Z wiekiem skóra szyi traci jędrność. Na dekolcie natomiast i między piersiami pojawiają się zmarszczki strukturalne, powstające jako następstwo zmarszczek poduszkowych. Skłonność do zmian w tych partiach bierze się z ciągłej ekspozycji szyi i dekoltu na promienie UV (oczywiście poza zimniejszymi okresami roku). Powoduje to, tak jak w przypadku twarzy, przyspieszone starzenie się skóry w tych obszarach.
Dlatego preparat kosmetyczny, który nakłada się na szyję i dekolt w ciągu dnia, nie powinien być tradycyjnym balsamem do ciała. Powinien zawierać (zwłaszcza w cieplejsze dni, gdy nie nosimy bardziej zakrywającej odzieży) filtry UV o wskaźniku SPF 10-15. Należy także zwrócić uwagę na zawartość składników antyutleniających w kosmetyku. Mogą to być zatem te same kremy, których używa się do twarzy, z tymi samymi składnikami aktywnymi. Można też sięgnąć po produkty specjalnie stworzone do pielęgnacji szyi i dekoltu. Mają one bardziej skoncentrowane składniki aktywne. Dobrze sprawdzają się u osób ze skórą bez objawów nadwrażliwości.
Ciekawe rozwiązanie na naprawę zmian powstających w wyniku starzenia się skóry proponuje Maria Noszczyk, właścicielka kliniki anty-aging. – Dobre działanie regeneracyjne dla skóry szyi i dekoltu z objawami starzenia się mają kosmetyki przeciw rozstępom, gdyż są one ukierunkowane przede wszystkim na pobudzenie odbudowy włókien podporowych skóry – zdradza. Natomiast w celu zniwelowania przebarwień w okolicach żuchwy i bocznych partiach szyi powstających w wyniku fototoksycznego działania wód toaletowych często aplikowanych w tym miejscu poleca zastosowanie kosmetyków wybielających. – Dobre efekty udaje się uzyskać, stosując kosmetyki z wysoką zawartością witaminy C (15-20 proc.) i innych środków rozjaśniających – podpowiada dermatolog.