Paznokcie są swojego rodzaju wskaźnikiem, który informuje nas o złym stanie zdrowotnym, dlatego jeśli problem występuje przez dłuższy czas i żaden domowy sposób leczenia nie przynosi efektów, wtedy warto zwrócić się do lekarza specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Na początku jednak warto zastosować się do kilku rad, które być może pozwolą wzmocnić paznokcie.
Do codziennego jadłospisu należy włączyć produkty bogate w witaminy, proteiny i mikroelementy. Występują one w owocach (brzoskwinie, melony, śliwki, pomarańcze), ciemnozielonych warzywach liściastych (sałata, brokuły, szpinak, szczypiorek), czerwonych warzywach (papryka, pomidory), produktach zwierzęcych (mleko, produkty mleczne, jaja, ryby, mięso). Odpowiednia dieta to absolutna podstawa nie tylko, aby cieszyć się zdrowymi paznokciami, ale też zdrowiem ogólnym.
Czasem trudno sprostać wyzwaniom zróżnicowanej diety. Wtedy z pomocą przychodzi suplementacja, która uzupełnia wszelkie braki mikro i makroelementów. Na rynku można znaleźć suplementy o ukierunkowanym działaniu. Z myślą o paznokciach warto szukać takich, które zawierają w swoim składzie kwas foliowy, witaminy z grupy B (B1, B2, B12) oraz ekstrakty roślinne. takie preparaty skutecznie pobudzają komórki do szybkiej odbudowy, wzmacniają płytkę paznokcia i chronią przed rozdwajaniem.
Paznokciom szkodzą silne detergenty, dlatego powinno się unikać kontaktu z nimi. Do wszelkich prac domowych, takich jak zmywanie naczyń czy sprzątanie mieszkania, należy zakładać gumowe rękawiczki, które skutecznie ochronią dłonie przed działaniem szkodliwych czynników. Jednak strukturę paznokcia może osłabić także zwykła woda. Dlatego nie zaleca się zbyt częstego i długiego moczenia dłoni, co prowadzi to do rozmiękczenia płytki paznokci, przez co stają się o wiele bardziej podatne na uszkodzenia.
Kwestią nad która warto się zastanowić jest manicure, zwłaszcza hybrydowy. Jeśli paznokcie nieustannie są pokryte lakierem, na czas leczenia warto dać im „odpocząć” od tego typu zabiegów, ponieważ może to dodatkowo osłabiać płytkę. Po zdjęciu emalii zaleca się spiłować łamliwe paznokcie jak najkrócej. Dobrym pomysłem jest włączenie do codziennego rytuału wmasowywanie oleju rycynowego lub macadamia w płytkę paznokcia i obszaru wokół. Sprawi to, że paznokcie szybciej staną się zdrowe i mocne.
Poradnik powstał we współpracy z drogeriami Nutridome.