rejonie.

Jak powstają zmarszczki wokół ust?

Zmarszczki te powstają głównie w wyniku pracy mięśnia okrężnego ust. Palenie papierosów, oprócz działania wolnych rodników, wymusza powtarzalne ruchy warg, które z czasem prowadzą do utrwalania się zmarszczek. Dodatkowo dym tytoniowy przyczynia się do niedotlenienia skóry i jej szybszego starzenia – skóra wokół ust staje się cieńsza, mniej elastyczna, a zmarszczki bardziej widoczne.

Codzienne nawyki pomogą w walce

Walka z tym rodzajem zmarszczek wymaga wielowymiarowego podejścia. Pielęgnacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki mogą znacząco poprawić kondycję skóry wokół ust. 

Kluczem do sukcesu jest tu regularność – najlepiej każdego dnia poświęcić kilka minut na dokładne oczyszczenie twarzy, tonizację i nałożenie odpowiednich kosmetyków. Optymalnym rozwiązaniem są produkty dopasowane do potrzeb skóry dojrzałej, które działają nawilżająco, odżywczo i przeciwzmarszczkowo. Nocą skóra regeneruje się najszybciej, dlatego warto zainwestować w krem na noc o bogatej formule. 

Nawilżanie skóry to podstawa!

Pierwszym krokiem w walce z oznakami starzenia jest odpowiednie nawilżenie skóry. Zmarszczki palacza są bardziej widoczne na przesuszonej cerze, dlatego warto sięgać po produkty zawierające kwas hialuronowy, glicerynę czy olejki roślinne. Składniki te pomagają zatrzymać wodę w głębszych warstwach skóry, wygładzając jej powierzchnię i poprawiając elastyczność. Przykładem może być bogaty krem do twarzy, który nie tylko nawilży, ale również stworzy ochronny film na skórze. 

Regularne stosowanie takich produktów pomaga zredukować widoczność drobnych linii i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek.

Ważna ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających starzenie się skóry. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF przez cały rok to podstawa. Wybierając kosmetyk, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe właściwości, takie jak działanie przeciwzmarszczkowe czy regeneracyjne.

Stymulacja produkcji kolagenu

Z wiekiem produkcja kolagenu w skórze maleje, co przyczynia się do utraty jej jędrności. Aby wspomóc naturalne procesy regeneracyjne, warto sięgać po produkty zawierające peptydy, retinol czy witaminę C. Te składniki aktywne pomagają odbudować strukturę skóry, wygładzając zmarszczki i poprawiając jej elastyczność.

Na szczególną uwagę zasługują sera przeciwzmarszczkowe. Dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych, działają one intensywnie i szybko przynoszą widoczne efekty.

Masaże i techniki relaksacyjne

Masaż twarzy to doskonały sposób na poprawę krążenia i dotlenienie skóry. Regularne masowanie obszaru wokół ust pomaga zredukować napięcie mięśni, które przyczynia się do powstawania zmarszczek. Można wykorzystać również rollery, kamienie gua sha lub po prostu swoje dłonie. 

Dodatkowo warto wprowadzić techniki relaksacyjne, które pomagają zmniejszyć stres. Nadmierne napięcie mięśni twarzy, spowodowane np. przez zaciskanie szczęk, może przyczyniać się do pogłębiania zmarszczek - podsumowują eksperci z Lancome Paris.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 05:37